Elektrika favorit

Od: Datum: 04.06.12 19:44 odpovědí: 9 změna: 04.06.12 20:53

Dobrý večer,
mám Favorita z 92. roku a přestaly mi jít mlhovky a zpětná světla, nedosedaly kontakty na pátých dveřích. Dveře byly už dost shnilé, vyměnil jsem se proto za jiné, ty však měli elektriku vedenou otvorem v horní části dveří, jako to má novější typ Favorita. Předělal jsem tedy elektriku tak, aby vodiče byly dostatečně dlouhé pro vedení sloupkem až do dveří. Jak jsem ale vrtal otvor do karoserie auta pro průchod vodičů, vytvořila se ostrá hrana z vnitřní strany, kterou asi nijak neodstraním. Zajímalo by mne tedy, jestli je nějaká hadička nebo něco podobného, do čeho bych mohl vodiče strčit a nemusel se bát, že poškodím izolaci vodičů. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.06.12 19:55
avatar

existuje originál gumová průchodka do 5 tejch dveří

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dag*
Datum: 04.06.12 19:58

Ano, tu mám, poradil byste mi, jak vyvrtat kvalitně otvor pro tuto průchodku? Tu oválnou, do karosérie.

Datum: 04.06.12 20:22
avatar

no klasicky vyvrtat a pak do oválu dopilovat pilníkem ručně či elektricky bruskou :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.12 19:58

Díra musí být větší a pak jde tenkým pilníkem odjehlit od špon a ostrých hran v karoserii (plechu). Kabely se vedou toto gumovou průchodkou a jednotlive vodiče jsou ještě navzájem smotány do jednoho svazku textilní černou izolačkou, tak, jak to má Felicie u kabelových svazků.

http://www.autotypautodily.cz…vorit-felicia-115-793803.html

Nezapomenout na dobré ukostření (šroubky co drží zezadu SPZ panel) a panty dveří vedou kostru na skelet.

Otestovat pak ohřev okna, mlhovky, osvětlení SPZ, světla zpátečky a dle výbavy zadní stěrač ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dag*
Datum: 04.06.12 20:38

Kdyžý tu tak zdůrazňujete to ukostření... Co by se stalo, kdyby to bylo špatně ukostřené a došlo někde ke zkratu, třeba díky porušené ilocali vodiče?

Datum: 04.06.12 20:46

Žárovky, Výhřev mají společný kostřící bod, který je přišroubován pod některý šroubek úchytu SPZ panelu. U špatného ukostření dochází k přechodovému odporu a to se projeví teplem. Hlavně do ohřevu okna teče velký proud a když má špatnou kostru, tak na té špatné kostře dojde k úbytku napětí a nataví se v těchto místech izolace vodiče.

Následný zkrat už pak zachytí pojistka, ale už budou natavené nebo prořízlé (mechanicky vodiče). Jinak se nestane nic. Taky při špatné kostře proud jde přes společnou kostru přes jiné spotřebiče (třeba přes žárovky mlhovek, pokud je zapnutý ohřev).

Stačí si to skusit na vnějším zadním světle, kde se odpojí kostra pod šroubkem a zapne se směrovka a obrysové světlo. Sledujte, jak žárovky pohasínají vlivem zapnutého směrového světla... ;)

U té kostry jde hlavně o spolehlivost, aby v případě mlhy ty mlhovky svítily. Ty zadní jsou hlavně pro nás ostatní řidiče ;)

doplněno 04.06.12 20:55:

S tím pájením na zatavený kov ve skle skušenost nemám, ale každopádně bych to skusil. Jemným smirkem obrousit a očistit a pak pájet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dag*
Datum: 04.06.12 20:49

Děkuji, ještě jak jste tu mluvil o těvh blinkrech.. když svítím a zapnu varovné blinkry, tak na přístrojovce zeslábnou kontrolky vždy, když zrovna svítí blinkry, když nesvítí, kontrolky svítí silněji. Může to být také kostrou? A ještě se chci zeptat, na zadním okně s výhevem upadlo vodič s konektorem ze skla, dá se nějak připájet nebo něco?

Od: gumidekneprihlasen
Datum: 04.06.12 20:53

Už tu mám 2 odpovědi a díky adminovy nemohu dále odpovídat...

Kostra budíků je za budíky na volantovém sloupu (taková šikmá výztuha). Jdou tam dva bílé tlusté vodiče. Bude to tím ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.12 20:48
avatar

kostra je důležitá bez ní ti budou haprovat zadní světla a přístroje

pokud dojde ke skratu vyhodí to nákou pojistku v horším případě utaví kabely

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.