Modré majaky na aute vs Policie

Od: Datum: 06.02.13 21:54 odpovědí: 27 změna: 18.12.16 16:05

dobrej lidi máte nekdo zkušenosti but vy sami nebo vaši známí s tim že si na auto zabudovaly majkáy modre barva a to jak do chladiče masky za čelni okno a maják přenosný na střechu? je to zakázané mít na autě nebo je to jen zakazane použít? ;) bylo by to vše LED provedení takže nikdo nepozná jestli to má modrou nebo červnou barvu pokud to nebude zaplé, co police v tomto připadě že to en bude na aute a nebude to zaplé? žádné napisy policie nebo tak by tam samozřejme nybyly, a o majaku n střechu mluvim o tom malám kulatým ;) děkuji za informace, v případě co a jak hrozí pokud to budu mit jen v aute a nebudu to uživat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.13 21:56
avatar

a kcemu je to dobre? a myslim ze by si policajti pekne namastili kapsu chytit te

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 06.02.13 22:06
avatar

Pokud se něco nezměnilo, tak mít namontovaný maják na vozidle není postižitelné. Vozidlo s nezapnutým majákem je přece běžné vozidlo, které musí dodržovat předpisy jako kterékoli jiné. Pokud ale vozidlo nemá oprávnění maják použít, musí být ten maják evidentně nefunkční, tedy nezapojený na elektroinstalaci vozidla. Pokud bude možné ho zapnout, jste v průšvihu, velkém.

Ale jak říkám, "pokud se něco nezměnilo"...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 22:11

hlavně jak si toho všimnou na technicke tak nebudou mit radost... nedavno jsem viděl jak si to nějaky blbeček zapl u tesca na parkovišti při pokecu s kamarádama... asi si tim zvyšuje sebevědomí nebo nevím k čemu jinemu si tam takove cypoviny strkají do aut...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 06.02.13 22:13
avatar

Majáky jsou homologované, takže na STK problém nebude, ale nesmí být zapojené, jak už jsem psal!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tesi05*
Datum: 06.02.13 22:15

Radíte nesmysly. Zákon hovoří jasně! Přestupkem je pouze ,,POUŽITÍ zvláštního světelného zařízení..." Zda může, či nemůže být funkční, nikoho opravdu nezajímá! Bliká, nebliká rozhoduje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 16:22

takže když si na střechu namontuju ten velký maják přes celou střechu z policejniho auta tak budu v klidu jo? ... tak to pak jooo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: walterdavis
Datum: 18.12.16 03:33

Tak pozor! Rampu na střeše nesmí být namontován na pevno respektive pokud by změnil výšku vozidla musí být zapsán v TP! Pokud máš třeba i modrý majáky za sklem homologovaný nebo ne to je uplně jedno a nezapnutý tak ti nic rict nemuzou... postizitelny je zneuziti a pokud pojeden na nejake uzavrene draze nebo tak a pustis si je tak ti zase nikdo nic nemuze... dokonce pokud pojedes treba po nejake polnacce nezapsané jako pozemní komunikace tak na tebe samozrejme neplatí ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, samozrejme je pak otázkou souhlas vlastníka pozemku po kterym bys jel... Já mám na aute celkem 4 moduly 2 vpředu v masce a 2 vzadu v nárazníku každý modul 10 W LED rozměr cca 20 x 10 cm ke každé skupině řídící jednotka umožňující měnit režimy blikání samozřejmě mám je v oranžové barvě podotýkám že nejsou homologovány a když jsem zastavoval u DN v nepřehledném úseku tak i po příjezdu dopraváků jsem měl obě skupiny rozblikané, policista me ubezpečil že to nebude řešit, že v dané situaci bylo to použití vhodné, aby bylo místo dobře viditelné a nedošlo ke zranění dalších osob asi je to o tom jakýho policistu potkáte ale pokud se nebudete chovat jako arogantní blbec tak se lze domluvit, jinak ty stroboskopické blikače používám v areálu firmy kde je zhoršená viditelnost díky debilním záhybům rohům atd a taktéž pokud vjíždím třeba do náměstí po chodnících atp (podnikám jako ohňostrojny pyrotechnik) a nikdy nebyl problém. V autě mám na slunečních clonách další dva stroboskopy ale v modré barvě v provozu je nepožívám a nijak nezneužívám, je to jen na příležitostné uzavřené akce kdy je předpoklad že dav přiopilých lidí nám třeba při odjezdu z odpaliště prostě neuhne při použití oranžových světel ale na modré většinou reagují celkem dobře...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.16 14:59
avatar

na vozidle nesmí být jiné osvětlení, než to které je pro daný druh a kategorii předepsané... že to je homologované nikoho nezajímá... tlumič výfuku z tatry je taky homologovaný a můžu si ho dát na fabii?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 06.02.13 22:14

Namontovany majak MODRE barvy postizitelny je, nezalezi na tom, zda je funkcni ci ne.

Jak je to s LED majakem (tedy nema modrou barvu, ale modre sviti) je otazka. Dle meho nazoru je montaz neceho takoveho dost "na hrane" a tudiz o hubu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tesi05*
Datum: 06.02.13 22:16

Není. Postižitelné je akorát použití, tedy pokud namontovaný maják (pokud tím myslíme pevnou instalaci) má všechny homologace. Přenosný homogace mít nemusí a postihuje se tedy až jeho použití. Modrý Predator za oknem tedy je OK.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 06.02.13 22:20

Z ceho vychazite? Podle mne a 361/2000 a §41:

§41 (2) Zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy[2]mohou být vybavena vozidla

a) Ministerstva vnitra používaná policií a označená podle zvláštního právního předpisu[13],

b) Vězeňské služby,

c) vojenské policie označená podle zvláštního právního předpisu[12],

d) obecní policie[5], která určí obec,


e) hasičských záchranných sborů,

f) důlní záchranné služby,

g) poruchové služby plynárenských zařízení,

h) poskytovatele zdravotnické záchranné služby, poskytovatele zdravotnické dopravní služby a poskytovatele přepravy pacientů neodkladné péče,

i) ozbrojených sil používaná u vojenských záchranných útvarů pro plnění humanitárních úkolů civilní ochrany,

j) celní správy označená podle zvláštního právního předpisu[14],

k) Generální inspekce bezpečnostních sborů označená podle zvláštního právního předpisu[45].

§41 (3) Vláda může stanovit nařízením další vozidla, která pro plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností mohou být vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy.

Tedy mohou jim byt vybavena (byt namontovan) pouze na nich (viz vyse)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tesi05*
Datum: 06.02.13 22:49

Dle §125c zákona č. 361/2000 Sb.

Dál to tady nehodlám rozebírat. Tohle je vymoženost lidí, co ,,na to mají" a ti si takové věci mohou zjistit u svého právního poradce. Tunerům do Ochcávek maják opravdu nepřísluší...

doplněno 06.02.13 22:56:

a příště zákon čti až do konce...

§41 (10) V provozu na pozemních komunikacích je zakázáno neoprávněně užívat zvláštních výstražných světel a zvláštního zvukového výstražného znamení, které užívá vozidlo s právem přednostní jízdy, nebo je napodobovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 06.02.13 23:07

Ale ja nejsem v rozporu.

§41(10) resi neopravnene uziti

§41(2) resi, kdo (jake vozidlo) je opravneno timto zarizenim vybavit

§41 je soucast oddilu 2, ten je soucast hlavy II

pak §125c (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích

a)-j) nebudu vypisovat
k) jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.
Otazkou snad muze byt, zda lze montaz majaku posoudit jako nesplneni nebo poruseni povinnosti...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 22:21

dobře ale když to nebude pevne? bude to jen přenosné, a vlastne ten na přísavku za oknem by tam byl pořár a ten magnetický by byl ve dveřích tak podle me jim muže být jedno co já mam ve svem vlastnim voze za veci pokud s tim nesvítím na pozemni komunikaci ne?

Od: tesi05*
Datum: 06.02.13 22:13

Pevné majáky musí být homologané, takže žádné od větví nebo z aukra... Přenosné (přísavka za okno, magnetický na střechu) homologované být nemusí. Na to pozor!

Co se týká postižitelnosti, ve vypnutém stavu se žádného přestupku nedopouštíš, zapnuté jsou za litr bez bodů v blokovém řízení nebo 2.500 - 5.000 ve správním řízení, oboje bez bodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 22:18

Dobře já měl namysli takové ty male ledky v masce chladiče to snad ani neni videt na první pohled a pak sem práve měl namysli tu přísavku za okno a magnet na střechu, nic by nebylo napojeno pevne na elktroninstalce bylo by to vše zapojitelné do 12V zásuvkya samozřejme že by na střeše majak nabyl byl by jen v te masce ale taky nepřipojený na elktroinstalaci, co se týká technicke samozřejme se takovýhle veci sundavaji předem ;) a v připadě že to policice za oknem i za tou maskou uvidi a ve dveříh ten magnetickej na střechu, hrozí mi nejaký postih? nebo by me musely chytnou jak s tim blikám? protože podle mého že mam neco v aute co nepoužívám by jim mělo být jedno přeci ne? ;)

Datum: 27.02.13 09:51
avatar

pokuta za to je až směšně nízká. Spousta lidí je z majáků tak vystresovaná, že na silnici pak předvádí opravdu zajímavé kousky (neúmyslně), pozor ať není následkem zbytečná nehoda. Zajímavou alternativou jsou stroboskopy, které splní ten samý účel. Nějakou extra výhodu v tom nevidím... pokud to jde, auta stejně úhýbají do vedlejšího pruhu a pokud to nejde, kam se drát?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 06.02.13 22:18

některé dotazy skutečně nechápu, který pitomec si bude zabudovávat modrý maják, který pak nebude používat?

Tobě je 16?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.13 22:24

neni mi 16 sakra copak tvrdím že si to tam budu montovat? tám se pač sme o tom sikutovali v hospodě zdali se to tam muže být nebo ne, protože minule jsem videl prach običejnou fábii sedan která takle blikala a zastavovala řidiče na silnici mimo obec a myslel jsem si jestli to nebyly nejaký podvodnici bo tak...

Datum: 06.02.13 22:28
avatar

to jsou benga , kteri to muzou mit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 06.02.13 22:30

Kupte si místo rumu a pivy jeden zákon č. 361, jednu vyhlášku 341 a budete mít ve všem jasno...a to všichni...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 07.02.13 05:56

Na STK problém bude i když jsou majáky homologované, jelikož pokud k jejich namontování, respektive provozu nemá povolení, tak je na autě mít nesmí a tečka. Za zneužití majáku hrozí body+pokuta a dokonce i zákaz řízení. Pokud se např. prokáže, že si jel křižovatkou na majáky jako prase, může to být i přečin např. obecné ohrožení apod. ale to se furt bavíme pouze v teoretické rovině... teoreticky se může stát skoro všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 07.02.13 05:57

Ta krátká fábie pravděpodobně byl skrytý silniční dohled místní služby dopravní policie, tak jako třeba na dálnici passaty nebo jinde např. Felicie s nefunkčnim radarem :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: myslitel
Datum: 07.02.13 08:08

a což takhle si namontovat na auto žlutý maják, nebo červený nebo zelený?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 07.02.13 12:10

takové věci řeší 5-letí kluci na píškovišti, ne dospělí chlapi...ale bylo to v hospodě, to je polehčující okolnost:-P

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 27.02.13 10:04

Tady si zase nějaký ... řeší své EGO. A co tak ještě jet v uniformě P, čepice, plácačka za oknem? Plechovky za autem na špagátě s ledkama a j.? Auto chci mít co nejméně nápadné, nezapamatovatelnou R..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.16 16:05
avatar

Vozidlo nesmí být ani vybarveno tak,aby nepřipomínalo vůz policejní služby

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.