Jak poznat opotřebení spojky?

Od: Datum: 16.12.12 14:39 odpovědí: 9 změna: 16.12.12 17:22

Zdravím mohl by mi někdo vysvětlit jako malému dítěti jak se pozná opotřebená spojka? Popř. jak se pozná už opravdu spálená spojka, někde jsem četl, že se to pozná tak, když se auto rozjede na 3. rychlostní stupeň do kopce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.12 14:43
avatar

Zkus se normálně rozjet na třetí rychlostní stupeň,když to zdechne tak je spojka DOBRÁ když se vpohodě rozjedeš tak prokluzuje a brzo odejde...nebo se to pozná jízdou do kopce...když se budou zvyšovat otáčky i rychlost vozu tak je to OK když půjdou otáčky nahoru a auto nebude zrychlovat,nebo dokonce bude zpomalovat tak je KO...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.12 15:18

No pokud se budete rozjíždět na trojku proti kopci, tak jí tak jako tak výrazně pomůžete do křemíkového nebe. Ono je to jak u kterého auta. Některá auta, mají tendenci jakoby cukat při rozjíždění, Nebo když se chcete trochu razantněji rozjet a cítíte, že odpich není jaký by měl být. Pokud spojka klouže i při jízdě, jak píše Punker, tak to může signalizovat i nějakou mastnotu - olej ve spojce. Každopádně pokud máte podezření, řešil bych to s nějakým mechanikem. A ještě dodám, spálená spojka není totéž co ojetá. Spálit můžete celkem lehce i novou spojku, když se třeba budete necitlivě hrabat ze závěje, či bláta, nebo když necitlivě potáhnete něco těžkého (jiné auto). Při takové činosti dochází k "přehřátí (spálení) spojky" - což se projeví možným popraskáním, až rozsypáním spojkového obložení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: entropic
Datum: 16.12.12 15:22

Aha díky za odpovědi podezření nemám myslím, že má spojka je v pohodě díky bohu jen jsem to chtěl vědět a abych nemusel zakládat nové téma snad se to chytne i tady, tak bych se chtěl zeptat na tohle.

Občas když vlezu do auta a nastartuji tak mi jde zařadit 1. rychlostní stupeň docela těžce. Přitáhnu páku doleva a když ji chci dát nahoru, tak se to jakoby o něco zasekne. Ale když jsem třeba rozjetej na nějakych 10 km/h a mám vyřazeno a chci dát zpátky na 1. rychlostní stupeň, tak to tam už vklouzne bez nějakých problému, ale když se úplně zastavim, tak se docelačast ostává, že tam ta jednička prostě nejde dát.

Datum: 16.12.12 15:52

Podle popisu to tipuji na nějaké starší auto. Svojí roli bude hrát nepřesnost řadícího mechanismu - vychozenost. Myslím, že je to celkem běžný problém u starších vozů. Příčinou toho že když stojíte na místě a nejde zařadit jednička, bude zjednodušeně řečeno že jsou kolečka v převodovce proti sobě natočena zub na zub - což se za jízdy nemůže stát, protože hřídel v převodovce se otáčí. Většinou stačí pustit spojku a znovu sešlapnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: entropic
Datum: 16.12.12 15:55

Je to přesně tak jak říkáte. Jedná se o auto z roku 1998 a po opětovném sešlápnutí spojku a znovu zkušení zařazení jedničky to už z 90% jde, takže dá se říct, že je to normální a není potřeba s tímhle dávat auto do servisu nebo se bát, že je něco velkého v nepořádku?

Datum: 16.12.12 15:57
avatar

určitě by nebylo marné zkontrolovat a popřípadě vyměnit v převodovce olej

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.12 15:54

Zasekne se o synchron. Dej neutrál, ze spojenou spojkou (nesešlápnutý pedál) dej plyn (jen prošlápni, ať se motor roztočí a roztočí i převodovkou) a pak bez plynu ze spojkou rychle (dokud motor dotáčí) opatrně zařaď 1. rychlost. Měla by tam vkloznout.

Řešením je vyměnit nebo dolít olej v převodovce. Hlavně to tam nervát násilím. To je nejhorší možnost!

doplněno 16.12.12 16:52:

Věř, že mě to nestačilo. Stejně tam nešla. Vyřešil to nový olej Mogul Trans 75W. Po 4000km už skoro nevím, co to meziplyn je. Parádně to tam padá samo *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.12 16:00

stačí jen povolit a znovu sešlapnout.. to neni v3s :D.. ale dělá mi to taky občas.. a nebo když chcu rychle zařadit 1 tak jak kdybych nesešlapl spojku to zahrčí přes zuby..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: entropic
Datum: 16.12.12 17:22

A jen tak mimochodem nedaří se mi to najít. Neví někdo jaký olej do převodovky u VW Passat 1998 1.8T 110kW?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.