DN - neschopenka

Od: Datum: 09.08.12 08:50 odpovědí: 10 změna: 09.08.12 15:55

Dobrý den,

před 3 dny jsem měl dopravní nehodu a jsem poškozený. Jsem celý pohmožděný a všechno mě bolí a bylo mi navrženo abych si vzal neschopenku. Prý údajně pak mohu žádat o doplacení rozdílu z mé průměrné mzdy od pojišťovny viníka.

Nevíte prosím někdo jak to přesně funguje? Děkuji mnohokrát.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.12 10:41
avatar

ano jít marodit a vše pude s poviného ručení vozu co vás naboural jen bych zašel pojištovnu toho co vás sestřelil vzal sebou protokol o nehodě a tam se s nima domluvil.

taky si na to můžete vzít právníka *cteni*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: edge®
Datum: 09.08.12 11:50

Je možný, že po vás bude pojišťovna chtít nějaký rozhodnutí od doktora, že vám je to a to a to... Asi to už sám víte, ale nebylo to tu zmíněno tak jsem to udělal já. Teda nevím jeslti je to nějak nutný, ale pro každý případ..;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kratochvil
Datum: 09.08.12 11:57

Aha, děkuji. A když si vezmu právníka, tak ho budu platit sám, toho neproplatí pojišťovna viníka, je to tak? A na tu pojistovnu to staci zanést dodatečně?

Od: ron*
Datum: 09.08.12 11:59

Dobrý den.

Lékař Vám vystaví zprávu, ve které vypíše, jak k Vašemu zranění došlo. Na doklad o pracovní neschopnost vypíše( je tam na to kolonka),

že jde o neschopnost způsobenou úrazem, příp. jinou osobou. Neschopenku odevzdáte v zaměstnání, kde po vás mzdová účetní bude požadovat vyplnění záznamu o ostatním (nepracovním) úrazu - formulář Vám předloží. Zde je třeba vypsat, zda byl úraz zaviněný, zda ho vyšetřovala policie, příp. vliv alkoholu. Po skončení pracovní neschopnosti si vyzvednete z Vaší pojišťovny formulář, na který Vám mzdová účetní potvrdí výši ušlého výdělku za dobu pracovní neschopnosti a potvrdí Vám vyplacenou náhradu mzdy za prvních 21 kalendářních dnů nemoci. Bude-li nemoc delší než 21 dnů, potřebujtete ještě potvrzení o vyplacených nemocenských dávkách od České správy sociálního zabezpečení. Vše s kopií neschopenky odevzdáte na Vaší pojišťovně. Pokud bude poišťovna požadovat doložení dalších skutečností, oznámí Vám to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kratochvil
Datum: 09.08.12 12:12

Rone, mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď :)

Od: ron*
Datum: 09.08.12 12:17

Není zač, rádo se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.12 14:17
avatar

A pokud budete marodit více jak 7dní,tak pro viníka to nebude přestupek ale trestný čin!

Když jsem boural-děti vyletěli okny ven z auta (je to víc jak 15 let ještě nemuseli být vzadu pásy a ani jsem je tam neměl ,auto rv85) tak dcera byla přes noc na sledování a dětská pak pro vyjádření na pojištovnu napsala léčení asi jen 4 dny se slovy "nemůžeme dát víc jak týden,přece nenecháme taťku zavřít!"

Pro upořesnění synovi se nic nestalo a dcera měla pár oděrek na zádech ale chronicky krev v moči,tak ji nechali na pozorování,pro sichra!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.12 15:14
avatar

Nárok budete mít podobně jako v případě pracovního úrazu na náhradu mzdy ušlé pro nemoc v důsledku nehody, bolestné, odškodné a na úhradu účelně vynaložených nákladů v souvislosti s léčbou. Vyžadujte proto veškerá potvrzení o platbách poplatků u lékařů, v lékárnách, doplatcích za léky, rehabilitace a jízdné k lékařům, ... Je nehoda uvedena jako příčina pracovní neschopnosti v neschopence?

Podobně jako u pracovního úrazu bude viník nehody odpovídat i za případné následky tohoto úrazu v budoucnu (ne že bych Vám to přála) pro případ, že by se některé následky projevily až časem. Pokud byste v budoucnu měl další neschopenku pro následky této nehody, měl byste nárok na totéž, jako nyní.

___ Vše, co by neproplatila pojišťovna viníka nehody, můžete vymáhat přímo po viníkovi. Obrátit se na právníka považuji za rozumné, ale podle mne by to stačilo až v případě, že by pojišťovna odmítala proplatit vše.

doplněno 09.08.12 17:49:

To by mělo stačit.

A jak píši výše, to, co neuhradí pojišťovna viníka, můžete vymáhat přímo od viníka. Napřed se s viníkem pokusit dohodnout (vše výhradně písemně doporučeným dopisem s dodejkou). Nebude-li reagovat na písemnou výzvu, nebo nebude-li se chtít dohodnout, pak teprve bych se obrátila na advokáta. Náklady na právní zastoupení byste musel zahrnout do žaloby, abyste je obdržel hned s náhradou a nemusel vymáhat dál.

doplněno 09.08.12 17:51:

Pro všechny případy doporučuji si zhotovit alespoň dvě ověřené kopie záznamu o úrazu a zprávy od policie, abyste je v případě soudu mohl přiložit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kratochvil
Datum: 09.08.12 15:47

Všem mnohokrát děkuji za informace. V neschopence je zašktnuto že se jedná o úraz zaviněný cizí osobou. To stačí, nebo tam musí být napsáno ještě něco?

Díky.

Od: ron*
Datum: 09.08.12 15:55

Stačí. Ale jal jsem říkala,mzdová účetní po vás bude chtít vyplnit záznam o ostatním úrazu. Byla-li nehoda vyšetřovaná policií (předpokládám, že ano), zprávu z policie budete také na mzdové účtárně a České správě sociálního zabezpečení dokládat. Budou posuzovat míru zavinění a nárok na výplatu nemocenských dávek. U lékaře si nechte po ukončení nemoci vyplnit i formulář Hodnocení bolestného (od pojišťovny). Veškeré doklady o zaplacení lékařských posudků si uschovejte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.