Nabourali mne - AMORTIZACE a jak na to?

Od: Datum: 24.07.12 22:47 odpovědí: 11 změna: 02.08.12 12:51

Dobry vecer,

pred casem mne naboural chlapek, vyjizdejici z parkoviste. Klasicke kolecko, pojistovna, likvidator... Jedna se o vinikovu pojistovnu UNIQA. Likvidator mel uz pri obhlidce vozidla opravdu nechutne hemzy typu - ten lak vypada strasne apod. Podotykam, ze se jdna o vuz z roku 96 ale je to zachovale auto, ktere luxusem predci mnohe lestene octavie. Porizovaci cena v danem roce hrube pres milion Kc, velmi drahe nahradni dily. Mam nabourany blatnik a naraznik, cili oprava blatniku + narazniku a 2x lak.

Z pojistovny prisel vypis, ze mi vyplati 7 000 Kc. Povazuji to za tezky vysmech, protoze za 7 kkc dnes nesezenu ani poradneho lakyrnika + material, natoz karosare.

Od likvidatora mi prisel nejaky nesrozumitelny soupis emailem, kde nelze nic vydedukovat, pouze jsem nasel polozku Opdocet 50% u lakovani obou casti.

A proto se ptam - ma povinnost mi pojistovna predlozit, jak dosla k dane castce 7kkc? Mam poslat doporuceny dopis, ze chci znat jejich tabulkove naklady? Rozhodne to chci napadnout, treba az u soudu, ale potrebuji mit neco v ruce. Takto mam jen sumu a zda se mi, ze by pojistovna rozhodne mela zduvodnit, jak k te castce dosla.

P.S. reci ze nemam sanci, nebo ze se jedna o stare auto si strcte za klobouk. Nebudu doplacet na chyby jinych, jen proto, ze to pojistovna chce.

Mam pravdu? Poradite? Diky

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.07.12 23:18

Jo pojištovny chtěj od nás jen platit a když nám maj něco dát tak se cukaj znám jen kdysi můj případ nabouraly mne auto daly spoluvinu auto za 150 000 odhadl pojištovák a já dostal směšných 9000.-Vám bych doporučil nechat auto opravit a cenu za opravu chtít po pojištovně pokud nebude souhlasit musí doplatit viník vám rozdíl .Nebo pojištovna vše zaplatí a bude zbytek vymáhat po viníkovy prostě se nedejte.

Od: jarda3*
Datum: 24.07.12 23:31

Vinik nemusi platit nic, protoze je pojistenej na skodu do minimalne 40 milionu a tolik to auto zas nestoji...

Od: smutnymotorista
Datum: 24.07.12 23:33

Diky za odpoved, bohuzel ale nemate pravdu.. Vinik tim, ze se pojistil splnil svou zakonnou povinnost a tim padem je plneni za zpusobenou skodu na pojistovne vinika.

Ta samozrejme takto zkratit plneni nesmi - viz. stanovisko ustavniho soudu apod. Samozrejme se ale bude snazit. Co ale ja potrebuji je, mit v ruce nejaky doklad na zaklade ceho vypocitali to plneni. Od pojistovny nemam na papire ani carku. Vsechno probihalo emailem.

Proto se ptam, jestli ma pojistovna povinnost nejak dolozit - byt na me vyzadani, jak k dane castce dosla

Trvam na proplaceni dle tabulek, auto nechci davat do servisu, chci si jej opravit sam, servisum neverim, resp. mam sve lidi, ktere mam overene a jsou kvalitni a levni, ale za 7 tisic to opravdu nesvedou. Navic, pred casem do mne naboural v druhem aute, ktere ma hodnotu par tisic chlapek, kterej desne spechal a pojistovna proplatila 13 tisic. Takze je tady zjevny nepomer a jsem si jisty, ze UNIQA se mne pokousi okrast.

Potrebuji jen mit v ruce nejaky dukaz, nebo to mam napadnout primo, ze ta vyse skody je nesmysl? Ale zase, podle ceho? Soudni znalec?

Datum: 25.07.12 00:10

Pojištovna vám musí dát doklady které potřebujete veškeré vyjádření písemně dojděte na pobočku pojištovny a myslím že problém nebude.

Od: olinlitomericko
Datum: 25.07.12 09:02

Podle rozhodnutí nejvyššího soudu ČR nesmí opravdu pojišťovna přihlížet k AMORTIZACI (stáří) VOZU. UŽ JEN TO JE NAPADNUTELNÉ! Vyžádejte si od " SLAVNÉ " ALIANZ písemné podklady, potom podepsat plnou moc+dát advokátovi dva tisíce a tisícovku za započetí soudu. Tyto částky Vám proplatí zpět pojišťovna nebo viník nehody v případě výhry sporu.

Od: olinlitomericko
Datum: 25.07.12 11:07

DODATEK: pomůže i DAS právní poradna

Datum: 25.07.12 11:11

Diky, DAS do toho urcite tahat nebudu, to by mne vyslo draz, nez kolik na tom vysoudim. Doporuceny dopis si zvladnu napsat sam a podat pravnikovi plnou moc taky.. Navic se pri tom neco naucim, co uplatnim pri postupech proti dalsim institucim, ktere mne se*ou. Napriklad O2 apod. Takze diky za rady a dusevni podporu, jdu psat doporuceny dopis s vyzvou, aby mi dodali veskere podklady na zaklade kterych dosli k one castce, abych mel pro pravnika a soud dostatek podkladu.

Od: nu*
Datum: 25.07.12 12:18

rozhodnutí nejvyššího soudu bohužel nikdo nerespektuje, samozřejmě že je slušné provést pordrobnou kalkulaci provedené opravy, já bojoval s Triglavem asi 3 měsíce, začíná to už tím že pojišťovny používají dokument který se jmenuje Znalecký standard, zpracovaný snad ve VUT Brno před X-lety, který ale nemá žádnou oporu v zákoně

Dalším problémem je skutečnost, že v dnešní doěbě kdy se tklačá na ceny povinného ručení snaží se pojišťovny vytvářet si jakýsi polštář rezerv, a to i za cenu neuhrazení "skutečné škody" jak jim ukládá občanský zákoník

Bohužel, pokud nepřesvědčíte pojišťovnu že jim zákon ukládá uhradit skutečnou škodu, budete se muset domáhat sváých práv soudní cestou, a právě s tím pojišťovna počítá...

Doporučuji Vám nedělat žádné neuvážené kroky, komunuikovat s pojišťovnou tak aby jste vše mohl doložit u soudu, prostě mít vše pod kontrolou...Pokud už pojišťovna rozhodla o výši škody, vše si řádně spočítejte, zdokumentujte a pak písemně napadněte jejich výpočet či rozhodnutí, kde jasně a srozumitelně uvádějte, CO a proč POŽADUJETE...důležité jsou Vaše argumenty, ne citové bláboly ani žádné výlevy, protože pak hned poznají že jse kisovka která se nechá odbýt...

Když zjistí, že víte co chcete a pochopí že s nedáte odbýt, možná povolí a nevrhnou kompromis...

Mimochodem není pravdou že nemůžete soudní cestou požadovat po člověku který byl viníkem nehody zapacení rozdílu mezi vyplacenou náhradou a výší skutečné škody...ŽIjeme v právním státě a pokud jeho pojišťovna dělá problémy, budete to řešit přímo s ním...Nic se nestane když mu dáte na vědomí, že pokud jeho pojišťovna bude dělat problémy, zvažujete podání žaloby...může na ně také zatlačit, případně jít jinam...

Medializace je také mocnou zbarní, a kvlůli pár tisícovkám si top možná pojišťovna promyslí...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.07.12 12:47

Díky za rozsáhlou odpoved. Uz jsem nejaký dopis vytvoril, snazil jsem se argumentovat vecne, doufam ale, ze ze pojistovna ma nejakou povinnost tento vypocet zaslat - jestli to neni jen jeji dobra vule.

Pak by asi nezbyvalo, nez napadnout u soudu castku, ale tam budu potrebovat jako argumentaci asi nejaky odhad ceny opravy ze servisu, je tak?

ZNENI DOPISU :

Vážená UNIQA pojišťovno. Děkuji za zaslání dopisu ze dne xxxxxx a sdělení výše pojistného plnění ve věci pojistné údálosti č.j. xxxxxxx ze dne xxxxx, kdy mi Váš pojištěný, pan xxxx způsobil svým vozidlem SPZ xxxx škodu na mém vozidle.
Bohužel tento dokument nemohu přijmout jako Vaše vyjádření ke zmiňované škodní události, protože chybí zásadní náležitosti. Z výše uvedeného dopisu není vůbec patrné, z čeho byla částka "Kalkulace nákladů na opravu" vypočtena, ani jaké položky a ceny jsou v této kalkulaci zahrnuty.
Vzhledem k tomu, že jsem od Vašeho likvidátora neobdržel žádný soupis dokumentovaných poškození, nebylo mi umožněno náhlednout do protokolu, který likvidátor na místě vyplňoval a ani z Vašeho dopisu není patrné, jaké "předložené podklady" jste pro výpočet použili, protože netvoří přílohu dopisu, zásadně proto nesouhlasím s výší pojistného plnění a nemohu tuto pojistnou událost považovat za uzavřenou.
Žádám o zaslání zmiňovaných podkladů pro výpočet výše pojistného plnění na mou korespondenční adresu, uvedenou v hlavičce dopisu.

Od: wwwamortizacecz
Datum: 02.08.12 09:54

Dobrý den,

pojišťovna tím, že Vám sdělí, že došla výpočtem k určité částce (ve Vašem případě tedy 7000,- CZK) splní povinnost uloženou jí zákonem. Bohužel nemá povinnost předložit Vám výpočet, jak k částce došla. Žádat o něj můžete, ale z naší zkušenosti vyplývá, že pojišťovna výpočet neposkytne s tvrzením, že se jedná o jejich interní dokument a pokud jste měl náklady na opravu vyšší, musíte je prokázat. Pokud s částkou nesouhlasíte, musíte podat žalobu na soud, ale výši žalované částky musíte uvést, tedy musíte si nechat zpracovat vlastní výpočet a žalovat rozdíl těchto dvou částek. Soud samozřejmě vyzve pojišťovnu, aby svůj výpočet vložila do spisu, takže se k výpočtu dostanete, neboť jako účastník řízení máte právo do spisu nahlížet. Amortizace (někdy nazývána jako korekce nebo KNM) je samozřejmě v rozporu z rozhodnutím ÚS, jak píší i někteří z přispěvatelů přede mnou, ale v našem soudním systému, kde neexistuje precedenční právo je nutné u každého případu dojít k individuálnímu rozhodnutí. Musím říci, že stížnosti zaslané na pojišťovnu a výhružky soudem nepomáhají a pojišťovna téměř vždy podstoupí soudní jednání. Pokud chcete zvolit jednodušší cestu, navštivte web www.amortizace.cz , kde jsme schopni všechny úkony nutné k vymožení správného nároku provést za Vás. Máme za sebou několik set úspěšně ukončených soudních sporů a jsme schopni Vás zastupovat bez Vaší finanční účasti nebo Váš nárok ihned odkoupíme.

Datum: 02.08.12 12:51

Smutný motorislo, lituji Vaší situace, ale bohužel takto postupuje většina pojištoven. Za to je likvidátor placen, aby navrhl tu nejmenší částku. Máte několik možností, obrátit se na soudního znalce, ten vypracuje posudek, který bude objektivní, popřípadě i pro soud. Nevím u jaké jste pojištovny vy pojištěn, ale obráťte se na svou pojištovnu, aby jejich technik provedl výpočet, (pokud to ale není stejný člověk, který pracuje pro více pojištoven).

V servisu si nechte udělat odhad škody na opravu...

Pak porovnejte částky...

Pak se obrňte trpělivostí, a pusťte se do boje. Jak již správně napsal nu, a jeden poradce, soudy jsou na straně poškozeného.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.