Jak se zbavit strachu za volantem?

Od: Datum: 05.07.12 00:56 odpovědí: 12 změna: 06.07.12 07:10

Zdravím,
ráda bych se zkušenějších řidičů zeptala, jak se zbavit nepříjemného strachu za volantem.. Chodím do autoškoly, mám poslední tři jízdy ke zkouškám.. Bohužel si pořát nepřipadám jako řidič.. Instruktor vychází očividně jen s lidmi kteří řídí v pohodě, na mě obvykle křičí, že nemám úplně cit v nohou nebo že mi auto chcípne na místě kdy je nutný rychlý rozjezd... Například v centru... Když sama ještě nemám tolika zkušeností, je pro mě těžké jezdit po frekventovaných silnicích v centru kde jsou rychlé rozjezdy opravdu třeba... Ale to mého lektora nezajímá, jezdíme , kam potřebuje..Když jedu s autem rodičů takový problém nemívám, auto mi necuká při řazení i rozjezdy jsou lepší... Může to být autem v autoškole? Tam jezdím klasickou fabií, 1,4, benzin, je už takové rozvrzané i rychlosti se mi težko řadí:( ale to není tak zlé jako pocit, když lektor zakřičí, já v tu chvíli mám blok a nejsem schopná normální rozjezd... Vím, že lektor je tam aby učil, ale když ho poprosím abychom cvičili rozjezdy apod, jen řekne, že v centru se rozjíždíme často a že je to pořát o tom samém... Nějak v něm nevidím učitele ale spíš dozorce... Už mám termín závěreček tak se mi autoškolu měnit nechce.. Prosím poraďte jak na tenhle problém vyzrát...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 05.07.12 01:35
avatar

Dobrý den. Hlavně se uklidněte, soustřeďte se, aby jste udělala zkoušky a dostala řidičák. Věřte, že skoro každý, měl přesně podobné problémy jako vy. Připadal si, jako největší nemehlo, jaké kdy za volantem sedělo. Jakmile uděláte testy a jízdy, najednou z vás vše spadne. Půjčíte si auto od rodičů a teprve pak uvidíte, že vám to jde a hlavně, že nemáte strach, protože na vás nikdo nespěchá, nekřičí. Když bude nejhůř, tak si představte instruktora, jak běží nahatý před autem, strach bude pryč. Držím palce, dobře to dopadne.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mauketka*
Datum: 05.07.12 09:20

Demkuji:)

doplněno 05.07.12 09:20:

*děkuji

Datum: 05.07.12 08:23
avatar

Přesně tak,ten strach opadne po zkouškách.Pokud Vás ,ale opravdu tak peskuje požádejte o výměnu.Já před 25 lety udělal to samé.A nejen já bylo nás z našeho kursu dost.Měli jsme učitele nerváka a to se fakt nedalo.Pak byla pohoda.Ono se taky jinak jede když máte vedle sebe kliďase ,který vysvětlí,pomůže než blázna co jen řve.Ve městech není třeba rychlý rozjezd.Rozjeďte se tak jak umíte oni se za vámi nezblázní.Maximálně si zatroubí ale to až nebudete mít na střeše autoškolu )!

A ještě jedna věc-celý život mějte ze silnice a auta respekt,pokud ztratíte toto jste na dobré cestě to někam navalit.

doplněno 05.07.12 08:24:

Hodně štěstí u zkoušek.Když vás napoprvé vyrazí nic si z toho nedělejte oni si potřebují taky vydělat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.12 09:16
avatar

Nevím co je to za autoškolu? ALE autoškoly mívají více instruktorů - můžete si stěžovat u majitele autoškoly a nechat vyměnit stávajícího instruktora za klidnějšího, můžete si dokoupit některé hodiny jízd pro svůj klid v přípravě na zkoušky. Nynější stav, jak ho chápu já - Vám zkoušky jen znesnadní. V případě, že autoškola nemá víc než jednoho instruktora, tak při opakovaných jeho vyučovacích metodách bych zastavil.. a začal na něj řvát stejně jako on na mě vystoupil a ukončil dnešní hodinu s tím, že až se bude chovat jako vyučujíící tak budete pokračovat! Dobré v těchto případech je neplatit celou částku za autoškolu hned na začátku ale zaplatit jen část a mít tak možnost přejít jinam. Ve většině autoškol jsou instruktoři, kteří vědí, že učený z nebe nespadl a podle toho také jednají. JE TO NA vÁS!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.12 09:44
avatar

To je dobrá rada, aby začala řvát i na instruktora, ale chtěl bych vidět, kdo by se v praxi takhle skutečně zachoval. Jak je vidět, s insruktorem není rozumná řeč. No co dělat. Bude muset ještě těch pár jízd vydržet, pak snad udělá brzo záveřečky a bude mít od něho navždy pokoj. Instruktor si také musí uvědomit, že pokud jde někdo do autoškoly a neumí jezdit autem, tak je to vlastně dobře. V opačném případě je totiž pravděpodobné, že již před autoškolou daný člověk jezdil načerno autem a s řízením auta tak má zkušenosti. Sice pak instruktor nemusí vysvětlovat, jak řídit auto a může již přejit na řešení dopravních situací, ale oficiálně by měl každý mít první jízdu autem v autoškole. Takže přeju pevné nervy, nic si z toho nedělejte, v životě se bohužel vždy neporaří trefit na ty správné lidi, vždycky se kolem Vás najde nějaký nechápavý člověk. S tím nic nenaděláte. Já se vždy snažím takové lidi ignorovat, nebo je minimálně nebrat moc vážně. Mám taky zajimavý příbeh z autoškoly. Já jsem si taky dělal řidičák, měli jsme 2 instruktory. Jedním jsme jezdili Fabií 1,2 HTP a druhého jsme měli ma jízdy Ifou. A ten druhý se se mnou bál jezdit Ifou, nadával mi, nedovolil mi jet víc, jak 40 km/h, a říkal, že chce vidět, napokolikáte se mi podaří udělat Cčkové jízdy. Vzhledem k tomu, že jsme měli získání řidičáku součástí střední skoly, tak jsme si mohli dělat B i C současně a nemuseli jsme mít předtím B ani jiný řidičák. Závěrčky jízdy jsme dělali v jeden den v krajském městě a mě se podařilo dát Bčkové i Cčkové jízdy napoprvé. Předtím i techniku a teoretický test. A přitom spousta lidí u nás měla problémy hlavně se závěrečkami v Ifě. Jeden přehlédl zákaz vjezdu pro náklaďáky, další se nevešel do oranžové na křižovatce atd. Takže je to i o štěstí. Ale dodnes mě mrzí, že nám nikdo moc neporadil. V té době se dal profesní průkaz získat ješte za výhodných podmínek, a mě mrzí, že jsem si ho nenechal vystavit. Dneska už bych musel jít na zdlouhavé školení, což není zadarmo. Ale tak třeba si jedou koupím obytnou Karosu, nebo Hamra, tak se mi C hodí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mauketka*
Datum: 05.07.12 17:39

To máte pravdu.. Závidím lidem, kteří mají hroší kůži a dokáží se ozvat... Jak na mě zakřičí, strašně mě vynervuje a já ze strachu, že chybu udělám opět jsem strašně nešikovná.. Jistě, když vedlemě nesedí on ale například otec, nemám s rozjezdem problém. Doufán že pana XY už po zkouškách v životě neuvidím. Každý mi říká jak si autoškolu užil a já tam chodím a je mi na zvracení... Možná prostě pan instruktor není vysvětlovací typ.. nechce se mi totiž věřit tomu že 6 lidí z 9 v kuzu má problémy jezdit a že bychom všichni byli tak neschopní...:( Myslíte, že pomůže trénovat s jiným autem? např. 1,1 Hyundaiem Getzem? Abych se aspoň trochu před závěrečkou vyjezdila? Mám jí 20.7. a už se nedá posunout, kondiční jízdy tedy už nepřipadají v úvahu, lektor má plno.. leda snad na kondičky do jiné autoškoly...

Od: mauketka*
Datum: 05.07.12 09:24

U nás je lektor bohužel jen jeden-majitel. Zkoušky mě opravdu děsí, obzvláště když se mnou ani jednou neparkoval či necouval. Nějaká rada abych nebyla na umření jakmile si k němu sednu za volant? Děkuji..

Od: buss
Datum: 05.07.12 09:31

Cvičení dělá mistra, jak říkají germáni, takže jezdit, jezdit,. jezdit by řekl i VIL.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.12 09:40
avatar

Cena za autoškolu nebyla zrovna malá, že? Já osobně bych na instruktora zařvala zpět, že za to, aby mě to naučil si dost platím. Tak ať přestane hulákat a naučí mě to. Nedělá mi milost, dělá jen to, za co je placen. *bum*S rozklepanýma nohama a rukama a hlavou se špatně jezdí. Nedejte se vytočit! *hej*A jestli mě to nenaučí, že si budu stěžovat. Však si zjistím komu! Nedat se! Malý rohlík a nekvalitní jogurt nás dovede rozčílit a třeba si i stěžujeme a to, že někdo dělá špatně práci, za kterou ho platím, obrečíme jen tak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.12 10:35
avatar

Aha, koukám, že to tu už někteří stihli napsat taky.

Platíte za autoškolu, vlastně kupujete službu a v dnešní době očekáváte určité standardy kvality, ve které služba bude dodána. Mohli by s váma stejně jednat v kadeřnictví, v restauraci, u zubaře, v cestovce, v bance, ..?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.12 12:07
avatar

ZAŽÁDEJTE O ZMĚNU INSTRUKTORA! Když jsme s mojí dělali ŘP,měli jsme takového mladého "poděsa" Se mno byl díky mým zkušenostem (měl jsem malé moto+ zkušenosti s řízením těžké vojenské techniky,načerno) v pohodě,ale manželku znervozňoval až do doby,kdy měl volno a zastoupil jej druhý,starší zkušený pám,pohodář a s ním pak jezdila pomalu jako profík!

PS měla byste si ale zvyknout ,že v budoucnu v provozu se vždy nejde nějaký blb,který Vás dovede znervoznit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terezka*
Datum: 06.07.12 07:10

Jéé, tak něco podobného jsem taky zažila. Měla jsem lektorku, jezdila jsem s novou fabií. Ježdění bylo docela v pohodě, ale parkování byla pro mě noční můra. A ty její kecy typu: i moje máma by zacouvala lépe než vy a to nejezdí nebo proboha, vy jste na vysoký škole...ale i ty zedníci umějí řídit lépe než vy. Nevím, z čeho usuzovala, že studentka vš by měla řídit líp než chlap :D. Když na mě zakřičela co dělám, tak se mi jízda taky zhoršila. Nechtěla jsem dělat problémy a tak jsem jí nechala až do konce. A zkoušky? Když jsem vyjížděla s benzínky najela jsem trochu na obrubník, místo doprava jsem chtěla odbočit vlevo a parkování ... zacouvala jsem tam asi až na popáté.:) Řidičák jsem dostala a teď už se tomu jenom směju :). Ale pokud je pán takový nervák, jak tu popisujete, taky bych ho vyměnila ( alespoň na zkoušky, ať vás neznervózňuje ). Asi ho jeho práce nebaví. Dejte vědět, jak to dopadlo.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.