THC a řízení auta

Od: Datum: 28.07.12 22:58 odpovědí: 13 změna: 26.04.16 19:01

Ahoj rádcové!

Předem bych všem moralistům chtěla napsat, že to na co se ptám, se nechystám spáchat ani v blízké, ani ve vzdálené době Jen by mě to zajímalo, můj táta se na to ptal na školení řidičů přímo školitele a ten mu nebyl schopný odpovědět.

Např. při konzumaci alkoholu alkohol postupně vyprchá, tzn., že za určitý čas je možné řídit - po vyprchání alkoholu. Jak je to ale s marihuanou? Stopy THC se mohou najít v moči až měsíc po požití...

Když by řidiče zastavila policejní hlídka, jak poznají, zda je pod vlivem marihuany? Vím, že každému dají dýchnout, ale určitě každému neberou vzorek slin na THC... Kdyby se náhodou stala nehoda, a řidiči by našli v moči stopy THC, ale řidič klidně mohl marihuanu použít třeba 14 dní před jízdou, tzn., že na jeho současnou jízdu neměla marihuana žádný vliv...

Jak to řeší legislativa a máte s tím někdo zkušenost?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.12 23:09

Myslím si (ale je to skutečně jen má vlastní myšlenka:)), že například měsíc po užití látky, z níž v těle zůstane THC je ze slin nezjistitelné (tedy při běžné silniční kontrole) a v moči bude k nalezení tak nepatrné množství a bude jasně prokazatelné, že nejde o množství, které by mělo na chování člověka jakkýkoliv vliv (určitě existují v lékařství nějaké tabulkové hodnoty).

Ovšem co řílá nebo jak řeší legislativa netuším...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.07.12 23:29

Dobrý den. Když Vás zastaví hlídka, dají Vám většinou dýchnout. Říkám většinou proto, že se mi občas stává, že mi nedají, ale to už záleží na několika faktorech, které bych tu nešířil. To, že jste přímo pod vlivem THC na Vás policista pozná hned. Je na to proškolen a navíc je to cítit a vidět a pozná to hned po tom, co stáhnete okénko. Hned Vám setře sliny takovou "špátlí" modrou většinou a za minutu se mu ukážem co jste požila a jaké látky máte ve slinách. Nedokážu Vám ale odpovědět na to, jak dlouho se stopy THC ve slinách drží. Každopádně, pokud jste THC či jinou látku požila dříve, policista to nepozná a jen Vám dá dýchnout a jedete dál. Pokud ovšem zaviníte nehodu, ukáže se, že máte ve slinách znatelné stopy po užití THC či jiné návykové látky je to problém. Dle mého názoru nikdo neřeší, kdy jste ji užila, jestli včera nebo před týdnem. Prostě tam máte stopy a hotovo. Nevím, zda jsem odpověděl přímo na to, na co jste se ptala, ale snad jsem přispěl aspoň tak

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.07.12 10:26

tuším někdy po Novém roce se to zde poměrně rozsáhle řešilo-kdysi jsem se dostal k posudku soudního znalce pro soud-právě ohledně posouzení požití a vlivu THC a z onoho posudku jasně vyplynul fakt,že THC se v těle odbourává až roky a jeho hladina neklesá úměrně času(není to klesající přímka),ale udržuje se na určité hladině-a to ne až zas tak odlišné od hladiny chvíli po konzumaci! měsíce...Mimoto,kdo chce ,může si dohledat rozhodnutí NSoudu-kde se právě řešil případ detekovatelnosti požití THC před jízdou-a v kostce dle znaleckých posudků(i krim.ústavu) bylo řečeno,že drogtest(a následně i krevní odběr) není s to posoudit,kdy přesně došlo k požití-čili "pozitivní" nález kontroly hlídky PČR na silnici se rovná zjištění,že dotyčný někdy "hulil",ale kdy a zda "před jízdou" není schopen objektivně nikdo určit-a to ani fundované toxikační laboratoře krim.ústavu...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 29.07.12 12:57

Erikchu, děkuji, předpokládám tedy, že platí presumpce neviny.

Datum: 29.07.12 20:59

na úrovni MěÚ a KÚ asi moc ne-to známe všichni,ale dojde-li to k soudům,pro ně je takové(a jiné)rozhodnutí jednoho z Nejvyšších soudů závazné-ono je pro jakoukoli st.správu,ale to úředníci moc neřeší,nezajímá je to...(a bohužel nemusí,nenesou totiž za svá rozhodnutí odpovědnost)

Ohodnoceno: 2x

Od: nu*
Datum: 29.07.12 20:57

normální je nepožívat omamné látky před jízdou, kdysi jsem absolvoval seminář s jednám vyhlášeným brběnským odborníkem na sociálněpatologické jevy, viděl jsem přední mozek člověka který čichal čikuli a toluen, přední mozek se prostě rozpustí jako zmrtlina, rozteče, prostě se ztratí.Člověk bez předního mozku mlže reaqgovat nevypořitatelněl to je jasné kdys kus chybí.

U některých lidí kouřících marjánku dotyčný zjistil stavy, kdy za volantem, a to i měsíce po požívání této látky dotyčný řidič prostě vnímal realitu jinak, než by ji vnímal "čistý" člověk...v jistých momentech viděl silnici širší než ve skutečnosti byla, nebo se mu sloupy elektrického osvětlení které byli zabudované cca půl metru v chodníku objevovali těsně na hranici krajnice a obrubníku chodníku což ho nutilo instinktivne strhnout volant doleva aby je "bezpečně" míjel...

To jsou zdokumentované případy ale každý člověk reaguje na drogu či povzbudivou látku jinak a u někoho se nemusí projevit nikdy nic...

Pokud slovem moralisté myslíte lidi, kterým vadí, že ožralá a zfetovaná zvířata ohrožují jejich životy a života jejich blízkých, přeji vám jediné, aby vám ožralé nebo zfetované nezodpovědné hovado za volantem nidky neublížilo, protože pak by jste byla nucena měnit své názory a postoje...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.07.12 09:06

Nu, slovem moralisté jsem myslela lidi, kteří místo odpovědi ma mou otázku JAK ŘEŠÍ THC A ŘÍZENÍ LEGISLATIVA odpovídali, že hulení je špatné, nebezpečné atd.! Také jsem upozornila, že se nechystám hulit a řídit. Myslím, že jsem tím eliminovala cca 90% odpovědí...

Myslím tedy, že zakončení Vaší odpovědi, která je jinak k věci, je zcela mimo mísu.

doplněno 30.07.12 09:08:

Nu, sice Vás to asi nezajímá, ale já trávu nikdy nehulila a ani se na to nechystám. Tato otázka zde padla proto, protože jsem slíbila tátovi, který na to od školených lidí nedostal odpověď, že se poptám tady, mezi kolegy z Poraďte.

Od: krkovicka*
Datum: 29.07.12 21:08
Erikch již odpověděl.Jen chci podotknout že huličů přibývá.Sama se mezi nima pohybuji.Jsou to řidiči z povolání,majitel firmy,dokonce i jeden co jezdí kombajnem.I po huleni na těch klukach těžko něco poznáte.Kromě červených očích(možná alergie).Rozhodně nemluví z cesty,nevaleji se po chodníku a po trávě jim to naopak myslí...Smrad není tak pronikavý jako z cigaret a pokud to nebude hulit v autě tak policista nic podle pohledu a čichu nepozná.Zkušenosti s hlídkou mají a vždy jen foukali.

Od: nu*
Datum: 29.07.12 23:09

to jen v německu čurají feťáci povinně policsitům do kelímků, náš stát v ochraně ne-huličů selhává ve všech směrech

Od: karlos33
Datum: 24.04.16 12:28

S touhle otázkou by se měli vědci zabývat protože znám fůru řidičů z povolání na kterých vliv THC prostě nepoznáte a oni sami řídí mnohem bezpečněji než "za střízliva" i já sám mám stejné zkušenosti,nutilo mě to se víc soustředitna jízdu bez jakýchkoli zkreslení a pod.ale ze strachu o řidičák jsem toho musel nadobro nechat.

Datum: 25.04.16 19:15

Tahle otázka je 4 roky stará. Nicméně pro další čtenáře:

Rozlišit tzv. "aktivní THC" a metabolity THC lze pouze vyšetřením krve. Slinné testy detekují metabolity THC po dobu až 2 týdnů v závislosti na intezitě předchozího užívání. Aktivní THC lze zjistit pouze testem z krve a doba detekce je do cca 18 hodin. V případě např. silniční kontroly PČR, kdy vám orientační slinný test vyjde pozitivní a vy jste si vědom, že jste marihuanu užil např. před třemi dny, je dobré trvat na provedení krevního testu. Protože to, že v těle máte metabolity THC ještě neznamená, že jste pod vlivem marihuany. O tom, že vaše řidičské schopnosti mohou být ovlivněny svědčí pouze nález tzv. "aktivního THC".

zdroj:http://www.drogovaporadna.cz/…799/indikace-thc-ze-slin.html

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.04.16 21:26

ono je to trochu složitější.. pokud je ten člověk zvyklý a užívá to dlouhodobě, tak to nejspíš jen tak nepoznáte.. každopáně je možné, že u takových to má naopak pozitivní vlivy na řízení vozidla.. údajně jsou rychlejší reakce a tak celkově zlepšené vnímání okolí.. ale kdo ví.. třeba to na každého působí jinak...

Od: trtr
Datum: 26.04.16 19:01

Zdravím, nikdo se tady nezmínil o tzv. FLASH BACK efektu. To jest dnes zahulíte a vyspíte se, ze týden třeba sednete do auta a chytne Vás mariánkové opojení, zmíněný flash back efekt a rozsekáte sebe a třeba i někoho dalšího.

P.S.:

Pro huliče: Opravdu se to stává, tak bacha na to. Fetka, v jakékoliv podobě za volant prostě nepatří.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.