Zapojení zapalovače Favorit - osvětlení

Od: Datum: 07.06.12 07:22 odpovědí: 7 změna: 07.06.12 17:59

Ahoj, poradil by mi někdo, jak zapojit osvětlení zapalovače u Favorita? Nikde nemám vedenej žádnej kabel, akorát na zapalovači na to mám konektor. Kam teda mám napojit vodič, který přidělám k žárovce na zapalovači? Jinak od žárovky vede pouze jeden konektor, což je asi bblost, aby žárovku napájel pouze jeden drát, né? Díky.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.06.12 10:15

Zapalovač má tři vodiče. Nejlepší je do Favorita ten originál s Felicií. Je tam plus, mínus, plus žárovka. Ta žárovka je v zapalovači připojená na mínus toho zapalovačen (ten vnitřní kov) a + žárovky se u Fáva zapojuje na podsvětlení spínačů, třeba těch nejblíže a to jsou mlhová světla (spínače ve středovém panelu). Do podsvětlení spínače vedou dva bílé dráty. Jeden je kostra (tam to svítit nebude) a druhý je + 12v podsvětlení a tam to napojit třeba rychlospojkou nebo spájet a dát do smršťovací bužírky nebo jinak vhodně zaizolovat.

doplněno 07.06.12 10:27:

Takto se napojí na +12V osvětlení ze spínače (libovolného).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.06.12 10:36

Ahoj Gumide! Mně se líbí, jak máš všechno naobrázkované! ;)

Datum: 07.06.12 10:38

To narychlo stáhnu na googlu a dokresluji v malování pro větší názornost ;). Dík

doplněno 07.06.12 10:53:

Pokud se dotkne vodič kostry (mínus), nestane se nic.

Pokud se dotkne vodič osvětlení, tak se spálí pojistka tuším jedné strany obrysových světel a pokud se dotkne ten hlavní + přívod do konektoru, tak se spálí hlavní přívodní pojistka 30 a přestane fungovat brzdové světlo, klakson,varovná světla.

Zapalovač s novějšího Favorita je ten do Felicií a součástí by měl být ještě konektor a vývody zakončené samostatnými konektory (taková redukce), ale jde to zapojit přímo do zapalovače i bez té redukce.

Udělám Vám fotku, tak si počkejte *hi*

doplněno 07.06.12 11:00:

Fotka popelníku, zásuvky typ Felicia, která se u Favoritů používala a redukce pro snadné připojení na stávající skrytou zásuvku pod záslepkou (byli tam dva konektory Faston 6.3 se žlutou bužírkou). Ten žlutý vodič na redukci se právě dával na jeden s těch bílých vodičů na podsvětlení spínače (jen jeden s těch bílých má +12V, chce to vyskoušet a samozdřejmě zapnout obrysová světla, kdy to osvětlení svítí) ;)

Ohodnoceno: 2x

Od: kubass
Datum: 07.06.12 10:48

Takže na osvětlení zapalovače stačí pouze jeden vodič? Jinak je to ten z novějšího typu Favorita. Ještě se chci zeptat co by se mohlo stát kdyby byla něke narušená izolace vodiče a dotklo se to např. karoseri nebo jiné kovové části nebo jakékoliv jiné části?

Od: gumidekneprihlasen
Datum: 07.06.12 11:07

Žárovka osvětlení zásuvky potřebuje samozdřejmě vodiče dva, ale jeden už má automaticky společný s kostrou zapalovače (mínus) a tak se zapojuje jen jeden vodič.

Od: kubass
Datum: 07.06.12 17:47

Děkuji, už to funguje, akorát jak jsem použil tu rychlospojku, chytil jsem nejdříve špatný kabel, takže je te´dka "nakousnutý". Mám strach, že se přetrhne. Jde to řešit jinak než výměnou? Díky.

Od: gumidek2
Datum: 07.06.12 17:59

Který je nakouslý? Ten bílý u vypínače? Normálně bych sehnal nějaký starý vypínač na vrakáči a ten drátek vyměnil. Jeden konec je konektor faston a na druhém je kulatý kolík, který jde vytáhnout s toho konektoru (jen se musí špendlíkem zastrčit jazýček, který ten pin drží v konektoru).

Ale ty rychlospojky poruší jen izolaci a pokud se neprořezala vlákna drátu, tak bych přes drátek hodil v tom místě smršťovací bužírku a fénem na vlasy bych jí smrsknul a je to.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.