Má větší váhu stop nebo přednost zprava?

Od: Datum: 16.01.13 20:39 odpovědí: 9 změna: 17.01.13 10:00

Auto zastavuje na vedlejší silnici na "stopce", já jedu také po vedlejší silnici a mám toto auto zprava. Kdo z nás má přednost? Lepší je si to namalovat - křižovatka muá tvar X - dvě sousední silnice jsou hlavní, zbývající dvě zmíněné vedlejší.

Díky za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.13 20:40

Pravidlo pravé ruky.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.01.13 20:48

Pokud řidič napravo od vás je na vedlejší stejně jako vy, pak má přednost zprava a je úplně jedno jestli tam má stopku, pokud jí tam nemáte i vy, ale jen trojúhelník, tak ten vám přikazuje dát přednost, jemu stopka také, jen s tím, že on musí zastavit. V tom případě nastupuje pravidlo pravé ruky.

doplněno 16.01.13 22:09:

@gitus: Pravidlo pravé ruky, je pro české řidiče velký problém. Stačí se chvíli koukat na větší parkoviště u marketů, jak jsou z toho někteří zmatení. Přitom je to tak jednoduché...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.01.13 21:07

Díky za odpověď. Tak nějak si to myslím taky. Ale problém je hlavně v tom, že si takto není jistá většina, takže ve výsledku to vypadá tak, že oba střídavě popojíždějí a zastavují a rukama si dávají navzájem přednost, až se nakonec "domluví" - žádný větší karambol se tady zatím nestal*andel*.

Od: buss®
Datum: 16.01.13 23:18

že si takto není jistá většina,
a já si zase myslím, že většina ví, jak se v takové situaci zachovat. To bysme stáli a gestikulovali. ALE!
Tím chcete říct, že tam není na cedulích tvar křižovatky? Že na vaší komunikaci není značka (pokud to není nějaký výjezd...to jsme měli i tady)? Jak pak víte, že je tam před vámi hlavní? Mrkněte v zákonu na Jízda křižovatkou. Co to je za dřevákov?

doplněno 17.01.13 10:08:

Takové podání informace od gitus je víte na co? Přijet jako cizí na takovou křižovatku z popisovaného směru, tak ji považuji za křižování komunikací bez označení která je hlavní. Asi nějaké polňačky. Takže jen PR.

Ohodnoceno: 1x

Od: mowla*
Datum: 17.01.13 00:48

Trošku OffTopic vůči otázce, ale k "pravidlu pravé ruky" a "českým řidičům" *)... ;)

Nedávno jsem se dostal do diskuse (jen slovní - na plechy ani pěsti nedošlo) s řidičem, který mi nedal přednost - jel podle pravidla pravé ruky (říkal, že dlouho jezdil v USA), bohužel v situaci, kdy jednak přehlídl Dej přednost a jednak si neuvědomil, že vyjíždí z parkoviště (tedy místa mimo komunikaci). Uznal chybu - navíc se ´nic´ nestalo.

K otázce - neřeším, co má nebo nemá kdo na ´své´ části křižovatky za značku (koneckonců - obvykle na ni ani nevidím), řeším, co mám já - pokud budu v popisované situaci a bude to potřeba, dám přednost autu po pravé ruce a vůbec mne nezajímá ´jeho´ Stop...

*) Problém "českého řidiče" - podle mne, netkví v tom, že nezná nebo neumí uplatnit pravidlo pravé ruky, ale v tom, že zrovna ´on´ spěchá (a ti ostatní jen zdržují) - kdežto řidič v ´kultivovaném prostředí´ (pokud mohu čerpat ze zkušeností z té části Evropy donedávna označované za západní) jezdí s větším ohledem na ty ostatní (ne, že nedělá ´prasárny´, ale očekává je i od ostatních).

Ohodnoceno: 1x

Od: ladaadal*
Datum: 17.01.13 05:49

Jste oba na vedlejší, tak co je tohle za otázku? Je úplně jedno, jestli je to vedlejší se stopkou nebo s dej přednost v jízdě. Prostě jsou to dvě rovnocenné silnice, tudíž přichází pravidlo pravé ruky. Nebo se ti už někdy stalo, že jsi přijel na křižovatku, oběhnul všechny silnice, abys věděl, jakou kdo tam má značku a pak teprve přemýšlel co dál? Počítej s tím, že každý vidí jen tu svoji značku, tudíž ty nevíš, že řidič napravo tam má stopku, tudíž mu dáš přednost zprava. A když to víš, dáš mu ji taky, protože víš, že stopka nijak nesnižuje rovnocenost vedlejších silnic, učili tě to jistě v autoškole.

Datum: 17.01.13 08:20

Dopravní značka má význam: Stop dej přednost!

Tak jaké jiné rozhodování?

JABRAKA

Od: ladaadal*
Datum: 17.01.13 08:32

Ano, ale dej přednost v jízdě u hlavní silnice. Je-li někde STOP-dej přednost v jízdě a pouhé "dej přednost v jízdě", jde o stejné značky, to že musíš zastavit neznamená, že bys byl na silnici s nižší vážností ani nic jiného. Jde jen o bezpečnější formu přednosti. Navíc, z druhé silnice nemusíš vůbec tušit, co tam druhý řidič má, víš jen kudy vede hlavní, tudíž použiješ přednost zprava. Je to logické.

Od: silnice
Datum: 17.01.13 10:00

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.