Předjíždění na křižovatce

Od: Datum: 07.06.12 16:03 odpovědí: 5 změna: 08.06.12 23:20

na křižovatce se může předjíždět vpravo pokud auto předemnou odbočuje doleva. Mohu také předjíždět vlevo kdyby auto předemnou z nějakého důvodu zpomalovalo ( třeba by chtělo odbočit doprava)
ptám se jen ze zájmu. Nejsem takový šílenec abych předjížděl na křižovatce. Ale přesto bych rád veděl správnou odpověď děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.06.12 16:23
avatar

Mýtus devátý: v křižovatce se nesmí předjíždět
Zákon to říká tak trochu naruby. V křižovatce se skutečně obecně nesmí předjíždět, existuje ovšem řada případů (a s novým zákonem jich přibylo), kdy se předjíždět smí. Předjíždění zprava (toho, kdo odbočuje vlevo) vynechám, tam je to logické. Existují ale tři zásadní případy, které si zaslouží samostatnou zmínku.
První je předjíždění na hlavní silnici. Je povoleno, ovšem pozor na to, že předjíždění na přechodu pro chodce je přísně trestaným přestupkem. A přechody u křižovatek často bývají. Druhé riziko tkví v tom, že řidiči si tuto možnost předjíždění leckdy neuvědomují a při odbočování z vedlejší silnice vpravo (na hlavní) se podívají jen doleva. Sice se dopouštějí přestupku, ale to nezachrání život tomu, kdo (zcela v souladu s předpisy) předjížděl a s oním zapomětlivcem se čelně srazil. Nehody tohoto typu bývají často velice vážné, protože se odehrají ve vysoké rychlosti. Proto je lepší, pokud sebeméně hrozí vjetí auta z vedlejší silnice, na předjíždění raději zapomenout.
Podobná situace je u řízených křižovatek. I tam se smí předjíždět (na zelenou), a rizika jsou tam úplně stejná. Tedy přechody (i když mají chodci červenou, je to pořád přestupek), a také vjetí auta, kterému svítila zelená šipka.
Třetím případem je to, co bylo povoleno teprve od července - a sice předjíždění jednostopých vozidel. Ta lze nyní předjíždět i při jízdě křižovatkou po vedlejší silnici. Není to ale dobrý nápad, hlavně cyklisté s tím totiž vesměs nebudou počítat a mohou být snadno sraženi.
Dodám, že ve městě to, co vypadá jako předjíždění, může být souběžná jízda v jízdních pruzích.
Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 07.06.12 18:33
avatar

kartaginec, 1* a *hej*, *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.12 19:46
avatar

ano, já jednou objížděl autobus bez zastávky, tedy stál v pruhu a ženská z vedlejší mi tam vjela a dívala se jen doleva. Kdybych nezastavil vedle autobusu, tak je ve mě...otevřeli jsme okýnka a než jsem se jí stihl zeptat, kde dělala papíry, tak mi vynadala, jakto, že jsem ji neviděl*sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 07.06.12 21:02

Mýtus by se měl stát pravidlem...jsem zásadním odpůrcem předejíždní na křižovatkách, i kdybych jel po hlavní...vím o několika případch / bylo to tady naznačeno/ kdy předjíždějící jel po hlavním, přestože věděl že na ní zleva ústí vedlejší silnice, a z vedlejší mu tam vjel idiot který se podíval doleva...idiot ve svém pravém pruhu, a předjíždějící ze svého pohledu v levém, tedy v jízdníém pruihzu iodiota...auta pokaždé na šrot po čelním střetu a zranění s následky...Při předjíždění zpravidla vyvineme vyšší než povolenou rychlsot aby nmanévr netrvakl půl minuity...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.12 23:20
avatar

Jsem rád, že rozbor, který jsem sem dal, hodnotíte dobře, ale je doufám jasné (už podle toho "mýtus devátý"), že je to převzato a tedy není ode mne. Nicméně by asi bylo na místě uvést zdroj, jsou tam i jiné rozbory: je to z http://www.abclinuxu.cz/blog/…2006/9/automyty-3-predjizdeni

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.