Stáří autobaterie

Od: Datum: 20.09.12 15:00 odpovědí: 6 změna: 21.09.12 07:49

Dobrý den před 5 roky jsem koupil auto v autobazaru. Nevím jak mám starou baterii? Na horní části baterie jsem našel čísla 4485326..Lze z čísel zjistit stáří? Před zimou bateri dobíjím nabíječkou na plnou kapacitu. Kolik roku vydrží baterie? Deně jezdím do práce vzdálené 20km. Auto není garážované. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 20.09.12 15:13

Jak která, i 10 let. Doporučuji najít někoho, kdo je schopen změřit kapacitu, nebo si provést test vybíjením se známou zátěží..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.09.12 15:15

Nejlepší by bylo denně jezdit 40km tam a 40km zpět. Jinak se baterie moc nedobíjí a její životnost je nižší, než třeba baterie v autech, co denně najezdí třeba 100km.

Pokud se občas strčí na nabíječku, tak je to stejné a je možné jezdit i krátké trasy po městě, aniž by se baterii zkracovala životnost.

Taky záleží u jakého auta. U Feldy a Favorita to platí totiž dvojnásob. Dobíjení tu není moc dokonalé, protože časem oxidují kontakty a při zátěži alternátoru klesá napětí a 13,8V je málo k dobíjení.

Třeba autobaterie Banner vydrží i 9 let. Vše je jen o kontrole napětí a údržbe (když je potřeba, tak dobít).

Není na plastu baterie datumové kolečko? Uprostřed bývá vyražen rok a kolem dokola měsíce. Je to rok výroby plastu baterie a tak se moc neliší od uvedení do provozu (naplňení).

Vše je o údržbě! Pokud se předchozí majitel špatně staral, tak je otázkou, kolik ještě let či měsíců zbývá...

doplněno 20.09.12 15:22:

Nepíšete ani výrobce baterie a ptáte se na ni. Divné...

doplněno 20.09.12 15:26:

Pokud bych měl říct, jak to dělám já, tak mám v autě LED voltmetr s 10 LED diod a tak vím, jestli mi dobíjí, nebo jaké napětí má baterka před startem. Podle toho pořád vím, jak na tom je a jestli nechce na nabíječku, pokud delší dobu nejezdím a jen si jdu do auta zapnout rádio a relaxovat...

Jedině tak při stálé kontrole napětí se dá předejít zavčasu delšímu vybitému stavu, kdy baterka třeba v zimě zůstane jen s 11V. To je pak její nenávratná smrt. Sice se někdy dobít dá, ale už nemá svojí kapacitu a stačí tak na dvě nastartování...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.09.12 16:30
avatar

Já mám dobrou zkušenost se specializovanými prodejnami autobaterií a obloukem se vyhýbám benzínovým pumpám a supermarketům.

Do jedné z prodejen autobaterií jezdím vždy na jaře a před zimou, jen otevřu kapotu a oni mi to změří a zhodnotí stav, mám to zadarmo, jen za dohodu, až baterie odejde, koupím si novou u nich Myslím, že tam by i uměli zjistit její stáří. Zatím mi baterie drží šestý rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.12 17:04
avatar

Za 20 km jízdy by měl alternátor bez problémů dobít kapacitu odebranou startováním. Z tohoto hlediska je ideální jezdit autem denně, to pak baterie vydrží skutečně dlouho. Konkrétnější odpověď těžko dostanete, protože je ve hře víc faktorů - zejména stav nabíjecí soustavy, kolik spotřebičů při té jízdě zapínáte ( vyhřívání oken, sedaček, mlhovky, světla) ale také stav motoru - pokud chytně na první škrt, nezatíží akumulátor tolik, jako když trápíte starter třeba na pětkrát, něž motor naskočí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 20.09.12 17:19

Jako u všeho to je různé. Můžeš mít kus, který vydrží 10 let (zažil jsem i 12) a při koupi nové můžeš chytit kus, který odejde ještě v záruce. Stáří bych neřešil, ale kapacitu ano. Tu ti změří ve většině servisů, nebo přímo v baterkárně. Taky jezdím do baterkárny. Změřej ti ji odporem a hned víš na čem jsi. Nebo nechat přes zimu a taky budeš vědět, jen je pak protivný, když ráno musíš nejdřív dát nabíječku a kafe a až pak jet do práce, to je lepší nechat si to zjistit předem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 07:49

Jj, v dubnu jsem oslavoval 12 let. Jsem zvědavej jestli vydrží i tuthle zimu. Naměřené hodnoty jsou OK. Značka Motorcraft

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.