Kdo má přednost?

Od: Datum: 24.02.13 08:10 odpovědí: 38 změna: 28.02.13 19:44

Prosím o radu, kdo má přednost? Červená, nebo žlutá? Věnujte pozornost i přerušovaným a plným čárám na kruháku.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bartas*
Datum: 24.02.13 08:32

Přednost má ten kdo jede po kruháku protože před kruhákem je značka dej přednost v jízdě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: login*
Datum: 24.02.13 08:41

I když jede červenej ve vnitřnim pruhu a žlutej po vnějším pruhu?

Od: ul
Datum: 24.02.13 08:52
V takovem pripade ti tam podle me vjet muze, protoze kazdy jedete v jinem pruhu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelka
Datum: 25.02.13 07:27

Tak to se mi tedy nezdá. Podle mě, když se bude snažit červenej zařadit do vnějšího pruhu, je to prostě jen přejíždění z pruhu do pruhu a samozřejmě tam nemůže vjet někomu, kdo už tam najel... a je úplně jedno, jestli tam najel z vedlejší. Pokud si pojede i nadále ve svém vnitřním, nesmí ho ten najíždějící ohrozit, ale on nesmí ohrozit toho najíždějící pokud je ve svém vnějším pruhu. Na začátku nájezdu je tam mezi pruhy plná čára a dá se asi hovořit o tom, že ve chvíli kdy najíždějící auto míjí plnou čáru, je už ve svém pruhu v kruháku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ul
Datum: 24.02.13 08:41
Taky bych rekl, ze prednost ma ten na okruhu (kdyby ne, tak by se kruhak lehce ucpal, protoze by na nej auta vjizdela, ale uz nemohla nikam jet).
Je to kruhak v Usti nad Labem? (webcam :)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: login*
Datum: 24.02.13 08:42

Ano je.

Od: login*
Datum: 24.02.13 08:44

Protože se mi ještě nestalo, aby když jedu po vnitřnim pruhu (červená čára) tak mi tam normálně vjížděj (žlutá čára) včetně policie. Tak proto jsem zmatenej, jestli to neni jinak, kvůli úpravě kruháku

Od: pest®
Datum: 24.02.13 08:54
avatar

Jestli to dobře chápu, ty jedeš ve vnitřním pruhu a on najíždí do vnejšího...tak ti přeci nebude dávat přednost ne? Samozřejmě ti co najíždějí do vnitřního ti musí dát přednost. Pokud ale je ta červená čára schválně zalomená doprava, jakože přejíždíš do toho vnějšího, a už v něm máš auto, tak ho samozřejmě nesmíš ohrotit a vjet mu tam!

doplněno 24.02.13 10:27:

https://www.poradte.cz/auto-m…-na-dvoupruhovem-kruhaci.html

http://www.rozhlas.cz/motozur…/jak-na-kruhovy-objezd-444716

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kruhov%C3%BD_objezd

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mostecak
Datum: 24.02.13 09:10

ehm... a když pojedete z vedlejší silnice na hlavní, a na hlavní silnici bude jedno vozidlo předjíždět druhé (dokonce jede v "protisměru"!), tak mu také nedáte přednost, protože jede v jiném pruhu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ul
Datum: 24.02.13 09:20
Motas 2 ruzne veci: prejizdeni z vnitrniho do vnejsiho kruhu je stejne jako zmena pruhu na dvouproude silnici (2 proudy v kazdem smeru). Take kdyz prejizdis z leveho do praveho pruhu, nesmis ohrozit toho co jede uz v tom pravem pruhu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mostecak
Datum: 24.02.13 15:08

nebavíme se o vztahu vozidel, která jedou v pruzích po kruhovém objezdu, ale o přednosti v jízdě při vjíždění na kruhový objezd!

kruhový objezd je rovná silnice nebo křižovatka? schválně...

auto ve "vnitřním" pruhu jede po kruhovém objezdu? ano nebo ne?

zákon říká:

(5) Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami "Kruhový objezd" společně se značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Kruhový objezd" společně se značkou "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

Z uvedené citace je zřejmé, že i v případě kruhového objezdu platí klasické dopravní značky _ Dej přednost v jízdě a Stůj, dej přednost v jízdě. Pokud na příjezdových komunikacích do kruhového objezdu nejsou tyto značky osazeny, platí přednost zprava. Je tak zřejmé, že ono kdysi uznávané pravidlo, které přiznávalo přednost v jízdě vozidlům jedoucím na kruhovém objezdu, již neplatí. Jediné co platí, jsou dopravní značky. Značka "Kruhový objezd" tedy nijak neupravuje přednost v jízdě a je jen příkazovou značkou, která ukazuje způsob, resp. směr, jízdy křižovatkou. Přednost v jízdě je i na kruhovém objezdu vždy dána značkami upravujícími přednost nebo předností zprava.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 24.02.13 08:49

To samé je i Ústí nad Labem - rondel

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pest®
Datum: 24.02.13 08:56
avatar

Bacha Rondel, není kruháč! Je to sice kruhový, ale značený je to jako soustava křižovatek! Pokud se to tedy nezměnilo, ale byl jsem tam před měsícem a je to tak již několik let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kachnice
Datum: 24.02.13 21:50

Je to tak Rondel je stále soustava křižovatek, tedy žádný kruháč

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuuuuuza
Datum: 24.02.13 21:53

nooo, proto tam jsou i na silnici nakreslený přednosti...bože, pak tam nemaj bejt věčně bouračky...:-/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrzelenka
Datum: 25.02.13 07:07

Rondel NENÍ kruhový objezd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.13 09:31

při vjíždění na kruháč má přednost ten kdo jede po kruháči a co se týče pruhů tak má přednost ten kdo jede po tom krajním.. kdo jede po vnitřním tak musí dávat přednost tomu vpravo, pokud si to dobře pamatuju pokud má ještě víc pruhů tak prostě při změně musim davat přednost.. ale co tak z praxe vídám tak ti co jezdí v tom vnitřním si myslí že mají přednost oni a švihnou to přímo před autem... což muže být někdy o hubu pokud to auto ve vnějším chce pokračovat v jízdě k dalšímu výjezdu

doplněno 24.02.13 09:42:

jinak k tomu obrazku, ten nakladak nemá povinnost davat přednost, on ani nema ve svem pruhu komu davat a jelikož ten co jede po vnitřním a chce měnit pruh tak musi dat přednost těm co jedou v tom pruhu vedlejším..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ul
Datum: 24.02.13 10:09
nakladak nemá povinnost davat přednost, on ani nema ve svem pruhu komu davat

S tim uplne souhlasim. "Zluty" nakladak muze na kruhak vjet prakticky okamzite, pokud zrovna nevidi nekoho prejizdet z vnitrniho do vnejsiho pruhu v miste kde by do kruhoveho objezdu vjizdel, protoze nemusi davat nikomu prednost (zleva mu nikdo ve vnejsim pruhu prijet nemuze, protoze je to tam zaslepene (viz detailnejsi fotky objezdu)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.13 12:07
avatar

Jednoznačně žlutá ( průběžný pruh). Červená bude přejíždět z pruhu do pruhu, tudíž nesmí ohrozit ani omezit toho, kdo v tom pruhu jede.
Čistě hypoteticky - pokud by souběžně se žlutou jel v levém pruhu další vůz, bude muset naopak dát červené přednost, protože jeho pruh končí s hranicí křižovatky a platí značka Dej přednost v jízdě na kruhovém objezdu (dobře je vidtelná vpravo dole a je osazena i na všech vjezdech na kruhový objezd - viditelné při zvětšení fotky).
Pruh, ve kterém jede žlutá, by se dal také brát jako připojovací, který se pak změní v průběžný, takže opět platí - nedává přednost, protože nemá komu (nemá komu, pokud nebude měnit pozdějí jízdní pruh).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.13 14:38

Takže když se přede mnou narve do toho krajního pruhu ten žlutý náklaďák a nepustí mě pak před sebe nebo se mi nepodaří včas se zařadit za něj, tak mi nezbyde než objet celý kruhák a zkusit to znovu? :))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ul
Datum: 24.02.13 14:44
Rekl bych, ze musis zpomalit/zrychlit tak, aby jsi stihnul tu odbocku do centra (v obrazku ta nelevo). Je to stejne jako pri sjezdu z dalnice, kdyz jedes v levem pruhu a musis prekrocit pravy pruh, ve kterem nekdo jede.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.02.13 14:48

Odpověděl bych si na otázku, kdy se používá vnitřní kruh. Co by platilo, kdybych ten kruh narovnal?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ul
Datum: 24.02.13 14:51
Jestli chce jet zezpoda doleva, tak ani jiny kruh, nez ten vnitrni, pouzit nemuze (viz nektera z tech fotek ve vyssim rozliseni, na ktere je odkaz nekde vyse).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: login*
Datum: 24.02.13 16:26

Ještě pro upřesnění. Nejde o "klasický" kruháč. Modrá čára zvýrazňuje plnou čáru. Takže vozidla označena zelenou barvou nemůžou jinam, než je vyznačeno. Tím pádem má v tomto úseku kruhový objezd jen jeden pruh. Vozidla označena žlutě můžou vyjet prvním výjezdem bez omezení, ale při dalším nájezdu už jsou pruhy dva. A žlutý jede z jednoho pruhu do druhého. Jenže u problémového nájezdu je znača kruhový objezd a dej přednost v jízdě.*ee*

Datum: 24.02.13 16:56

a proč bych nemohl i v tom pravém to projet ruvně mimo plnou čáru? pokud je před kruháčem nakresleno schéma tak to je pak jiná...jo jestli myslíš ten zadní najezd tak to spíš je myšleno kdybys chtěl přejiždět do toho leveho a pokračovat dal tak musíš dat přednost..a nebo to znašil zase nějaky odborník

Ohodnoceno: 0x
 
Od: login*
Datum: 24.02.13 18:19

schéma tam je. U nájedu dole - Levý pruh Děčín, Pravý pruh Praha

Od: pest®
Datum: 24.02.13 18:43
avatar

Tak jednoduše, pokud budeš v tom vnějším pruhu před tím nájezdem, musí ti dát přednost ten co vjíždí na kruháč. Pokud on už najíždí do vnějšího a ty jsi ještě ve vnitřním, tak mu tam nesmíš vjet. Takže teoreticky pokud se za těmi retardery stihneš nacpat do vnějšího před tím pravým nájezdem máš přednost, ale je to zcela zbytečné a riskantní, máš ještě spoustu času se v klidu zařadit do vnějšího k dalšímu výjezdu, pokud to nestihneš tak si ten kruhášč objedeš ještě jednou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sukylaky
Datum: 24.02.13 21:45

Přednost bude mít nákladní auto,protože mezi pruhy je na začátku připojovacího pruhu plná čára.Tudíž nákladní auto neomezí a vjede na kruhový objezd.A když řidič z vnějšího pruhu chce odbočit do vedlejšího pruhu musí blikat a dát přednost nákladnímu automobilu z prava.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: leny*
Datum: 24.02.13 21:52

Přednost má červenej před žlutym ale musí dát včasné znamení že odbočuje do pravého pruhu jinak může vjet do kruhového objezdu žlutej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 24.02.13 23:02
avatar

Já na místě kamionu bych také jel, Vy se mi cpete do mého pruhu a ještě k tomu zleva... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: machr82
Datum: 24.02.13 23:21

ahoj všem,já to řeším že se držím ve svém pruhu a zařadím se později když mam volno,nejlépe zip... )

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloub
Datum: 24.02.13 23:43

Červený má přednost protože už je učastníkem kruhového objezdu zatím co žlutý je v připojovacím pruhu a měl by dát přednost a počkat. Tohle je jednoduchý protože vnejší pruh není uplný horší jsou kruháče jako v Praze na Dejvický tam řidiči vůbec nevedí kdo má dává přednost hlavně když někdo opouští vnitřní pruh... Řídím 2 roky v UK a musím říct že kruháče jsou fakt super a pokuď řidiči dodržují předpisy tak to i odsejpá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 24.02.13 23:54
avatar

Třeba kruháče v Lodnýně se s pražskými nedají srovnávat, některé pražské mají vnitřní průměr asi 5 metrů...

V UK jsou kruháče většinou tříproudé, a je tam už léta zvyklost, že kdo odbočuje na první odbočce vlevo, jede v levém pruhu a má blinkr vlevo. Kdo odbočuje na druhé odbočce vlevo tak přijíždí v pravém pruhu, má blinkr vlevo a hned za první odbočkou se řadí do vnějšího pruhu. A kdo hodlá odbočit na nějaké další odbočce, jede ve vnitřním pravém pruhu a blinkr dává až před odbočením.

Podotýkám, že tam jsou na kruháče zvyklí o "něco " déle než my, jejich kruhové objezdy mají průměr i přes sto metrů a připojuje se na ně mnoho odboček. Tam totiž silnice vymýšleli už s tím, že se budou "křížit" na kruháči.

Opravdu nesrovnatelné s našimi podmínkami...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.13 14:22
avatar

auto vjíždí na kruhový přejezd a musí dát přednost,

auto, které přejíždí do jiného pruhu, musí dát přednost vozidlu, které jede v příslušném pruhu..

doufám že v tomto se všichni shodneme...

pokud dojde k nehodě, někdo porušil předpis. Bez doplnění podrobností nelze stanovit, kdo je či není viníkem. Vinen může být ten i ten..

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: zaosai
Datum: 25.02.13 18:18

Tako křižovatka je díky značení na silnici pořádný paskvil.Ten kdo vjíždí na kruháč má před sebou plnou čáru od vnitřního kruhu.Tato čára je dost daleko do kruháče. A ta mu umožňuje vjet do křižovatky bez ohledu na toho co do ní vjel vnitřním kruhem.A potom platí přednost zprava a jsme v kolizním řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.13 18:21
avatar

zaosai, nevidím jediné místo, "kdo vjíždí na kruháč má před sebou plnou čáru" Plná čára odděluje jizní pruhy..asi je před kruháčem nejaké značení..

kde je přednost z prava?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrwendy
Datum: 27.02.13 08:51

Lepší a bezpečnější je si najet ze Žižkovky už hned do levého pruhu a tam co se kříží se žlutou čárou dát přednost.Podle mého už je to jízda v jízdních pruzích,to znamená dát přednost tomu kamionu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kluzzo
Datum: 28.02.13 19:44

Přednost má samozřejmě žlutý, oba jedou po kruháku a červený přejíždí z pruhu do pruhu a nesmí nikoho ohrozit ani omezit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.