Dopravní přestupek vs osoba blízká 2013

Od: Datum: 20.12.12 09:50 odpovědí: 21 změna: 20.12.12 22:13

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se bude moci vymluvit na osobu blízkou v roce 2013 za přestupek spáchaný v roce 2012?

děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.12.12 10:09
avatar

Dobrý den,

Ano, osoba blízká bude platit i v roce 2013. V podstatě je protiprávní, aby osobu blízkou zakázali...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 20.12.12 10:30

Na jedné straně je tu LZPS a pak Provozovatel vozidla nesmí přikázat nebo svěřit samostatné řízení vozidla osobě, o které nezná údaje potřebné k určení její totožnosti."
No a jak se budete tvářit, jaký bude názor, když vám bude zůsobena škoda a vlastník vozidla toho ustanovení LZPS využije?
Pak bude žádost, co mám dělat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 10:22
avatar

Gocars nemá pravdu. Dne 19.1.2013 nabývá účinnosti předpis č. 197/2011 Sb. kterým se mění zákon o provozu na pozemních komunikacích. Vkládá se do něj § 125 f, kterým se odpovědnost za některé přestupky přenáší na provozovatele vozidla. První tři odstavce tohoto ustanovení zní takto:

1)Právnická nebo fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako provozovatel vozidla v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.
(2) Právnická nebo fyzická osoba za správní delikt odpovídá, pokud
a) porušení pravidel bylo zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích nebo se jedná o neoprávněné zastavení nebo stání,
b) porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje znaky přestupku podle tohoto zákona a
c) porušení pravidel nemá za následek dopravní nehodu.
(3) Za správní delikt podle odstavce 1 se uloží pokuta. Pro určení výše pokuty se použije rozmezí pokuty pro přestupek, jehož znaky porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje; pokuta však nepřevýší 10000 Kč.
doplněno 20.12.12 10:50:

Vypovídat při přestupkovém řízení v neprospěch osoby blízké samozřejmě nemusíte ani v roce 2013. Provozovatel vozidla odpovídá za uvedené přestupky od 19.1.2013, takže do té doby by neměl být postižen ani provozovatel, ani řidič odvolávající se na osobu blízkou. (Tento princip se nazývá zákaz retroaktivity). Tolik právo. Ovšem poctivost a vůle nést odpovědnost za svoje činy je něco jiného. Já sám jsem nikdy tohoto manévru nevyužil, i když možnost jsem měl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saky26*
Datum: 20.12.12 10:38

mě by, ale právě zajímalo jak se bude posuzovat přestupek z roku 2012 v roce 2013. Jestli už se právě nebudu moc vymluvit na osobu blízkou.

Můj osobní názor je, že by to snad mělo jít. Protože když byl přestupek spáchán v roce 2012 tak by se měl posuzovat podle zákonu, který v tu dobu platil? Nepletu se ale?

Datum: 20.12.12 18:11
avatar

saky, přestupek s bude řešit podle doby, kdy byl spáchán.

Osobu blízkou určitě nezruší, to by museli předělat ústavu. To, že si media a někteří vykládají změnu zákona jako zrušení osoby blízké je chybné vyjádření.

Český člověk a již některá media, objevili jinou fintu, vymlouvat se na osobu vzdálenou.

Počkáme si na případy, až se znalý člověk začne bránit tím, že oznámí, ...ale až po novém roce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saky26*
Datum: 20.12.12 18:44

Bohužel jsem udělal menší blbost a na 90% mě vyfotili. Takže myslíte, že to půjde tedy, když mě předvolají po 19.01.2013?

Datum: 20.12.12 19:38
avatar

ano, půjde to, páč přestupek bych spáchán před účinností novely.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saky26*
Datum: 20.12.12 21:24

děkuji za informaci. Ještě snad auto je napsané na příbuzného takže předvolání přinde jemu. Myslíte že stačí, když jim odpoví písemně, že auto v tu dobu neřídil a řídila ho osoba blízká atd..?

Datum: 20.12.12 21:32
avatar

Musí jim odpovědět:

vím kdo vozidlo řídil, a odmítám vypovídat..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 20.12.12 10:56

No ale jak to řeší osobu blízkou,, když vyšší norma, LZPS tu OB chrání. Též TrZ. Je to vachrlaté, pak bych analogicky odpovídal i za to, že někdo použije můj nůž atd, když to domyslíme do konce. Jsem zvědavý, jak to dopadne, až to někdo soudně napadne. Jinak bude policie obvolávat kde koho a zjišťovat, kdo to tedy řídil. Nehledě na kamerové systémy.
A lepší dle toho je způsobit dopravní nehodu, či přímo tr. čin?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 11:25
avatar

Je pravda, že až čas ukáže, kde budou skulinky v zákoně. Nicméně pokud se člověk cítí být v právu, je tady stále možnost použít "osobu blízkou", v tomto ohledu to myslím tak, že přijdete podat vysvětlení, a s klidem nahlásíte, že v tu dobu měl auto zapůjčené Alex Muhabakov z Pákistánu, dodáte nějakou fingovanou adresu, a úřad, který vše řeší, se pak pokusí tohoto člověka zkontaktovat. Samozřejmě jim nikdo neodpoví a vše se promlční případně odloží...

PS: Závěr od @bruno je přesně tak, jak ho vidím i já...Viz: Ovšem poctivost a vůle nést odpovědnost za svoje činy je něco jiného. Já sám jsem nikdy tohoto manévru nevyužil, i když možnost jsem měl.

Pokud někoho změří v průmyslové zóně, u cedule konce vesnice (cedule je 200m od posledního domu) tak se nedivím, že se někdo brání, udělal bych to samé. Ovšem pokud někdo proletí "sedmdesát" kolem školy v centru města, to už je jiná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 20.12.12 11:02

V podstatě to tedy bude stylem - půjčím auto manželce, ale když něco provede, jsem za to zodpovědnej já... chápu to tak dobře?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 11:17
avatar

Chápete to správně. Není ovšem jasné, zda se policie vůbec bude dotazovat, kdo přestupek spáchal, pravděpodobně si předvolá provozovatele vozidla, ten zaplatí pokutu a bude pak na něm, jak si to s řidičem vyřídí. Nevím, jak bude postupováno, když majitel vozidla řekne: auto řídil můj pitomej syn, jmenuje se XY a bydlí tam a tam. Teď by ale mohla nastat situace, že syn řekne - já jsem neřídil, auto jsem půjčil osobě blízké.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 11:25
avatar

Rozumím tomu tak, že pokud v těch vyjmenovaných případech nebude možné určit řidiče, odpovídá vždy provozovatel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 11:23
avatar

Za určitých okoností ano (viz příspěvek od bruno2)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 20.12.12 13:31

nesmysl, budu předvolán k podání vysvětlení nebo k projednání přestupku, uvedu že auto řídil Karel Polák zHorní dolní

úřad předvolá Karla Poláka z Horní Dolní, ten uvede že si sice ode mne občas autop půjčuje, ale zrovne v tentio den byl mimo republiku a proto autoneřídil, úřad proto opět předvolá provozovatele

provozovatel uvede že se spletl a že auto řídil Honza Polák z Dolní Horní

následuje obdobné pokračování, a to až do momentu úspěšné prekluze

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 13:49
avatar

Vy jako provozovatel můžete uvádět co chcete. Dopustil jste se však správního deliktu a budete potrestán pokutou (není přitom rozhodující, kdo vozidlo řídil). Tak to stanoví zákon, jak uvádím výše.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: nu*
Datum: 20.12.12 13:54

nesmysl, ničeho jsem se nedopustil a pokud se někdo pokusí uložit mi trest podle postupu - provozovatel-vinník, skončí to ústavní stížností, správní orgán má za povinnost opatřit si důkazy potřebné k vydání rozhodnutí...pak by přestupkáří na základě výpisu z CRV chrlili příkazy jako na běžícím páse

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 14:05
avatar

Tento zákon - č. 297/2011 (nikoli jak jsem výše omylem uvedl 197/2011) platí už 15 měsíců - neplést si s účinností - a nikdo doposud neprokázal jeho neústavnost. Jestli se vám podaří o tom Ústavní soud přesvědčit, tak před vámi smeknu.

doplněno 20.12.12 14:07:
Ještě doplním - vy byste se dopustil: Právnická nebo fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako provozovatel vozidla v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 20.12.12 14:21

počkáme si na první soudní výklad

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 20.12.12 22:13

V podstatě je to magořina našich nejlepších za naše prachy. Pak může být, že ... nezajistil aby předmětem, který zapůjčil nebyl druhé osobě ... (př. půjčím motorovou pilu a bude s ní uřezána hlava..). Odpovídat za jednání někoho jiného kdo má OP ...
Neústavnost, no on ještě nikdo nebyl postižen, ale on se takový najde. Tak si počkáme.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.