Přednost v jízdě

Od: Datum: 08.01.13 17:03 odpovědí: 19 změna: 09.01.13 20:46

mám dotaz k přednosti v jízdě u obchodních center :) ještě donedávna byla u nás v Brně v Avionu na příjezdové cestě přednost zprava. Nedávno ale namalovali na pravý okraj vozovky příjezdové silnice nepřesušovanou tlustou bílou čáru, znamená to tedy, že přednost zprava už neplatí?

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.13 17:09

U obchodních center bych spíš jezdil stylem opatrně-obezřetně-pomalu a slušně. Nelze spoléhat na to, jestli mám nebo nemám předstost z prava, když se pravděpodobně jedná o účelovou místní komunikaci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.01.13 17:43
avatar

Minstrel má pravdu,značky u OC jsou na ...Dávat bacha a předvídat!Stačí zbrklý řidič,který vidí volné místo,ztrhne volant a jste v sobě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.13 19:52
avatar

au,

bez podrobností či fotky se nedá nic určit. Žádná nepřerušovaná čára nemůže měnit přednosti vozidel..

máte foto?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 08.01.13 21:06

foto je z google maps, ale tam je to ještě vyfoceno bez oné nové čáry :) takže je naznačená žlutou barvou, a vede po celé délce vozovky. snad vám to půjde zobrazit...

Datum: 08.01.13 21:07
avatar

přednost z prava!

žlutá čára nic neřeší..

doplněno 08.01.13 21:08:

pokud to není výjezd z místa ležící mimo...

musel bych to opravdu vidět více..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 08.01.13 21:09

ve skutečnosti je bílá tlustá nepřerušovaná... pak mi zůstává záhadou, proč ji tam teda malovali :D ale OK, budu to brát tak, že se dál dává přednost zprava, a budu se těšit,až to do mě někdo napálí :)

Datum: 08.01.13 21:11
avatar

Já bych byl při hodnocení situace opatrnější. Bylo by dobré znát, zda se v tomto případě skutečně jedná o "křižovatku" nebo o vyústění jiné komunikace na silnici. Pro každý případ platí odlišná pravidla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 08.01.13 21:13

hm tak jsem z toho zmaten :D pokud umíte používat street view v google maps, zkuste se mrknout, je to ulice Skandinávská v Brně, a zkuste vyjet z parkoviště od obchodního centra, dostanete se k této silnici...

Datum: 08.01.13 21:32
avatar

Jestliže je to místo, co já vidím na maps.google.cz, tak je to jednoduché, přednost z prava!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 08.01.13 21:51
avatar

Podle mě je to hranice křižovatky. Mělo by to být přerušovanou čarou, ale tady si to někdo usnadnil a čárnul to plnou.

doplněno 08.01.13 21:55:

Tak jsem mrknul na Google maps. Z ptačího pohledu tam to značení už je. Je to normální krajnice. Odborně teda vodící čára. Akorát jak jsem psal výše, ten kdo to dělal, tak si to usnadnil a místo aby v křižovatkách udělal přerušovanou, tak jel pořád.

A vodící čára nijak neupravuje přednosti.

doplněno 08.01.13 22:08:

au1: Co třeba proto, aby bylo učiněno zákonu za dost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 08.01.13 22:01

jo, fakt je tam, z ptačího pohledu :) takže stále přednost zprava, a proč to tam malovalí, zůstává nadále tajemstvím :) díky

Od: buss
Datum: 08.01.13 21:38

Na co čára? Ty jsou kde se má na hranici křižovatky zastavit, přednost upravuje zákon a ne čára. Při výjezdu z parkoviště nemůže přece mít přednost. Co tak sejmout obrazovku?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.01.13 22:09

Když jsem si to našel, tak to vypadá, že ta komunikace patří k tomu parkovišti, 2 + 1 pruh.. Co se tak podívat, jak je to upraveno, když se na ni najede? Čára se dává, kde se má zastavit při výjezdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.13 00:01
avatar

Pokud jsem si to našel dobře (nejsem brňák), tak tak silná bílá je "namalovaná" okolo celého toho parkoviště a parkoviště tvoří takový jakoby "ostrov". Ulice okolo (Skandinávská?) je pozemní komunikací s vyznačeným okrajem vozovky značkou "V04 vodící čára" ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Vozovka ). Co je za čárou, je "místo ležící mimo komunikaci", v tomto případě to nejspíš bude "veřejně přístupná účelová komunikace".
"Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci." (zdroj a další info http://www.autoweb.cz/krizova…-pravidla-silnicniho-provozu/ )
Další info např. http://www.auto.cz/svet-za-za…stich-dopravni-predpisy-66550
Podle těchto informací mi z toho plyne, že po "namalování" této čáry při vyjíždění z tohoto parkoviště na ulici "Skandinávská" dáváte přednost vždy a "tzv. pravidlo pravé ruky" nebo-li přednost zprava zde už neplatí (po parkovišti ale platí stále).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.13 14:11

Jsem Brňák a mám totožný názor.

Tak či tak by tam stejně nikdy nikdo předstost z prava nedodržoval.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 09.01.13 14:43
avatar

podle mě je to tak úplně jasné, vyjížím z parkoviště na ulici (Skandinávskou), tedy musím dát přednost. Osobně, jet po té ulici, ani by mě nenapadlo dávat někomu kdo vyjíždí přednost zprava.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 09.01.13 17:37

Až tak jasně bych to neviděl - pokud je ta ulice (Skandinávská) součástí parkoviště tak platí přednost zprava (může být cedule parkoviště už někde na vjezdu do ulice). Stejně tak pokud je ulice Sk. komunikace a parkoviště jen ty dlážděné "chlívky" pro auta = asfaltová cesta doprava kolem chlívků je komunikace a opět platí přednost zprava. Nakreslená čára na přednost vliv nemá, pokud je nakreslená špatně tak akorát dělá zmatky.

Výjezd z parkoviště na komunikaci je jasný - dává se přednost všem. Pokud to je křižovatka tak platí přednost zprava, a tady to moc jasně vidět není... = opatrně a počítat s tim že tam ten druhej vjede s tim že má přednost. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.13 18:16
avatar

Podle street view jsem nikde nenašel značku, že se jedná o parkoviště. Označená jsou pouze místa pro invalidy.

Na jedné části parkoviště (tam kde není jednosměrka) jsou výjezdy na Skandinávskou označené značkou "dej přednost v jízdě".

Na tuto obousměrnou se však ale do opačného směru nikude nejde dostat, protože je všudě přikázaný směr jízdy.

Na druhé části (kde je pouze jednosměrný provoz) značka není a tedy platí přednost zprava, což vždy znamená to, že přednost má vozidlo jedoucí po skandinávské (řidič jedoucí z parkoviště nikdy nemůže být po pravé ruce).

Celé to značení mi přijde jakési divné, nikde značka Parkoviště. Řídil bych se tedy podle přednosti zprava, případně podle značek.

Moji předchozí odpověď beru zpět, špatně jsem se díval :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 09.01.13 20:46
avatar

Miki, kde jsi přišel na to, že "řidič jedoucí z parkoviště nikdy nemůže mít přednost"?

Skandinávská je obousměrná. Takže ti co po ní jedou na sever, k výjezdu, tak musí dávat přednost zprava. Nikde není značka Parkoviště, Zóna apod. takže se jedná o komunikaci jako každou jinou.

Až ke konci mezi retardérem a zastávkou je zprava výjezd širší, tam jsou značky Hlavní silnice a Dej přednost v jízdě.

doplněno 09.01.13 20:49:

Teď jsem si všiml. Je to vůbec Skandinávská a které se bavíme? Podle Gůglu je Skandinávská ta přimo u Ikea(e).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.