Výměna oleje Felicia 1.6 doma - jak?

Od: Datum: 17.09.12 13:11 odpovědí: 9 změna: 20.09.12 14:26

Dobrý den všem.

Poradil by jste mi, že jak mám sám vyměnit olej doma svépomoci? Je to Felicie 1.6, rok výroby 1997, vím, že se má s olejem měnit i olejový filtr. Postup jako tak by jsem i vědel, ale problém je v tom, že nemám kde najet na rampu. Jestli jste to již někdo dělal jenom tak, že jste si lehli pod auto. Děkuji všem za nějakou radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 17.09.12 13:20

Nouzově jsem využil toho, že garáž jsem měl o cca 15 cm nad vjezdem - z garáže jsem vystrčil ´čumák´auta a lehl pod něj... Trochu nepohodlné, alešlo to. Jen - potřebuješ dostatečně plochou nádobu na vypouštěný olej...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ar*
Datum: 17.09.12 13:23

Jde to i bez nájezdů, hůře ,ale jde. Halvní je mít nějaký nízký lavor, který se vejde pod motor (olejovou vanu). Obsah oleje je zhruba 4 litry. Nejprve motor zahřát na provozní teplotu, pak vypnout. Lehnout před auto a na vaně povolit vypouštěcí šroub. Pak tm dát lavor a šroub úplně vyšroubovat. Sunejte víčko na dolévání oleje /teče to pak rychleji. Vyšroubovat olejový filtr a našroubovat nový. Když už nic z vany neteče, zšroubovat a dotáhnout vypouštěcí šroub. Pak nalít olej správné specifikace.

Je dobré pokud to okolnosti umožní, využít nějakou teréní nerovnost, třeba i obrubník, ale aby auto nabylo výrazně nakoněné.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cobrak*
Datum: 17.09.12 14:19

Ahoj. Když měním olej na svý Feldě, tak si z prken postupně poskládaných na sebe udělám jakoby nájezdovou rampu. Stačí najet jen na pravou stranu a pak si pod ní lehnout. Při nejhorším zajeď někam, kde nejsou lidi a pravou stranou auta najeď na obrubník. Nebo máš ještě možnost to heverem zvednout a udělat to i tak, ale pozor, musíš si dát pozor, aby to na Tebe nespadlo, kdyby hever selhal a to uděláš tak, že auto podepřeš na té zvedlé straně nějakým špalkem nebo třeba betonovou tvárnicí. Hodně štěstí, zvládneš to! Filtr vyšroubuješ normálně rukama a na vaně je zespodu šroub a ten povolíš a už to teče, takže bacha, ať to teče do kýblu a ne do obličeje!. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 14:29

Olejový filtr povolíš oběma rukama (sevřeš ho v dlaních). Případně ho odmastíš tech, benzínem, nebo něčím jiným, včetně rukou (což asi není moc zdravé, ale pak nebudou klouzat). Nový rozbalíš, potřeš jeho těsnění kolem dokola trochou nového oleje, očistíš tu dosedací plochu na motoru tech benzínem a rukama zase našroubuješ a dotáhneš. Je tam malý dotahovací moment, takže dotahovat vždy jen rukama!

Vypouštěcí šroub na spodku vany (tuším na klíč 21 nebo 22) má hliníkový těsnící kroužek. Ten se taky vždy mění nový, aby ti to těsnilo. Dotažením šroubu to akorát strhneš a měníš novou vanu! Takže i ten kroužek koupit nový v autodílech.

Při vypouštění musí být olej horký, aby splavil nečistoty a auto musí být ve vodorovné poloze, aby všechen olej vytekl. Tedy obě přední kola musí najet třeba na cihly. Zadní kola můžou zůstat na zemi, protože vypouštěcí šroub je zešikma vzadu vany a takto všechen vyteče. Rozhodně nenajíždět na obrubník jen jednou stranou. Všechen olej pak nevyteče a zbytek zůstane v rohu vany (a všechny sra,,,ky *smich*)

Uděláš to pořádně a jednou a příště už to budeš dělat jako profík a nikdy v servisech... ;)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: automechossss
Datum: 19.09.12 00:22

povolit rukama? tak to je vtip mesice, lidi vy tady radite hrozny kraviny paneboze.

dobra rada jak se luxusne spalit at uz o filtr nebo o vyfukovy potrubi, protoze olej se vypousti s tepleho motoru a nekdy je dotazen tak ze nejde rukou a dokonce nektere filtry maji na sobe sestiharnou hlavu ze to jde na klic a nebo je na to spesl pripravek.

zajed si do servisu, tam ti i zlikviduji filtr + olej co ty s nim bude kde delat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.12 10:25

Dělal jsem to 4x. Stačí, když člověk tomu trochu rozumí. Pro ty, co si neporadí je tu servis nebo ten klíč na olejové filtry. Kravina to rozhodně není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 17.09.12 15:31

v malém servisu vyjde výměna oleje na stejné peníze, jako když si to vyměníte na dvorku svépomoví...oni kupuuí olej a filtry ve velkém,za 50 procent ceny za kterou kupujete Vy, a mají rampu...Vy jen snahu ušetřit:-P

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.12 04:22
avatar

Hlavně nepoplést vypouštěcí šroub převodovky a olejové vany. *smich*
Olejový filtr se dobře povoluje a utahuje přez šmirglpapír.
Když je nouze nejvyšší a není rampa, vezmu velký igelitový pytel, dám ho pod auto tak aby okraje byly výš a olej vypustím do něj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jk82®
Datum: 20.09.12 14:26

tak já jsem ho měnil v srpnu auto zabrzdit zvednout obě strany vyúpouštěcí šroub byl u mojí feldy 1.6 č.19 a u filtru byl to ferm 25 ale třeba filtr man w712/52 má šestihran klíč 30 a když máš klimu tak to jde pěkně na h...no můj případ olej nechat pěkně vykapat do druhýho dne vratit šroub podložku jsem neměnil zbytečné nic po 500 neteče filtr mázni novým oleje a utahni s citem ne jako kráva nalej olej dával jsem 5w40 total 2,8-3,5l na risce by jsi mě mít tak nadpůlkou aby si neměl zasranou škrtící klapku. hodně kilometrů

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.