Najíždění na koleje při odbočování vlevo

Od: Datum: 26.08.12 16:18 odpovědí: 5 změna: 27.08.12 21:37

Dobrý den, přijel jsem do města, kde byl tramvajový provoz. Při odbočování vlevo si auta najížděla na tramvajové koleje.
A moje otázka zní : Proč to dělají,je to nějaké pravidlo,zvyk nebo je to v zákoně? Co kdyby stáli na kolejích,dávali přednost protijedoucím a mezitím by přijela tramvaj a nemohla kvůli ním pokračovat...je to nějaké hrubé porušení pravidel?
Naštěstí nevznikla situace,při které bych odbočoval doleva,ale jel bych po silnici a auta na kolejích by také odbočovala vlevo...to bych je musel pustit jinak bychom se střetli a vina by byla na mojí straně, je to tak?
Jsem teprve začátečník,tak berte ohled a nekritizujte mě prosím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.08.12 16:41
avatar

Tohle mi připomíná odbočování v porubě k nemocnici,Přesně tento případ.Neznám přesný výklad pravidel,ale dle mého nesmíte omezit tramvaj v jízdě,namáte co na kolejích dělat,pokud jede tramvaj. Jasně že do kolejí najet můžete,ale jen v případě že nikoho neohrozíte.Stalo se mi také že jsem odbočoval a najel do kolejí a jela jak na potvoru tramvaj ale protijedoucí řidiči na mě blikli a pustili mě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.08.12 16:49

Jako začátečník byste měl umět zákon 361/2001 nazpaměť, takže vjet lze, ale tram ani omezit, ani ohrozit - § 13. Logicky, kdyby ne, tak stojím v jízdním pruhu, dávám přednost a vše za mnou stojíí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.08.12 17:55
avatar

Na tramvajové koleje samozřejmě vjet můžete, pokud nejsou oddělené jako samostatný a zvýšený jízdní pruh. Ale nesmíte tramvaj omezit a už vůbec ne ohrozit. Stane se samozřejmě i to, že vozidla nemohou odbočit vlevo kvůli provozu v protisměru a za ně přijede tramvaj. U nás jsou úzké ulice a místo jen pro dva jízdní pruhy, takže v nich jsou položeny i tramvajové koleje. Tam je to problém. Ale pokud jsou v jednom směru dva jízdní pruhy z nichž jeden je určen pro tramvaje, nemá tam jiné vozidlo co dělat.

U nás se odehrávají i jiné nebezpečné situace, třeba soupravu dvou vozidel v zastávce předjíždí auto, které za ní nevydrží stát. To jsou pak desetiny vteřiny a centimetry od velkého maléru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.12 18:05
avatar

jízda po tr.pásu je zakázána, vyjímka je objíždění, vyhýbání se a odbočování. To že najedu do pásu a tam zastavím a čekám na protijedoucího je podle mě na pokutu. V Brně je této situace spousty a nikdy nejedu k tr.pásu při odb. vlevo blíže jak je nakreslena podélná bílá čára podél něj. Pokud na tr. pásu stojíš a tramvaják tě sejme - je to jednoznačně tvoje chyba, nemáš tam co stát.V Brně to tak i chodí,že si tramvajáci neberu servítky a auto i naboří, ani se nedivím osobáci jsou často strašně arogantní a jezděj hovadsky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.08.12 21:37

Souhlas s miramarou. V Praze se běžně řidiči zastavují při odbočování vlevo na kolejích tramvaje a často přijíždějící tramvaj musí kvůli nim zastavit. Daleko efektivnější a s výchovným účinkem by bylo, kdyby si na protější roh stoupl policista a takovéto přestupky na místě pokutoval, než měřit rychlost v obci na přehledných a rovných úsecích bez provozu chodců nebo s chodníky po obou stranách vozovky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.