Jak se bránit špatnému parkování na prakovišt

Od: Datum: 29.08.12 09:06 odpovědí: 31 změna: 30.08.12 21:59

Jak se bránit špatnému parkování na veřejném prakovišti? viz. obrázek.

Parkoviště bývá zpravidla plně obsazené (ne jako na obrázku). Na zleně označených čtvercích se parkuje, ale poslední dobou se stává, že lidi zaparkují i na místě pro průjezd (to červeně označené) a pak pokud náhodou nikdo neodjede, tak se z parkoviště nedá vyjet.

Jak se bránit takovému parkování? Má smysl volat policii kvůli odtahu? Z parkoviště v pravé části se nedá vyjet, když nikdo neuvolní cestu nebo neodjedou dvě auta co parkují na proti sobě a i to je někdy problém? :(.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.12 09:22

Jasně, tohle je věc kterou by měšťáci měli řešit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: aman
Datum: 29.08.12 09:30

Mohu Vám zaručit, že pokud zavoláte odtahovku, odtahovka odtáhne, maňas, který takto špatně parkuje zaplatí dost velkou částku za odtah, parkovné a pokutu si to příště hodně rozmyslí, jestli bude takto parkovat. Jinými slovy, takto parkovat nebude. Všude se to rozhlásí a bude se vědět, že někdo tam volá odtahovku a už se takto špatně parkovat nebude, to Vám mohu zaručit. Navíc například v Praze se odtahuje s velikou chutí, protože to je vynikající job, jak pro policii, tak pro odtahovou službu. Někdy i policie sama jezdí a odtahuje, takže jim to skoro dělá radost. Když zavoláte policii, tak budou rádi, že žalujete, nemusíte se bát :) .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 09:33
avatar

denile, obávám se že nijak.

Odtahovka ho neodtáhne,

zkuste mi, prosím, sdělit, jaký předpis porušuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aman
Datum: 29.08.12 09:46

proč by ho neměla odtáhnout, když ostatním zabraňuje v odjezdu či příjezdu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bartas56
Datum: 29.08.12 09:57

Zákon 361/2000 Sb. v §2, odst. ee) definuje překážku provozu na pozemních komunikacích a v § 45 odst. 4) pak popisuje kdo a jak v tomto případě může nařídit odtah.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deril
Datum: 29.08.12 10:08

Otázka právě je, jestli je veřejné parkoviště považováno za pozemní komunikaci? *nevi*

Datum: 29.08.12 10:10
avatar

Ano je, protože na něm platí pravidla pro pozemní komunikace..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deril
Datum: 29.08.12 10:23

Asi máte pravdu

Podle zákona 13/1997o pozemních komunikacích

je podle §12 odst. 6 : Veřejné parkoviště je stavebně a provozně vymezená plocha místní nebo účelové komunikace anebo samostatná místní nebo účelová komunikace určená ke stání silničního motorového vozidla.

protože podle §2 jsou Pozemní komunikace rozděleny na kategorie: dálnice, silnice,místní komunikace,účelová komunikace.

Tak že by to blokující auto podle mě měli skutečně odtáhnout .. jestli si to vykládám správně.

Datum: 29.08.12 10:31
avatar

Není to tak dávno, kdy v TV upozorňoval jeden dopravní policista řidiče, že na parkovišti platí pravidlo pravé ruky..a že se na parkoviště vztahují dopravní předpisy...

Tudíž by se logicky na parkoviště měl vztahovat i předpis o ponechání volného pruhu...

doplněno 29.08.12 10:42:
citace z www.auto.cz
Veřejné účelové komunikace

U parkovacích ploch hypermarketů je důležité, jestli je vjezd na ně volný, nebo například přes závoru. V prvním případě jde o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, kde platí pravidla silničního provozu. Jejich porušení podléhá sankcím ze strany policie. Takto to funguje například u obchodů Tesco. "Naše parkoviště jsou kolaudována jako veřejné účelové komunikace, na nichž je schválené vodorovné a svislé dopravní značení," říká tisková mluvčí Eva Karasová.

Pamatujte si proto, že ani nemusíte nahlížet do kolaudačního rozhodnutí, abyste sami tušili, do které kategorie taková plocha patří. "U parkovišť supermarketů se jedná o komunikace, které byly zpravidla určeny stavebním povolením za veřejné účelové a pravidla na nich tedy platí," vysvětluje ve zkratce právník Tomáš Beran.

Stejná situace panuje v případě venkovních parkovacích stání. Pravidla na nich tedy platí a hrozí i sankce za jejich nedodržení – například za parkování na místě pro invalidy. "Pokud je na parkovišti schválen dopravní režim, platí zde pravidla silničního provozu, účastníci je musí dodržovat a havárie je ze strany policistů posuzována jako na běžné komunikaci," potvrzuje Veronika Hodačová z policejního prezidia.

Neveřejné účelové komunikace

Jenže když se na plochu parkoviště dostanete jedině přes závoru, už vjedete na účelovou komunikaci neveřejnou a provoz na ní je plně v soukromoprávním režimu. Například u Globusu, který taková parkoviště má, je dán provozním řádem. V tom se dočteme, že "v celém areálu hypermarketu platí právní předpisy upravující provoz na pozemních komunikacích". To je dobré vědět. Třeba kvůli tomu, že i zde platí často opomíjené pravidlo přednosti vozidel jedoucích zprava.

Nic to ale neříká o tom, že pokutu od policie tu dostat nemůžete. Stejné je to třeba v areálu nemocnice, zemědělského družstva, sportoviště, v podzemních garážích a na dalších místech za závorou. "Tam, kde je areál oficiálně uzavřený, řídí se provoz dle zákona o silničním provozu. Sankce dle tohoto zákona však udělit nelze," potvrzuje Martin Novák z ministerstva dopravy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 10:40
avatar

nevěřte všemu, co se v televizi řekne. nevěřte každému policistovi. "pravidlo pravé ruky" platí na křižovatkách. a parkoviště není křižovatka. ba dokonce ani výjezd z parkoviště nemusí být považován za křižovatku. může být součástí pozemní komunikaci a proto se s ní nemůže křížit. podobnou problematiku jsem korespondoval se státními orgány cca dva roky. a sám jsem byl mnohokrát překvapen, co je a co není křižovatka. . .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 10:35
avatar

mrkněte do katastru nemovitostí, jak je tento pozmek veden v katastru. je na "parkovišti" vodorovné a svislé dopravní značení? jak je označen vjezd na toto "parkoviště"? osobně si myslím, že odtah nařízen nebude.

ale v ráfcích kol jsou umístěny ventilky... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 11:45
avatar

derile,

rozdělím na na slušné jednání a porušení pravidel.

Určitě by podobný řidič potřeboval naplácat na zadek Menclovým proutkem. to je to slušné jednání.

právně, se vsadím o řízkovou pochoutku, že nenajdete právní předpis, na který byste nechal odtáhnout toto vozidlo...

jak brání projetí.. když on tam parkoval, tak proti němu stálo rovněž vozidlo, viditelnost bílých čar není nad 80%, čáry neznanají prostor, kde se smí parkovat, klidně i mimo čáry... (jak to bude v zimě, když jsou čáry pod sněhem, ledem?)

že ho dobrý právník, nebo znalý člověk vyseká z přestupku?

Takže nasekat na zadek, on to příště neudělá...

doplněno 29.08.12 11:47:

ještě koukám na ten obrázek, vždyť tam je průjezd, aby mohli auta vyjet, tak jak najedou do řady, vycouvou z řady a jedou zpět...jako v jednosměrce...

doplněno 29.08.12 15:54:

domnívám, (neznám přesně toto místo) ale vždy se najde kudy vyjet ven, páč jinak by se spousta lidí bouřila...

pokud je to ucpané na obou stranách, jak je tam auto červené nahoře a to bílé dole, koho budete pokutovat?

Jak je vysoký obrubníček, u červeného auta uplně vpravo dole? kde toto parkoviště?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deril
Datum: 29.08.12 13:52

Tak já policii považuji za poslední a krajní řešení (proutek by byl nejlepší, ale už jsem na tom místě viděl i rozbitá světla apod.), ale co můžete dělat, když potřebujete odjet a někdo se postaví do místa, které se nechává volné pro průjezd ostatních a kontakt na řidiče samozřejmě žádný není. Takhle totiž může zablokovat i cca 30 aut (možná i víc).

Je asi pravdou, že to právně bude sporné. Na jednu stranu je to auto překážkou ohrožující plynulost provozu (361/2000 §2 písm. ee) na druhou stranu je to veřejné parkoviště v podstatě bez pravidel pro stání. Zajímavou otázkou by bylo, jak by podle Vás reagovala policie, kdyby se auto postavilo přímo do vjezdu/výjezdu tak, aby nikdo nemohl projet, ale zároveň by auto bylo již na parkovišti (ne tedy na silnici).

Napadá mě jediné, napsat na MU, aby situaci nějak upravily značením, ale pochybuji, že s tím někdo něco udělá.:(

Co tedy dělat?

Od: barthomer*
Datum: 29.08.12 13:55

Tak to by mě asi vřela krev v žilách, kdybych nemohl ani jednou stranou vyjet a musel bych tam bůh ví jak dlouho čekat než někdo odjede a nedej bože, abych se kvůli němu opozdil na nějakou důležitou schůzku nebo do práce? Jak bych to potom vysvětloval, že schůzka byla s klientem domluvena v tolik a v tolik a já nemohl odjet z parkoviště? Volat policii a hotovo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 29.08.12 15:34

Dvě možnosti: Buď počkat, až dotyčný přijde, dát mu jednu do huby, ale příště riskovat min. propíchlé kola nebo zavolat městskou policii. Je to jejich práce a jistě Vám i rádi vysvětlí, zda jste je volal oprávněně či nikoliv. Každopádně na to máte právo zavolat je. Ale musíte počítat s tím, že třeba dotyčný odjede dřív než oni přijedou (pokud je to třeba před obchodem - nevím).

doplněno 29.08.12 16:26:

Samozřejmě nikomu Tohle se řeší diplomatickou cestou. Ale byl bych aspoň minimálně nepříjemný při jednání s tím řidičem. Mám na mysli toho, který by mi bránil ve výjezdu z parkoviště.

doplněno 29.08.12 16:49:

Samozřejmě, že vím, že jste si to nemyslel Milane ;) Dle mého názoru na obrázku nestojí jedno jediné auto, které brání v průjezdnosti, ale když si představím, že jakmile by bylo horní červené auto a ta dvě dolní velké skříňové Avie a bude plné parkoviště, tak v průjezdu dle mě bránit budou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 16:01
avatar

cobraku, nic ve zlém ale komu dáte do huby, tomu kdo přijde dříve? Kdo zavinil neprůjezdnost? Horní či dolní auto?

Nebo to prostřední?

doplněno 29.08.12 16:28:

cobraku, já věděl že jste diplomat a ne násilník! :)

ale teoreticky, který brání ve vyjetí z parkoviště, tedy kdo zavinil neprůjezdnost? dolní či horní auto?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.08.12 15:56

A to bránil vám, nebo je to dotaz jen tak? Taková parkoviště jsou pod kamerou, takže bdělé oko zákona vidí. Pokud vám, volejte, též lze jít do obchodu a podle RZ volat řidiče, ať si laskavě přeparkuje, jinak bude volána policie.
Smysl si musíte uvědomit vy. Vaše rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deril
Datum: 29.08.12 16:14

To bránili ve výjezdu mě a dalším lidem už několikrát. Jedná se městské veřejné (sídlišťové) parkoviště (bez kamer). Kde je nepsané pravidlo, že se nechává poslední místo volné pro průjezd. Většina lidí to dodržuje, ale občas se najde idiot, kterému je to jedno a klidně tam zaparkuje a pak je problém, že není jak vyjet.

Když se to stane na levé straně parkoviště, tak se dá projet pár metrů po chodníku a člověk je hned na silnici, ale na pravé straně, když jsou auta u okrajů parkoviště je to problém.

Proto se ptám, jak to (vy)řešit?

Datum: 29.08.12 16:30
avatar

derile, vyřešit jedině ohleduplností člověka ke člověku...

žádný předpis toto neřeší...

zkuste mi sdělit, které auto zapříčinilo neprůjezdnost dolní či horní?

dejte gps místa

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deril
Datum: 29.08.12 16:46

Bylo to to poslední, které zcela zabarikádovalo vjezd a zejména výjez ostatních aut, v mém případě to auto nahoře, označené červeně.

Je to prostě "bohužel" nepsané pravidlo a máte pravdu, že to vyřeší jedině ohleduplnost k ostatním, ale tou bohužel někteří neoplývají.

Já když tam jedu a je parkoviště zcela obsazené, tak by mě ani ve snu nenapadlo parkovat tak, abych zabránil výjezdu ostatních vozidel a párkrát už to bylo i za cenu, že jsem parkoval až na dalším sídlišti (o dost dál než obvykle).

Zkusím napsat na MU a uvidíme )

Od: buss
Datum: 29.08.12 16:55

Ano, najlepčí bude, když tam dají parkovací automaty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lasskoun
Datum: 29.08.12 21:14

- u nás na parkovišti jsme dlouho řešili totéž + další podobný problém (parkování přes 2, ale také klidně přes 4 místa, díky čemuž pak ostatní ze sídliště neměli kde zaparkovat), od MP jsme však vždy slyšeli, že toto řešit nemohou, jelikož to žádný zákon neupravuje

- poté jsem našel tento článek http://auto.idnes.cz/za-parko…c=A100802_103509_automoto_fdv , vytiskl ho a neukázněným řidičům ho opakovaně nastrkal za stěrače (dal jsem jim ještě šanci ;))

- a když to některým sobeckým debilům nedošlo ani po 14ti dnech letákové kampaně, zavolal jsem měšťáky, ukázal jim vytištěný článek (poté co začali pindat, že to musí rozhodnou náčelník se jich ještě klidným hlasem zeptal se na služební čísla), no a do hodiny byl problém vyřešen, odtahovka se nezastavila :-DD

- od té doby u nás na parkovišti klid a pohoda (a je vždy kde zaparkovat)

- stejné znění zákona (že "řidič se musí vůči ostatním chovat ukázněně a ohleduplně"), lze využít i v ostatních podobných situacích, např. pokud někdo na parkovišti zaparkuje přímo do chodníku, že se potom kolem jeho auta nedá ani projít (i přestože na asfaltu schází vodorovné "proškrtnutí")

- informujte své strážníky o této pasáži zákona, uvidíte, že vám budou vděčni. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 21:23
avatar

hmmmmmmmm. a tu o smolíčkovi, prosím. už vidím jak MP reaguje na nějaký váš vytištěný článek z i, dnes. . .

navíc na fotografii, tak nějak, chybí vodorovné značení. jak je to se značením svislým ví, možná, jen lucifer!

doplněno 30.08.12 17:02:

lasskoun: o.k. žijeme pár kilometrů od sebe a tady MP nereagovala ani na písemný názor z Ministerstva dopravy. . .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lasskoun
Datum: 30.08.12 13:19

I u nás bylo vodorovné značení místy neznatelné. Ale asi záleží na přístupu té které MP, ta naše zdejší funguje perfektně a to dokonce i na základě informací z netových článků , Loni např. v našem městě začali strážníci "sběračům železa" zabavovat šrot i s vozejky, protože pokud nemají na zmíněné kovy darovací smlouvu, jedná se o zatajení nálezu, popř. je to krádež z velkoobsahového kontejneru, který je majetkem firmy zajišťující tyto služby. Bylo to pouze na základě článku http://ustecky.denik.cz/zloci…-soch-sberaci-kovy-karky.html . Takže mnohdy stačí ty kluky ušatý policajtský jenom trochu popostrčit. (mmch, MP spadá pod radnici města, která případné stížnosti občanů řeší mnohem pružněji než je to v případě stížnosti na příslušníky PČR, takže se měšťáci v případě OPRÁVNĚNOSTI POŽADAVKU snaží lidem vyjít vstříc a jednat)

Pohádkář nejsem. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.12 17:32
avatar

lasskoune, opět nesmíte každému vše věřit. To znamená, že u Vás si naložím svůj železný odpad, pojedu do sběrny, strážník mě osloví, kde mám od tohoto zboží doklad. Já ho samozřejmě nemám, páč proč by ho měl mít, on mi tuto věc zabaví i s vozíčkem?

Tomu ale sám nevěříte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lasskoun
Datum: 30.08.12 21:53

Pokud nebudete občan charakteristické barvy pleti (s patřičně dlouhým trestním rejstříkem), příp. občan nevábné vůně s adresou na magistrátu, popř. nepovezete šrot na vozíku ze supermarketu, tak Vás městká policie s největší pravděpodobností asi řešit vůbec nebude. A pokud by snad došlo k nějakému pochybení, existují pro každého občana možnosti odvolání se proti použitého postupu nebo dodatečného prokázání majetkových práv ke šrotu či "použitého dopravního prostředku" (čehož běžní zloději kovů většinou nevyužívají :D)

Opravdu nejsem pohádkář, v našem městě to opravdu takto funguje. :)

Je tímto vše jasné nebo ještě nějaký dotaz? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 21:27
avatar

lasskoune, kdo určí, které vozidlo porušilo, podle Vás, porušilo předpis? To spodní nebo to horní?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: lasskoun
Datum: 30.08.12 13:30

To v tomto případě neřeším, jelikož neznám místní podmínky. Můj příspěvek měl být spíše návodem, jak je možné také postupovat. Tzn. že investovat několik desítek korun do akce na letáky za stěrače aut sobeckých debilů asi nezabije nikoho z nás.

Kdo chce tak jedná. Narozdíl od těch ostatních, co pouze sedí a rozčilují se před televizí. 8-)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.12 17:35
avatar

laskoune, omlouvám se za otravování, ale já bych od Vás rád slyšel, který z uvedených řidičů by si zasloužil označení " sobeckých debilů" ten který přijel poslední a ucpal to nahoře? nebo ten dole?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lasskoun
Datum: 30.08.12 21:59

Své jsem již k tomu napsal. Přeji příjemný zbytek dne. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.12 14:42

To je problém policie, nikoliv toho kdo to oznámí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.