Rodina ve služebním voze?

Od: Datum: 17.07.12 19:05 odpovědí: 17 změna: 19.07.12 13:24

Dobrý den všem! Potřebovala bych odpověď na následující: Pracuji ve všední dny v kanceláři a protože je doba prázdnin, po celé republice je množství kulturních a rodinných akcí, na kterých mám za úkol prezentovat naši společnost. problém je, že se jedná o celodenní výjezdy v soboty a neděle. přesčasy mě neproplácí, s náhradním volnem mi dělají šílené problémy, protože mě potřebují i v tom kanclu přes týden. Mám však rodinu, dvě malé děti (6,5 a 2,5 let), kterým jako máma chybím. Manžel si se mnou ze zdravotních důvodů vyměnil rodičovskou dovolenou a i já to vše těžce nesu. Ráda bych čas, o který nás firma obírá nějak vynahradila a tak přemýšlím, jak moc velký průšvih by byl, kdybych je na ty akce o víkendu, kam jezdím brala sebou.(manžela a děti) Vím, že je to problém, kdyby se to dozvěděl zaměstnavatel a asi bych si nestačila vzít ani hrnek na kafe, jak rychle by mě vyhodili. Jenže: Auto není označeno žádným firemním logem, je to běžný model, na silnici nijak nevynikám. jde mi o riziko spojené s běžnými silničními kontrolami Policií ČR. Jezdím dle pravidel, povinnou výbavu mám v pořádku, cestovní příkazy taky. Jen nevím, jestli mívají policisté "problém" s osobami v autě a zda by něco mohli nahlásit společnosti. Prosím poraďte. Děkuji předem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hankauk*
Datum: 17.07.12 19:11

Využívání služebního automobilu k soukromým záležistostem byste měla mít upraveno v pracovní smlouvě. Moje bývala firma to měla dáno jasně. Služební automobil mohl řídit manžel/manželka, ev. rodiče zaměstnance. Automobil, pokud byl využíván k soukromým účelům, měl toto zaznamenáno v knize jízd a zároveň v měsíčním vyúčtování vozidla. Zaměstnanci se potom srážela příslušná částka ze mzdy. Měla byste to mít obdobně.

doplněno 17.07.12 19:15:

Ještě otázka... kdo vám dokáže, že vaše rodina jela s vámi služebním vozidlem? Já bych v tom nešťourala. Jednou máte rodinu a firma by měla brát ohled na to, že máte své dny volna. Neměla by vás takto využívat i v zákonem chráněném odpočinku. Pokud ano, mělo by se tak dít výjimečně a víkendy ev. kompenzované dny volna během pracovního týdne. Spíš bych se oháněla pracovním zákoníkem, aby z vás firma nedřela kůži protiprávně!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rangy13*
Datum: 17.07.12 19:16

Bohužel, nic takového nemám. jediné co, tak že mám prezentovat společnost na venkovních akcích. Vozidlo může řídit pouze osoba s referentským oprávněním, takže žádní příbuzní v tomto případě "nehrozí". A cesta to není soukromá...já tam jedu pracovat. Co budou dělat manžel s dětmi je jakoby mimo mě. I kdybych se nakrásně domluvila na "soukromé cestě", zase bych tam asi odmítla pracovat ...proč bych měla platit výdaje s cestou spojené, když mě tam poslali? Jedná se mi prostě jen o ty lidi v autě...Společnost u které pracuji má všechno "postavený na hlavu" a běžné věci tam jaksi nefungují. Nicméně platí dobře...těžko bych sehnala jinou takovou.

Od: rangy13*
Datum: 17.07.12 19:19

Jejich reakce? Když se mi to nelíbí, tak můžu klíďo odejít...nikdo mě tu násilím nedrží. Jak klasické, že

Od: des*
Datum: 17.07.12 19:12

Vaše obavy by se naplnily v případě havárie.Nedostali byste ani kačku.Ale nevidím nemožnost udělat s firmou smlouvu,že je vozit můžete.JINAK bych tu práci holt nedělal.Jsre nějak zřejmě připos-neprůbojná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rangy13*
Datum: 17.07.12 19:17

Chtěl byste se hádat s rumunama?

doplněno 17.07.12 19:23:

A díky za urážky, na to jsem čekala hned od vložení dotazu. *palec*

Datum: 17.07.12 19:29
avatar

rangy,

prvně byste si to neměla vůbec dovolit, páč okrádáte zaměstnavatele, ještě tvrději, kradete jako mnozí jiní..

policisté nebuou vůbec zkoumat, zdali ve vozidle, které je napsáno na jinou osobu jezdíte s kýmkoliv...třeba to máte služebně nařízené, dovolené... oni to určitě nebudou řešit.

Pokud pokládáte dotaz: "Prosím poraďte." sdělím domluvte si to se zaměstnavatelem..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rangy13*
Datum: 17.07.12 19:38

Moc Vám děkuji...možná proto, že krást neumím a i se lhaním mám problém, tak to takto řeším...jak jsem již psala, můj zaměstnavatel má všechno zvrácené, kdybych se rozepsala, pochopili byste všichni. Tady domluva neexistuje, jen skákat jak pískají. Já tohle jako krádež neberu, koneckonců, jedu tu trasu s rodinou či bez ni za služebním účelem, který splním. proto řeším jen ty běžné silniční kontroly...byla to pro mne jediná překážka...otazník, zda mohu být díky nim v průšvihu. Jinak co se týče nafty i km najetých, času pracovně stráveného...společnost neokrádám. jen budu lhát, že jedu sama...! Jediný způsob, jak situaci řešit.

Datum: 17.07.12 21:55
avatar

A co takhle za zaměstnavatelem či nadřízeným co sl.cesty o víkendu nařizuje a sním se dohodnout o tomto?Jinak na cestě policajti nebudou zkoumat i když na autě bude firemní logo zda lidé v něm jedou oprávněně či ne.Jen by byl malér v případě nehody.
Pro některé zde odpovídající- nevím jak kde,asi záleží na postavení řidiče (soused,služební BMW 530D nové,asi 6měs. a jezdí s tím domů o víkendech na chalupu a denně stojí před panelákem), ale osobně : párkrát jsem měl firemní auto za soukromými účely a vždy jsem musel podepsat,že budu řídit výhradně já osobně a nikdo jiný,i když šlo jen o feldu 1,3 pikap,ale kdo bude v autě nezajímalo nikoho!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 17.07.12 19:31

dodržování certifikátů ISO znamená řádněš vykazovat služební a soromé jízdfy a tyto řídně vyúčtovat, pokud je to fitma táta a syn která tyto věco neřešéí a neeviduje, policii je to fuk...když nenabouráte i s rodinou a nebude to v televizi, nezjistí to

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.07.12 00:15
avatar

Ptáte se na možnost přibrat svou rodinu na pracovní cestu: Tady je to jednoznačné: Zaměstnanec nesmí využívat prostředky zaměstnavatele pro svou osobní potřebu. Takže buď se dohodněte se zaměstnavatelem (písemně!), že můžete služební vůz používat i pro osobní účely nebo nechte rodinu doma.

- Ve Vašem dotazu mne ale zaujaly další věci.

Na pracovní cestu Vás zaměstnavatel může vyslat pouze s Vaším souhlasem. Zaměstnavatel určuje pracovní dobu a rozvrh pracovních směn, a může v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas. V určitých případech může zaměstnavatel nařídit i práci o sobotách či nedělích, ovšem prezentace firmy mezi tyto případy nepatří. Cesty o sobotách a nedělích tedy podle mne můžete odmítnout.

Zaměstnavatel je povinen dodržovat přestávky mezi pracovními směnami (minimálně 12 hodin) a musí zaměstancům umožnit i souvislý odpočinek v týdnu v délce minimálně 35 hodin. Toto Váš zaměstnavatel nedodržuje.

Za práci v sobotu a neděli Vám náleží mzda plus příplatek ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku a za práci přesčas (pokud nemáte mzdu sjednánu s přihlédnutím k případné práci přesčas) máte nárok na příplatek ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku. Místo příplatků Vám může zaměstnavatel poskytnout náhradní volno, ovšem pokud Vám jeho čerpání neurčí v následujících 3 měsících, máte nárok na příplatky.

- Doporučila bych se obrátit na inspektorát práce (můžete i anonymně) s podnětem na porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.12 17:57
avatar

Já bych to řekl asitak: my češi jsme připosraní se ozvat když je třeba se ozvat (a tak to vypadá v našem státu!) A pokud se byť jeden ozve i ve prospspěch celého kolektivu-ten se nikdy nepřidá,jan budou za zady frflat jakej je bordel! a v duchu si budou mnout ruce mže za danou věc je nic nepostihne,jen tu jednu osobu!

Z tohoto důvodu stížnost,byť anonymní se nebude konat!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rangy13*
Datum: 18.07.12 18:41

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Bohužel se ale obávám, že podnět na inspektorát by mě stál místo...a když už u nás dostane někdo výpověď, letí na hodinu, byť je to dohodou...do hodiny se opouští firma. Kvůli kdejaké malichernosti se dávají důtky, paní generální manažerka je tak trochu Princezna Rozmarýnka. "Ta černá je moc černá, na žádné kompromisy nepřistoupí, jak to, že něco nejde, když to cvhce ona - obchodní jednání, celorepubliková biboardová kampaň...a nešlo by to na jeden den?" Vždyť i v tom služebním voze vozím vlastní povinnou výbavu (lékárnička je do r.2009). Nevysvětlíte jí, že se musí koupit hromadně nové. Že o víkendu jezdím? však si odpočinu od kanclu, ne? Společnost je marketingově slepá, jako by se jí schválně snažila potopit...přitom to tak není. Mí nadřízení (2 manažeři), pokud nemusí, ani za ní nechodí. Je to vždy stejné...šílený nátlak a strach o místo. Jednou si usmyslila, že chce do posledního klienta jejich počet po celé republice. Naše systémy, se kterými pracujeme to neumožňují, já jsem si toto naštěstí pro svoje potřeby vytvářela po nocích sama. Považte, řekla to v poledne a chtěla to do 16 hodiny téhož dne! Ještě štěstí, že jsem to měla! Nejsem připosr*aná, jak mi všichni píší, věřte, že jsem nebetyčně naštvaná a jediné po čem toužím je poslat ji do kopru a odejít. Ale živím rodinu, ty dluhy tu taky nějaké jsou a vážně si nemůžu dovolit odejít. I když je to čím dál více moje největší přání. Zametají se mnou, dělám (mírně řečeno) holku pro všechno. Proto to potřebuju takhle trapně řešit. Věřte všichni, že je mi nanejvýš trapné tohle vůbec řešit a ještě k tomu veřejně, připadám si jako malý fracek, ale když už má vedení svoje koryta, chci mít aspoň malinkou pomyslnou mističku...pro svoji rodinu

Datum: 18.07.12 23:45
avatar

Podnět na inspektorát (http://www.suip.cz) je možné zaslat poštou anonymně. Nedozvíte se sice výsledek kontroly, ale přesto byste jej měla pocítit - zpravidla totiž vede k nápravě alespoň nejhorších prohřešků proti zákoníku práce.

Zformulujete-li podnět šikovně (co nejobecněji), nepozná zaměstnavatel, kdo podnět ke kontrole dal. Místo upozornění na konkrétní věci, se můžete zaměřit na porušování zákoníku práce, uvést můžete např. nedodržování týdenní pracovní doby, a souvislého odpočinku v týdnu, nevyplácení příplatků, neposkytování náhradního volna - tedy věci, jež se s největší pravděpodobností týkají všech zaměstnanců.

A řekla bych, že by měla být kontrola i v oblasti BOZP (např. zmíněná vlastní lékárnička). Myslím, že je toho více, co zaměstnavatel nedodržuje, což např. v oblasti BOZP může vést i k poškození zdraví zaměstnanců nebo k pracovním úrazům.

- Níže uvedu odkaz na zákoník práce (je to více §§). Kdybyste něčemu nerozuměla, nebo chtěla něco rozvést,můžete pokračovat v tomto dotazu.

Pracovní doba (max. 40 hodin týdně) a doba odpočinku ZP, část IV (§§ 78 až 99), v § 91 najdete, jakou práci lze nařídit ve dnech pracovního klidu, v § 92 nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) - ZP, část V (§§ 101 až 108)

Odměňování za práci: ZP, část VI, (§§ 109 až 144) Mzda (§§ 113 až 121 ), příplatky (§§ 114 až 121)

Povinnosti zaměstnanců (§§ 301 až 304) používání výrobních prostředků zaměstnavatele (§ 301 písm. b)

Zákoník práce online: http://business.center.cz/bus…s/pravo/zakony/zakonik-prace/

___ Já Vám sice rozumím, že byste měla ráda nějakou náhradu za vše, co firmě ovádíte, ale tudy podle mne cesta nevede. Všichni bychom si přáli, aby s námi zaměstnavatelé jednali korektně. To znamená, že bychom se i my měli chovat a jednat tak, jak to očekáváme od jiných.

Ale nerozumím tomu, že se nechcete nebo se obáváte řešit to, nač máte podle zákoníku práce (plus dalších předpisů) nárok.

doplněno 18.07.12 23:50:

Tady je nějaká smajlíková samoobsluha (já jsem ho nenapsala/nevložila)?

doplněno 19.07.12 21:45:

Pro @joudic : Podle Vás je zaměstnanec, domáhající se svého práva, práskač? To má radši zneužívat výrobní prostředky svého zaměstnavatele? Má-li takový přístup k zaměstnání a zaměstnavatelům, nedivím se už nářkům zaměstnavatelů.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 19.07.12 13:24
avatar

nicmene kdyz je napraska odnesou to vsichni pac bude hon na to, kdo asi tak muze byt ten zk* bonzak.. zakony jsou fajn ale moc se vymoct nedaji aby to bylo pro obe strany ok..

...osobne bych se v teto situaci uz zajimal o jina zamestnani a cekal jak mi dopadly pohovory, na kterych jsem byl.. prace se nehleda z pracaku po vyhazovu nebo po odchodu, ale za prubehu stareho nevyhovujiciho zamestnani... staci pri pohovorech rict, ze tam s vami jednaji jako z onuci, a ze byste sve schopnosti nabidla radeji nekomu jinemu, ktery si jich bude vazit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rangy13*
Datum: 18.07.12 19:08

Prosím Vás, poradila byste mi, kde toto najdu? V jakém zákoně nebo čím bych se mohla ohánět v případě těch prezentací společnosti o víkendech. Abych měla něco v ruce, víte. Máme na firmě samozřejmě i právníka...mizerného, zatím všechny spory úspěšně prohrál, takže si na něj docela troufám, kdyby na věc přišlo...Slíbila jsem, že to do konce prázdnin nějak vydržím, ale mělo by-li to pokračovat dále, pak už se určitě ozvu!

Datum: 18.07.12 04:04
avatar

myslim ze prusvih to nebude zadny.. zas tak nikoho nezajimate z tohodle pohledu.. az havarujete poslete je pryc at nejsou v zapisu, akorat jak vysvetlite pokydane sedacky od decek, limonady, cokolad, bonbonu a podobnych hov*n

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rangy13*
Datum: 18.07.12 18:45

*smich**smich**smich* Děti mám vycepované. S těmi bych mohla jít večeřet do *****hotelu a neudělaly by žádnou ostudu. Aspoň ty jsem zvládla . *houpy* Ale je fakt, že když vidím většinu dnešních dítek, tak je vaše obava docela na místě a chápu ji!*palec*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.