Nejste přihlášen/a.
Dobrý den kamarád je barvoslepý, a chtěl by jsi udělat řidičský prukaz na auto, tak se chci zeptat jestli je to možné, pač teoreticky barvy při řízení vozidla nejsou potřeba, krom semaforu ale tam každej ví že červená je nahoře,oranžová uprostěd a zelena dole a dopravní značky sice jsou barevný ale nejsou ani jedna který by se daly mezisebou zamenit
nevíte nekdo o tom něco? děkuju za odpoved
Barvoslepost je problém. Mám známého, který právě kvůli tomu řidičák nemá. Je to ale dost let, co to zkoušel.
Když žádáte o ŘP, musíte hned před začátkem jízd přinést do autoškoly potvrzení o způsobilosti k řízení od lékaře. Jeho součástí je i rozpoznávání barev. Myslím, že lékař by někomu, kdo testem neprojde, neměl potvrzení vystavit... jak to ale funguje v praxi se obávám odhadovat.
doplněno 22.06.12 01:54:Testuje se to na něčem jako toto: veronika.sovova.sweb.cz/... - máte přečíst číslo v obrazci.
doplněno 22.06.12 01:55:Jinak barvoslepost je komplikace nejen s barvami na semaforech. Barvoslepý člověk neuvidí patrně ani např. prvky jako reflexní vesty. Možná je taky snadnější přehlénout nevýrazně oblečeného člověka, atd.
Dobrý den. Jak píše už rádce nahoře, přítel by neměl dostat lékařské potvrzení o způsobilosti k řízení motorového vozidla. Nechápu, jak můžete napsat, že jediný problém na silnici je semafor.
Co světla na nechráněném přejezdu!
Váš přítel by byl na silnici pro ostatní řidiče i pro sebe pohroma. Proč se domníváte, že jsou reflexní vesty? Na silnici vás staví policista, který má také na sobě reflexní vestu, lidé pracující na silnici, různé zátarasy, označené barevně, barevné kužely na silnici.
doplněno 22.06.12 06:21:Práce na silnici, kdy semafor, červená, zelená, určuje, kdy můžete jet.
viky-nedá mi nereagovat-on není slepý(vaše odpověd by tomu nasvědčovala),ale barvoslepý-a to je hodně velký rozdíl...,takže uvidí lidi pracující na silnici,různé zátarasy atd. Obecně je mnohem důležitější,aby stihl včas adekvátně reagovat na situace na silnicích(a to není o barvosleposti)-ti co to ignorují nebo nestíhají,ti jsou pohromou a díky nim umírají ostatní-ne kvůli barvoslepým...
Takže: Barvocit se při posuzování schopnosti řízení motorových vozidel určuje POUZE jako schopnost poznat signální světla. V praxi je to tak, že zkoušený poznává barvy na vojenské baterce se zasunovatelnými filtry, musí jistě poznat červenou a zelenou. V předchozí odpovědi je veliký omyl, je tam uvedeno zkoumání barvocitu na pseudoisochromatických tabulích, ty slouží k přesnému určení typu vady, ale pro ŘP nejsou povinné. Tak praví vyhláška 277/2004.
Shrnuto: Kdo nepozná signáolní světlo (nejčastěji záměna červená-žlutá, zelená - žlutá), osvědčení nedostane. Vady nižšího stupně (dělá chyby v pseudoisochrom. tabulích, ale signální pozná) mít ŘP můžou.
Zdravím. Jsem barvoslepý jen na různé barvy, a byl jsem s tím u očního na vyšetření. Proti řidičáku nic neměl.
Zdravím, raději do provozu za motorové vozidlo nesedejte (je to proti zákonu a pakliže něco způsobíte, půjde to nejen na doktora, ale také na Vás, jelikož nejste soudný a neznáte zákony), ono bez barev si provoz nedovedu představit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.