Koupě auta

Od: Datum: 13.02.13 18:36 odpovědí: 2 změna: 13.02.13 21:16

Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně koupi os. auta.Zajímá mě jak si zjistit jestli má auto stočený tachometr,jak poznám nebo zjistím jestli bylo auto bourané,nebo kradené ,a vůbec na co se mám podívat při koupi auta abych nekoupil zajíce v pytli,dále jak je to s papíry-přepisem a všim okolo toho.Auto chci koupit od soukromé osoby pokud to bude možné.Moc vám děkuji za odpovědí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.02.13 21:08
avatar

Bourané poznáte podle toho, když se kouknete na konstrukci auta, na sváry, mezery, atd. Je to někde na netu. Já jsem kupoval auto a pomohlo mi to, ted jsem maximalne spokojeny. Přetočený tacháč bych neřešil :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 21:16
avatar

Skutečně kvalitní odpověď na Vaši otázku by byla velmi obsáhlá, byla by tak na celou knihu. Navíc jste neuvedl žádné bližší požadavky na typ auta ani jeho předpokládanou cenu. To je velmi důležité - existují různé druhy prověření, ale některé se u levných aut prostě nevyplatí.

Pokud chcete koupit ojetinu, je to vždy sázka do loterie. Musíte si uvědomit, že téměř nikdo neprodává auto jen tak, protože už se mu nelíbí. Většinou se auto prodává, protože je ojeté a to slovo "ojeté" berte doslova. Jako kupec ojetiny prostě musíte počítat s investicemi a nenadálými problémy. Poznat dobrou ojetinu, to je celá věda, nelze se to jen tak naučit. Možná je lepší si vzít ssebou někoho, o kom víte, že Vám nedoporučí šmejd a že se vyzná. Prodávající používají různé triky aby zakryli skutečný stav auta, pro úplného laika je těžké je prohlédnout. Nemůžu je tady všechny vypisovat, to by bylo na několik stránek.

Bohužel nevím, jaký typ auta a v jakém cenovém rozpětí budete kupovat, takže nemůžu poradit konkrétní typy.

K Vašim otázkám:

Jak zjistit, jestli má auto stočený tachometr. Pokud má auto ještě mechanický tachometr, většinou je po stočení tachometr hlučnější (vlastní zkušenost). Také šrouby na přístrojovce, které je nutné odmontovat bývají viditelně poškozené od šroubování, ručička může při jízdě být neklidná. Elektronický tachometr se řeší softwarově, stačí si trochu pohrát s řídící jednotkou. Pokud je stáčeč amatér, většinou nastaví nějakou profláknutou hodnotu, třeba 120 tisíc km ať je stáčeným autem třeba 12 let stará Octavia 1.9 TDI po taxikáři. Ale je otázka, zda má cenu se tímto vůbec zabývat, protože v ČR je zhruba 90 procent nabízených aut se stočeným tachometrem a počet najetých km třeba mě při koupi auta vůbec nezajímá - důležitý je technický stav.

Jak zjistit jestli bylo auto bourané. Otázka by měla spíše znít, jak zjistit, jestli bylo auto fušerácky opravené. Pokud je auto špičkově opravené, laik nepozná že bylo bourané a ani to není důležité - není riziko koupit dokonale opravené auto. Sledujte šířku spár mezi plechy, různé odstíny barev, podívejte se pod kobereček v kufru, do motorového prostoru, zda tam není něco poohýbané, vařené. Není v interiéru vlhkost, pach plísně? To by znamenalo zatékání. Můžete zkontrolovat rok výroby na světlech, plastových dílech, oknech. Nesouhlasí zásadně rok výroby s rokem výroby auta? Díl byl měněný.

Kradené, kvalitně legalizované auto se laicky moc poznat nedá. Dražší metody jsou prověření přes specializovanou firmu, měření tloušťky laku kolem čísla karoserie (lze tak zjistit i zda bylo auto přelakováno). U velmi levných aut toto nemá cenu řešit, ty by kradl a legalizoval jen blázen. Takže stačí zkontrolovat výrobní čísla - jestli nejsou viditelně přeražená a štítek.

Smluvu na koupi auta lze najít na internetu, většinou ji ale píše prodávající který si pohlídá aby byla napsaná tak, abyste mu auto nemohl v žádném případě vrátit :) Přepis je většinou bez problémů. Dávejte pozor na to, aby auto mělo platnou STK, ta je pro přepis potřeba a kdyby neprošlo STK, nepřepíšou Vám ho.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.