Můžu dostat pokutu za rezervu?

Od: Datum: 13.10.12 18:41 odpovědí: 26 změna: 11.12.12 20:39

Dobrý večer.

Je to hloupý dotaz a k takové situaci pravděpodobně nikdy nedojde, protože to případně hlídka PČR pochopí, ale rád bych věděl, jestli mi může dát pokutu, když píchnu a pojedu na rezervu. V takovém případě přeci nesedí vzorky na nápravách. Dokážete někdo odpovědět? Díky :-D

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.12 18:47

Stačí si přečíst zákony.

(3) Na vozidle, pokud při schválení technické způsobilosti typu není stanoveno jinak, smí být používány pouze pneumatiky určené pro daný typ vozidla výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Nosnost pneumatik nesmí být nižší než povolené zatížení připadající na kolo (nápravu) vozidla. Jako náhradního kola s pneumatikou může být použito pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, určeného pro tento účel výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Tato kola musí být homologována podle předpisu EHK č. 64 nebo směrnice 92/23/EHS.

(13) Na vozidle se nesmí, s výjimkou nouzového dojetí, současně použít pneumatiky různých rozměrů a konstrukcí, pokud při schválení technické způsobilosti není stanoveno jinak. Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky. Konstrukcí pneumatiky se rozumí konstrukce diagonální, radiální, smíšená (BIAS BELTED). Shodnou pneumatikou se rozumí pneumatika stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky. Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní, dezén zimní, u něhož na bočnici pneumatiky je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS a terénní.

Ohodnoceno: 2x

Od: laybor*
Datum: 13.10.12 18:49

Záleží na nich, pokud chtějí prachy ,tak ti si najdou.

Jednou mě chytli s nesvítícím předním světlem a uplně sjetými gumami a řešili to jen domluvou.

Podruhé mě chytli při údajné jízdě na červenou (byla ještě oranž) ,což jsem jim odmítl , tak začali prolézat celé auto až mi našli že je v lekarničce propadlý časově obvaz , a bylo to za 500kč.

doplněno 13.10.12 19:01:

Když narazíš na blba - tak pokutu můžeš dostat .

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.10.12 18:50

Nouzové dojetí, takže tě nesmí chytnout, jak se vzdaluješ od domova (viz adresa v ŘP) :). Když tě chytnou, jak jedeš směrem k baráku, tak je to OK

doplněno 13.10.12 18:56:

@magdon : Takže mě policajti pustí, když pojedu s Olomouce do Prahy na rezervě a píchnu pár metrů od domova?

Datum: 13.10.12 18:54

Fajn, bydlím v Praze a píchnu v Krkonoších. Kterým směrem smím jet a kterým ne? *smich* To je zase pitomost!

doplněno 13.10.12 18:59:

Když budu bydlet třeba v Aši a píchnu na cestě z brna do Ostravy, 5 km před Osravou, nesmím zajet do nejbližšího ostravského servisu, musím se vrátit do servisu v Aši...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.10.12 19:00

Nouzovo dejeti neznamena ze mas dojet domu. A jestli chces jet z Olomouce do Prahy rychlosti, kterou ze zakona na rezerve musis dodrzovat, tak ti preji hezkou cestu.

Datum: 13.10.12 19:03

A jakou rychlost mohu jet na rezervě, když mám plnohodnotné kolo a ne dojezdové? Mohu jet klidně 130, ne?

Datum: 13.10.12 19:05

ty mas plnohodnote kolo, se stejnym vzorkem jako ostatni kola?

Datum: 13.10.12 19:13

Normální stejný plechový ráfek, jako na všech kolách se stejnou pneu Barum i vzorkem, jen starší rok výroby.

Datum: 13.10.12 20:31

Rezerní kolo může být zvláštní konstrukce s omezenou rychlostí nebo plnohodnotné bez omezení max rychlosti!

Datum: 13.10.12 20:37

Preci jenom pneumatika, ktera ma odjezdeno 20000 a pneumatika ktera je rezervni ma jine jizdni vlastnosti.

Datum: 13.10.12 21:52

pokud máš plnohodnotné kolo se stejným typem pneu (zimní/letní) a stejný výroce pneu a i rozmer jak ostatních kol tak mužež jet klidne 200 :D :) tam žádne omezení není, omezení je jen na tech malých a uzkych dojezdových kolech ale pokud se jedná o plnohodnotnou rezervu je to bez omezení ;)

doplněno 13.10.12 21:54:

Jo jinak ještě je omezení maximální rychlosti pokud pneu opraviš tim sprejem na opravu pneu (místo rezervy) tm je to taky myslím 80 km v hodině ;) ale tohodle á sem odpurce tedlech spreju misto rezervy.. není prostě nad rezervu :)

Datum: 13.10.12 22:15

To je mi jasné. Jen jsem chtěl rozvinout diskuzi, kdyby tomu tak nebylo a měl bych na ráfku jiné pneu, což má asi většina řidičů.

Datum: 13.10.12 20:34

Takže když dojedu domů v neděli večer na rezervu ,tak druhý den musím do pneuservisu pěšky s píchlým v ruce?

Tak to je taky trochu nesmysl nemyslíte?Spíše bude záležet na okolnostech a na jakého debila narazíte!

Datum: 13.10.12 21:46

blbost musí ti umožnit nejblišší cestu do servisu takže pokud pichneš někde na výlete tak bys měl správně zajet do nejbliššího servisu na opravu to znamená že když píchneš v nedeli večer kde je všude zavřeno smíš normálně zajet domu a v pondělí zdomova normoš vyjet do nejbliššího servisu ;) takže i kdyby v pondělí ráno na tebe čekaly jak vyjíždíš ze dvora tak ti nic udělat nemužou.. navíc dojezdové kolo takže vetšinou malýho rozmeru se smí jen určitá rychlost ted nevim kolik ale je to myslim 80 km v hodině a nebo to co doporučí výrobce.. a za další pokud te chytnou tak mužež kdykoli říct že si to zrovna před chvilkou píchnul a že jedeš do servisu :D
Nicmene kdo říká že plnohodnotné kolo použité jako rezerva nesmí být použité nebo dokonce omezená rychlosti je blbost, ano zaznelo tady že ojetá a nová pneu se chová jinak to je sice pravda, ale policajti todle nezajima duvod je prostý pokud si prorazíš pneumatiku o díru v silnici budeš měnit všechny 4? nebudeš budeš menit pouze jedno pneu pač by to byla jinak blbost ;)
v druhé řadě auto se jinak chová na plechových a litých discích to znamená že by tady mohl být problem že by jsi pužil jedno plechové a ostatní lité tam by to eventuelne nemuselo projit pokud bys natrefila na nějakýho blbce ;)
proto osobně doporučuji kombinaci co mam já a to je takle: na zimu plechová kola 5x stejný pneu (jendo rezerva) a na léto litá kola 5x stejný pneu (jedno rezerva) takže vždy při výmeně letní za zimní a naopak, menim i rezervu, v tomdle případě ani policajta nenapadne že mam rezervu na autě když vidí všechny kola stejná ;)

Od: skorpion
Datum: 09.12.12 21:51

záleží kdemáš rezervu pokud jí máš na hnané napravě tak ti jí dat nesmí ale pokud jí máš na nehnané tak jí dostaneš proto kdyš píchneš hnané kolo tak ho musíš prohodit z nehnaným

Od: k2
Datum: 09.12.12 23:10

Jo a kdyz mam auto s Haldexem, tak se musim modlit, aby me prislusnik nevidel s rezervou ve chvili, kdy se pri prokluzu predni pripoji zadni, jinak nepohanena, naprava, protoze pak mi sebere i rodny list...

Datum: 09.12.12 23:13

*palec**smich*

Datum: 10.12.12 13:16

no ale ne každý kdo má plnohodnotnou rezervu mění všech 5 gum... co pak? když mě chytnou a na napravě bude každa guma jiná?

Datum: 10.12.12 15:05

No vždyť je to napsáno v prvním příspěvku: Jako náhradního kola s pneumatikou může být použito pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, určeného pro tento účel...

Datum: 10.12.12 17:39

To Skorpion -a ode kdy je to co tvrdíš platné?Slyším to totiž prvně!

Datum: 10.12.12 17:09

Lidi, co tady řešíte? Rezerva (náhradní kolo) je určena pro nouzové dojetí někam, kde můžu zprovoznit kolo normální. K tomu a k ničemu jinému neslouží. Je úplně jedno, jestli je shodná s ostatními koly, nebo úplně jiná (pokud mám hliníkáče a rezervu plechovou, je každému jasné, že se jedná o mimořádný stav a že tak asi normálně nejezdím). Stejně tak je jedno, místo kterého kola jí namotuju. Pokud je shodná s ostatními, není žádné omezení. Pokud je jiná, smím jen do 80 km/h. To je všechno. Pokud mě zastaví policajt, celkem snadno mu dokážu, že mám originální kolo píchlé a tudíž musím pokračovat na rezervě. Proč by mě za to měl pokutovat? Vždyť proto tu rezervu vozím.

Od: nu*
Datum: 10.12.12 19:24

jen pitomec pojede na hory s rezervou na nápravě a s píchlým kolem v kufru

Od: ladaadal*
Datum: 10.12.12 19:58

Už jsi jel na tý dojezdovce? Já jo. Zrovna jsem měl hliníky, když se mi to stalo a po jeho nasazení jsem byl rád, že nejbližší pneuservis byl asi 250 metrů. Kdybych věděl, jak se s tím jede, tak ho ani nenasazuju a dokoulím to tam ručně. Jel jsem s tím tak 20 a měl jsem mlhu před očima. Ale když mě s ní chytnou, tak nevidím důvod pokuty, dojíždím na ní do servisu. A opravdu, na stálo bych pochyboval, že by to snad někdy někdo zkoušel.

Datum: 11.12.12 19:05

Neměl jsem na mysli dojezdové kolo. To bych ani nikdy v autě nevozil právě z tohohle důvodu Myslel jsem plnohodnotnout rezervu s pneumatikou.

Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 19:12

Ani tak ti pokutu nedaj, když budeš mít v kufru píchlej origoš - nikdy ti nedokážou, že jsi nepíchnul před poslední zatáčkou. A jestli to máš se stejným vzorkem i rozměrem, tak ani nepřijdou na to, že je to rezerva.

Datum: 11.12.12 20:39

Právě proto jsem otázku položil - kvůli vzorku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.