Výstražné předjížděného auta

Od: Datum: 05.08.12 22:30 odpovědí: 15 změna: 30.08.12 12:42

Ahoj.

Dnes jsem projížděl obcí, kde je radar s focením. Každý kdo zde projíždí - zpomalí pouze v místě radaru na 45 km/h a pak přidá na 70-80 km/h. Budu upřímný - dělám to taky, ale zrychlím tak na 60 km/h max. 65-70 km/h. Dnes jsem ke konci obce dojel fabii s německou značkou, která jela 40 - 45 km/h. Hned za vesnicí jsem se pokusil o předjetí, ale měl jsem zrovna dost slabé a velké auto a vdáli jsem zahlídl auto, které jelo proti. Jelikož jsem nechtěl riskovat, přerušil jsem předjíždějící manévrh ihned po přejetí do protisměru. Německý řidič/ka si toho asi všiml/a a zapl/a výstražné světelné znamení (dvojí blikačky). Ty nechala puštěné asi 10 sekund.

A já se ptám. Co mi tím chtěl/a ten Němec/ka dát najevo? Že je volno? Ať předjíždím? Že jsem vůl? Ať nes...ru?

Díky

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: cepagis*
Datum: 05.08.12 22:36

Že je volno k předjetí, to se obyčejně naznačuje pravým blinkrem a uhnutím ke krajnici, opak - že předjetí možné není pak blinkrem levým, to je snad jasné. Takže já se se přikláním k těm dvoum posledním Vámi řečeným možnostem.

Datum: 05.08.12 22:39

Je to jasné, spustila varovné blinkry, abyste si dal pohov!

Od: hop®
Datum: 05.08.12 22:41

Pokud záměrně jedu pomaleji než umožňuje provoz (třeba z důvodu neznalosti trasy), zapínám varovky a snažím se uklidit co nejvíce do pryč, abych nikomu nevadil a mohl si v klidu prostudovat mapu... Rozumný řidič za mnou pochopí varovná světla i můj vyklízecí manévr a v rozumné chvíli mne může začít předjíždět či objíždět.

Neumím sice něměcky, ale jeho varovky bych pochopil jako oznámení o předpokládaném parkování, předjel bych ho a varovkami poděkoval za spolupráci...

doplněno 05.08.12 22:48:

Ve Vašem případě bych to asi pochopil jako radu: "neriskuj"

Datum: 05.08.12 22:44

(3) Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.

(4) Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.

Osobně zapínám výstražná světla nebo pravý blinkr, když mi v noci dělá společnost nalepený nějaký "světlomil". Někdy i když zpomalím na 20-30km/h pořád se za mnou táhne, a nedokáže pochopit, že mě má předjet než zastavím. Upozorňuji, že se jedná o komunikace, kde za 20-25km potkám dohromady 2-3 auta a bezpečné předjetí komunikace umožňuje ve všech úsecích.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.08.12 22:50

Vůbec si toho nevšímejte. Ale vždy počítejte s tím, že každý řidič má zodpovědnost za svoje auto. Pokud jedu svým autem, chci předjíždět, tak kdo jiný může vědět líp, jestli to se svým autem na daném úseku i vzhledem k výkonu motoru atd. zvládnu, nebo ne. Pokud neohrozím nebo neomezím jiného řidiče, tak nevidím žádný problém v předčasném ukončení předjíždění. Take se mi to párkrát stalo.

Od: qwe*
Datum: 05.08.12 23:42

Díky, ač si z Vašich odpovědí nemohu udělat žádný závěr.

Běžně se setkávám a sám používám: pravý blinkr jako znamení k možnému předjetí, výstražné po předjetí jako poděkování a bliknutí světli jako poděkování nebo znamení k "pojeď", ale s tímto jsem se opravdu setkal poprvé i přesto, že za volantem trávím denně spoustu času. Vzhledem k bezpečnosti jsem předjíždění na dostatečnou dobu přerušil.

Citace z vyhlášky je sice srozumitelná, ale myslím si, že v praxi to funguje jinak. I když tento Němec jel velmi předpisově, takže by se dalo říci, že blikáním bylo opravdu myšleno nebezpečí.

Od: nu*
Datum: 06.08.12 07:51

závěr je jednoduchý, jsi dobytek ohrožující sebe a ostatní řidiče, Tys nebyl nikdy bv Německu? Němci dodržují předpisy, i ve velkých silných autech jezdí pohodově, není problém potkat na jejicvh dálnici haudi A8 neno S8 jedoucí cca 12O km/H...jen češi v octaviívh tam jezdí 180...co to dá...Takže jsi dobytek, máš závěr...

Ohodnoceno: 3x

Od: qwe*
Datum: 06.08.12 09:44

Tak nevím. Nemohl by ses těchto komentářů zdržet, když si na místě nebyl a nemáš ani páru? Jo jo jsem já to ale hrozný prase za volantem, když předjíždím auto za obcí, které jede něco přes padesát a přeruším předjíždění z toho důvodu abych neohrozil sebe a ostatní. To si budu do konce života vyčítat. V Německu jsem byl.

Datum: 06.08.12 11:01

Myslím, že předjížděné vozidlo dávalo najevo, že se v situaci orientuje a ví o Vás a tím i dával prostor k předjetí = on ( dotyčný věděl, že jede pomalu / z nějakých důvodů - kdoví zda neměl nějakou poruchu, či něco nehledal apod. ) Nekteří o nepsaných pravidlech nevědí a z toho důvodu je pro ně jednodušší zapnutí výstražných světel. Myslím, že každý z nás předjíždí pomaleji jedoucí vozidlo a nevidím v tom žádné pirátství. Mnohem horší jsou ti, co před někým prudce zabrzdí!*cert*

Od: itan71*
Datum: 06.08.12 12:03

QWE,já už jsem taky něco odjezdil,nejsem sváteční řidič papíry teprve od roku 97 ale tato situace se mi stala minimálně 5krát.Je tady tedy otázka (když jsme začli brzdit oba najednou a jsme na stejné ůrovni) jak se v této chvíli zachovat to mi ještě nikdo neporadil,ten dotyčný řidič může také zrychlit nebo ůplně zastavit a na rozhodování vzniklé situace je jen pár milisekund možná sekund. *nevi*Jak na to koukám vložím tady novou OTÅZKU*cteni*

Od: buss®
Datum: 06.08.12 08:47

Obávám se, že při náhlém snížení rychlosti jízdy nemá řidič čas ani pomyšlení něco mačkat a hledí brzdit, nebo se vyhnout, čas letíí..., a pokud už k manévru došlo tak k čemu ta výstraha je? To může tak upozornit na mozek jiného. A kdo chce riskovat, tak je mu to fuk. Znamení se mají používat tak jak se stanoveno.

Od: ridic
Datum: 06.08.12 11:06

Může to být víc důvodů.. 1. poděkování že jste včas vyhodnotil že bezpečně předjet nejde a přerušil předjetí (= že nejste magor který předjíždění dokončí za každou cenu i když na to nemá výhled/ dost místa/ dost silné auto a kterému by musela udělat prostor (jít na brzdy+ uhnout doprava) jinak by nepředjel ale boural) 2. upozornění že místo čekání na okamžik bezpečného předjetí předjíždíte a přitom na to nemáte dost místa ani auto s dostatečným zrychlením, něco jako "hele uklidni se a nedělej zmatky"

Závěr asi takový: jste spěchající pako co dělá zmatky na silnici, ale nejdete za hranici kdy by to bylo opravdu nebezpečné. Riziko je ale takové, že u těch zmatků jednou někdo zareaguje špatně a bude průšvih (např. předjížděné auto půjde taky na brzdy a budete pořád vedle sebe = protijedoucí se nevejde, nebo se někdo lekne, strhne volant nebo se roztočí do hodin..

Lepší je jezdit v klidu, nehonit se, pokud jedu pomalu tak umožnit předjetí (stačí na začátku volné rovinky dvě vteřiny nezrychlit). Zbytečně pomalou jízdu nemám rád, ale spěchající magor je výrazně horší.

Od: itan71*
Datum: 06.08.12 11:45

*andel*CEPAGIS má pravdu a HOP je u mě nebezpečný řidič,*stop*za jízdy studovat mapu a pustit si výstažné?!*nevi**stop*Výstražné se přece zapínají při porouchaném autě,autonehodě apod.QWE, občas řidiči používají za jízdy výstražáky jako poděkování třeba když Vás předjede a Vy jste mu víc uhnul ke krajnici, lze tedy chování toho Německého řidiče/ky taky brát jako omluvu že Vám neumožnil dokončit předjížděcí manévr.Pokud si na to každý řidič vzpomíná z autoškoly,někteří se na silnicích chovají ve stylu BACHA *cert*JEDU mám lepší káru.*ua*

Datum: 06.08.12 14:51

gwe, asi omylem stiskla tlačítko...

nic jiného v tom nehledejte, nebo se tu bude opět urážet...

.

Od: peepa*
Datum: 30.08.12 12:42

a ty seš asi ten magor za volantem ne? moc se věnovala řízení, proto zamopněla na výstražky, 70 není povolená rychlost v obci

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.