Dřevo z lesa

Od: Datum: 09.01.14 19:48 odpovědí: 6 změna: 09.01.14 21:11

Mám možnost vytěžit ze svého lesa asi 100 stromu borovice.Je to kvalitní dřevo určené pro další výrobu. Ptám se je lepší ho hned prodat na pilu a nebo ho uložit u sebe na pozemku ,několik let 2-5 let a vysušené ho prodat .Je ten cennový rozdíl výrazější . Je nějaká procentualní částka navýšení za každý rok sušení . Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.14 20:02
avatar

Nechat nařezat, uskladnit-usušit. Hodnotu to jistě v sušeném stavu nějakou nabyde. Avšak, a je zde riziko že se vám do doto pustí škůdci ... pak už je to těžce prodejné. Avšak když nenajdete kupce tak víte co. Nechat nařezat za mokra.

Osobně bych to prodal v mokrám stavu jako kulatinu vohodnou a nařezání (desky, možná i fošny)..., jinak se vystavujete riziku. Avšak, když to necháte nařezat, usušíte..., a nic se nepokazí, najdete dobrého kupce tak jistě nějakou korunku vyděláte...

doplněno 09.01.14 20:04:

Ještě musím dodat že borovice je nic moc, samá lepivá smůla, samý suk...stoláři z toho moc nedělají(snad plotky, krovy, stření latě a podobně.), kdyby to byl dub, bug, či jasan tak by to bylo sakra něco jiného...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.01.14 20:24
avatar

Záleží, jak moc pospícháš na peníze a kolik máš místa na uskladnění a jak jsi na tom s časem. Borovice je potvora, chce to po vykácení hned odvézt na pilu, nechat pořezat a pak ještě rychleji to někde složit do hrání. Jakmile se to neudělá rychle, borovice zmodrá a je neprodejná.

Počítej fošna, než bude venku suchá, trvá to pět let. Pak stačí ji dát na chvilku do sušárny a máš bezva truhlářský dřevo. Samozřejmě, čím déle je venku, tím kratší dobu pak je v sušárně a ta taky stojí nějaký peníze.

Jedno z nejkrásnějších u nás. Že se z ní moc nedělá? To je pravda, absolutně se nehodí na jakékoliv venkovní věci, ale do interiéru vynikající. Na různé profilové věci není lepší měkota než borovice.

Osobně bych to srovnal za barákem a počkal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: stir
Datum: 09.01.14 20:31

Dobrý večer.

Pro stolaře nařezat 8cm fošny, zbytky tenčí. Uložit na rovině a překladky co 70cm. hned od kraje.

2x ročně překládat, zhora přikrýt. Za 5 roků prodat. Cena, nejméně dvojnásobná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 20:34
avatar

Můžu se zeptat na důvod, proč dvakrát ročně překládat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 21:02
avatar

Třeba minimálně z důvodu zkontrolovat zda dřevo nenapadl červotoč či dřevomorka? Jak jinak se dozvíte že u prostřed hráně vám dřevo neplesniví, či neělá podobné nešvary? :)

Ale nesmám moc lidí co by to 2x do roka přehazovalo... je to pracné, a v praxi běžně zbytečné, pokud se při 1.skládání dorží jisté podmínky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 21:11
avatar

Tak pokud se dřevo oloupe, červotoč moc nehrozí. Pokud se tedy nejedná o javor, tomu nepomůže ani oloupání.

Pokud do hráně neteče a zastřešení není plácnutý přímo na dřevu, ještě jsem neviděl, že by nějaká plesnivěla. Nevidím důvod, proč hráně překládat. Jen kontrolovat zastřešení, aby dovnitř nepršelo.

Dřív se překládaly hráně, ale v sušárnách a ještě jen v zimě. To se teplý dříví naházelo do sněhu a pak zase narovnalo zpátky do sušárny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.