Bezpečnostní šroub na kolu - problém

Od: Datum: 16.01.13 10:52 odpovědí: 13 změna: 21.01.13 14:31

Potřebuji sundat píchlé kolo, ale problém je v tom, že nemůžu povolit bezpečnostní šroub - jde o to, že ten bezpečnostní šroub má trochu jiné vroubkování, než ten nástavec na klíč a při povolování vyklouzne. Nevím jak bych sháněl ten správný nástavec. Šroub si myslím, že není tolik utáhlý, protože ostatní šrouby šly povolit dobře. Máte nějakou radu jak ten šroub povolit?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 16.01.13 11:11

Řešení je několik - otázkou je, jaké máš možnosti tam, kde to auto je (elektrika, svářečka) a o jaký šroub jde...

Každopádně bych šroub neváhal zničit, koupit nový (sadu) - se správným ´oříškem´ není problém. Na šroub je možné navařit větší matku a přes ni jej povolit, vybrousit šlic (drážku, např. flexou), vyvrtat díru a použít vývitník, povolit majzlíkem a kladivem (poklep na hranu)...

doplněno 16.01.13 11:50:

Vývitníky není problém koupit (např. http://www.sroubky.cz/eshop/produkt-6003-vyvitnik-5ks/ ) - mají je v každém železářství hodném toho jména... ;)

..."jako kroužek cca 1,5mm a ve vnitřním obvodu"... - takže vnější obvod hladký (možná dokonce kluzně otočný) - tam bude s majzlíkem (i vzhledem k tomu, že hlava šroubu je ´utopená´ v kole) problém...

Asi bych volil ten vývitník - aku vrtačkou vyvrtat díru v ose šroubu, hloubka cca 2 cm, průměr podle zvoleného nástroje (u sady je tabulka s vhodnými průměry pro ten který nástroj, použij ten největší).

doplněno 16.01.13 12:14:

Vývitníky mají kuželový zavit s velkým stoupáním - a opačný, než šroub... Takže jej prostě jen zašroubuješ do vyvrtané díry a jakmile nebude moct ´dál´, povolí (vyšroubuje) šroub... K sadě potřebuješ jen upínací vratidlo (v nouzi postačí francouzák)...

;)

doplněno 16.01.13 12:31:

Sada (např. takových 5 kousků) stojí v maloobchodě pár desítek korun (50 - 100) - neřeš aukro, ale - až se zahřeješ, vyraz do obchodu... :-D

Šrouby - opět pár korun (10 - 30) - podle toho, jaký potřebuješ...

doplněno 16.01.13 12:32:

Varianta "pneuservis" je taky možná, možná nebude ani tak drahá - a vyřeší ti problémy ´pod jednou střechou´ - demontáž, nový šroub, pneu, montáž... :-D

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.01.13 11:23

a některé jdou jednoduše povolit nástrčkovým klíčem, který se na to jednoduše narazí kladivem...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.01.13 11:41

Násrčkovým klíčem se tam asi nedostanu :(

Datum: 16.01.13 11:40

ten bezpečnostňák se dá popsat tak, že vypadá jako kroužek cca 1,5mm a ve vnitřním obvodu jsou takové příčné drážky, které už tam ale nejsou :D je to v litém kole a přístup tam je jak k penězům. Bohužel auto je na parkovišti, kde bohužel není ani dílna ani zásuvka. *cert* flexou se tam nedostanu a vývrtníkama taky nedisponuji, ale s kladivem a majzlíkem jsem kamarád *smich* Já tam bezpečnostní šrouby nechci - je s tím problém a nevidím v tom pozitivum. jestli mi někdo chce ukrást kola, ať si poslouží, protože potřebuji nová kola. Jen nevím, který zlodějíček by kradl stará alu 16" 5x150, která jsou jen na zimu (pneu spíše na dojetí) a jsou oprýskaná a škaredá jak hadr na podlahu. *slunce* Zkusím ten majzl třeba to pujde, ale je to dost tvrdej materiál, tak doufám že si nevypíchnu oko tím majzlem *smich*

doplněno 16.01.13 11:54:

tak já nevím :D s vývrtníkem jsem nikdy nedělal a nevím ani jak se používá. hlavně aku mám nějakou rozbitou - sice se točí, ale jak zabere tak umře :D

Od: axus®
Datum: 16.01.13 12:04

Nez ten sroub uplne zkurvis, zasel bych do nejblizsiho vetsiho pneuservisu nebo bych par obvolal a pozeptat se, zda nemaji univerzalni klic na bezpecnostni srouby. Je to takova sada, ktera se necha koupit, ale je celkem draha. V pneuservisech by ale mit mohli.

No a pak uz se jen domluvit ze tam auto dovezes, nebo budou za urcity baksis ochotni prijet k autu.

Datum: 16.01.13 12:06

Ahoj, děkuji za odpověď. Ten šroub vypadá takhle: http://eshop.skoda-auto.com/c…stni-srouby-kol-cfa071004x-11 jen s tím rozdílem, že já tam už nemám ty drážky uprostřed. Takže nejaký univerzální postup si myslím, že není moc reálný.

doplněno 16.01.13 12:07:

kolik může stát 1 NORMÁNÍ šroub na kolo?

doplněno 16.01.13 12:19:

NOWLA: kolik takovej vývrtník může stát? prodávají se kusově?

Já se z toho snad rozbrečím. Nejde to ani hasákem ani majzlem. Je mi tu zima jdu domů se podívat na aukro na vývrtníky a dát si teplý čaj s rumem. Na tom mobilu v zimě se píše jako po obrně *zed*

doplněno 16.01.13 13:06:

Tak teď jsem se lukrativně rozválel a nikam se mi nechce.. Zítra je taky den. Musím se na tu demontáž šroubu připravit odpočinkem :D Co jsem komu udělal že musím mít na autě bezpečnostní šrouby?*nevi*

Od: luke237
Datum: 16.01.13 13:57
Jak jsi vubec skoncil s bezpecnostnimi srouby na aute? Nedal jsi si je tam nahodou sam? Kde mas ten protikus? Koupil jsi to tak uz? Nedal ti prodavajici ten protikus? Kdo to "vozvejkal"? Jinak Mowla tady dava zajimave rady. Musim si je pamatovat, az me neco takoveho potka

Datum: 16.01.13 15:37

auto jsem koupil uz z bezpecnostnima a samozřejmě jsem k tomu dostal i protikus, který je v pořádku a na ostatních kolech jdou šrouby povolit. Problém je v tom, že ten jeden šroub už má ty drážky ULÁMANÉ né ožvejkané. Podíl na tom bude mít jak předchozí majitel tak i já. já jsem kola měnil zatím jednou a vím, že tenhle šroub byl už dost ožvýkaný, ale říkal jsem si, že to ještě jedno sundání zvládne.. opak byl pravdou *hi*

Datum: 16.01.13 19:08

já to dělal jednoduše na šroub narazíš o něco menší golovej či torxovej ořech a povolíš nebo si najdeš trubku o něco větším vnitřním průměrem tu přesadíš zevnitř trubky přivaříš ke šroubu pak na konec trobky navaříš matku a povoluješ nedávno sem měl do 20minut povolený všechny kola

ty vývytníky se mi neosvětčili a ani když sem navařil na šroub kola další delší šroub k ničemu to nevedlo

Datum: 17.01.13 05:40

to by musel bejt teda mega torx :D do té díry strčím ukazovák a ještě tam kousek mám místa :D narazit ořech se mi nepovede, protože mezi šroubem a dírou v kole je málo prostoru

Datum: 17.01.13 17:15

já to před necelým měsícem dělal na fiatu punto tam sem použil fintu s trubkou a dělal sem i transportéra a tam sem natloukl menší gola ořech něco jít musí ;)

Datum: 18.01.13 18:50

jsem bezradný: závrtníky jsem nesehnal (obi, riegger, dvoje železářství) - nikde neměly. Auto jsem odtlačil do garáže, vzal jsem elektriku a 4h jsem se snažil navařit matičku na šroub. šroub je nějaký pogumovaný nebo natřený nějakým smaltem a navařit tam nic nejde, Flexou se tam nedostanu, rozlouskl jsem o ten šroub dva ořechy, namlátil jsem tam velký impus který se při větším záběru v povolování protočil. autogen nemám, vrták tam lítal jak splašenej kůň na ledě, majzlík se o šroub nezarazí takže bez šance. Nějaké další rady? *zed**zed*

Datum: 21.01.13 14:31

Tak nakonec se zadařilo. nejdřív jsem asi 2 hodiny vrtal (nejdřív malý vrták, větší, ještě větší, ještě o něco větší a pak ten největší). Když tam byla díra jako do p*dele, tak jsem se rozhodl urazit hlavu šroubu velkým šroubovákem a kladivem. To ale nešlo. povolil jsem tedy ostatní šrouby na kole, a na hlavičce šroubu jsem si na hraně udělal takovej zářez vrtákem, do kterýho jsem dal šroubovák a mlátil jsem kladivem po směru povolování. Když šroub povolil, tak jsem ho jen kleštičkama vytočil ven. poškozený disk sice trochu je, ale toto kolo se prodává za 1000kč bez gumy, takže koupím jiný. Jinak všechny bezpečnostní šrouby na kole nahradím normálním šroubem. Nechci toto podstupovat znovu. stačila mi k tomu spousta vrtáků (dost jsem jich zlomil, protože to vrtat fakt nešlo), vrtačka do 220V za 700kč z lidlu, 400g kladivo, velký robustní plochý šroubovák, a malé kleštičky. za 3 hodiny byl šroub venku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.