Odbočování vlevo

Od: Datum: 14.06.12 17:38 odpovědí: 6 změna: 15.06.12 14:20

dobrý den,
dnes v autoškle jsem na světelné křižovatce v Olomouci ( http://www.mapy.cz/#x=17.252493&y=49.597376&z=19&l=15&o=2) chtěl odbočovat doleva. Svítilo plné zelené světlo,tak jsem se rozjel s tím že vjedu do křižovatky a dám přednost prodijedoucím v křižovatce. Instruktor mi šlápl na brzdu a řekl ,že tam nesmím vjet protože mi situace nepovoluje pokračovat
Odkazoval se tady na: § 22 (3) Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce.

Ale je tam také: To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5.
§ 21 odst. 5 .Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům,
jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.
Takže kdo má pravdu?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 14.06.12 17:42

Každou situaci je nutné posoudit individuálně, nejen podle pravidel, ale i podle momentální situace... Nebyl jsem tam...

Takže pravdu má učitel...

;)

Od: honzek*
Datum: 14.06.12 17:43

Az budes mit ridicak, budes se ridit dle zdravyho rozumu.

Nevim odkud jsi, ale v Brne na nejfrekventovanejsich silnicich ve spicce do krizovatky najet nemuzes, kdyz vidis, ze za krizovatkou auta stoji..

Ale pokud je prujezd krizovatkou volny, ovsem je treba dat prednost protijedoucim, najedu tam.. Doufam ze me nikdo nezabije.

Nicmene na instruktora vytahni paragrafy a myslim ze te uz necha projet vsim :-D

doplněno 14.06.12 17:44:

To Brno byla jen ilustrace, obecne to plati pro kazdou krizovatku - svetelnou

Datum: 14.06.12 19:46

Je možné, že např. před Vámi byla kolona a tak by jste sice na zelenou jel, přednost by jste dal, ale vzhledem k tomu, že stáli auta před Vámi, tak by jste musel stát v křižovatce např. i po tom, co by jste měl už červenou a ostatní zelenou. Já se pokaždé rozčiluju tady: http://www.mapy.cz/#x=13.838406&y=50.650525&z=18&l=15 spoustu lidí tady neví (i když tam je dopravní značení), že hlavní silnice je shora doprava a ne z leva doprava a navíc dělají přesně to co jsem řekl. Je tam kolona, mám zelenou, tak tam vjedu, ale auta co pak mají zelenou na hlavní už tam jet nemohou, protože se tam vecpalo pár pitomců na oranžovou a stojí v křižovatce. Také se zde díky tomuto stává celkem dost dopravních nehod.

Ohodnoceno: 2x

Od: david1*
Datum: 15.06.12 14:14

to mi teda ted není jasné..když zákon mi tam dovoluje vjet. A co kdyby tam byla šipka pro opuštění křižovatky?

Od: paaja*
Datum: 15.06.12 14:20

myslím, že to repkin napsal dostatečně jasně: jak vypadala situace za křižovatkou? Nebyla cesta ucpaná až ke křižovatce? Pokud ano, do křižovatky nevjíždím, protože bych se z ní pak nedostal. A je úplně jedno, jestli by při tom svítila šipka pro opuštění křižovatky - ta jenom informuje, že protijedoucí směr je zastavený.

Od: cockpunk*
Datum: 14.06.12 21:20

No já si myslím že šlo o klasikou situaci kdy máte sice zelenou ale dáváte přednost protijedoucím vozidlům kteří mají také zelenou. To je celý problém.. Prostě když odbočujete vlevo a nesvítí Vám šipka tak protijedoucí mají přednost.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.