Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak s výběrem vodítka

Od: sandrah odpovědí: 25 změna:

Dd, prosím o radu ohledně výběru vodítka. Máme v péči loveckého psa odebraného ze špatných podmínek a týraného, odebraného již ve 4 týdnech. Nebudu popisovat podmínky, samozřejmé je, že se to podepsalo na jeho povaze atd. Velice se ale zlepšil, věnujeme se mu takřka celodenně. Mám jen problém s vhodným vodítkem, protože jsem nikdy neměla lovecké psy,ani nijak problémové, jen velké molosse. Učíme se přivolání, což mu moc nejde. Když jdeme na procházky, chci, aby se co nejvíc vyběhal na louce na dlouhém vodítku. V tuto chvíli máme 3 vodítka: jedno obyčejné, kratší na procházky když chci, aby šel ke mně blíže, to mi vyhovuje,potom máme flexi vodítko, ale pozor, žádné s ocelovým lankem, ale skutečně kvalitní, samonavíjecí pás 5 metrů, a pak jsem ještě koupila stopovačku, v podstatě tedy šňůru 10 metrů, ale ta mi nevyhovuje, protože se do ní při nácviku zamotává a šňůra se mi navíc motá kolem keřů atd. Chci Vás poprosit o názor, jaké vodítko. Hlavně mi jde o na nácvik přivolání, jestli mi můžete poradit vhodnou stopovačku, flexi vodítko na tento nácvik není úplně vhodné, protože déle trvá, než se mi samočinně navine. Jde o silného hyperaktivního psa,už ne štěně. Uvítám tip na to, jaká vodítka používáte Vy,hlavně stopovačku. Děkuji.

 

 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

re4zon

4x
Se stopovackou se jen musite naucit pracovat vy i pes. Pokud vylozene nehrozi uskrceni nebo ji nema omotanou nekolikrat kolem nohy, psovi z ni nepomahejte. Musi se to naucit sam. Nase fena mela stejny problem, ale brzy jsme zjistili ze hraje napul divadlo. Kdyz zjistila, ze si musi poradit, najednou se zamotavat prestala.

 


2x

A co takhle elektronický obojek? Stál mě sice nějakých 2700kč, ale nemůžu si ho vynachválit. Dosah 250m (jsou i s větším dosahem, ale pro mě naprosto zbytečné) a kdykoliv pípnu, zanechá naprosto všeho a je u mojich nohou. Oba jsme spokojeni. Já, že nemusím mít v ruce vodítko (to mám pouze např ve městě nebo k vetovi apod) a pes se tak může volně pohybovat jak daleko chce..tedy spíš, jak uznám za vhodné, abych ho měl stále na dohled a mohl včas "zasáhnout"..prostě naprostá svoboda jak pro mě, tak i pro psa.

Dnes se např rozběhl za jedním psem a při pípnutí se otočil doslova na fleku a mazal hned ke mě k noze. A další výhoda je, že když je dál, nemusí mě slyšet, zvlášt při silnějším větru apod, ale pípnutí slyší vždy pokaždé stejně. A elektrický impuls už jsem nepoužil ani nepamatuju..to jen např když začne žrát něco většího co nemá, ale to ho stačí jen okřiknout a zanechá toho, protože ví, co by následovalo.

Mám ten obojek nějak půl roku a baterie ještě nejsou ani na polovině životnosti. Takže i kdyby vydržely rok, tak provoz naprosto zanedbatelný.

sandrah

elektronický obojek z principu nikdy neužíváme,ale děkuji,vím,že je ta rada dobře míněna

Plný souhlas, řada chovatelů ho neschvaluje.

Ono co v okolí pár lidí znám, tak to neschvaluje téměř nikdo..prostě jen si vzájemně přitakávají.."ježiši elektronický obojek v životě bych to mojemu psu nedal/a.." a přitom s ním žádný z nich zkušenosti nemá. Také jsem měl takové předsudky. A v jednu dobu ze začátku než jsem toho mojeho psa z útulku (6 let) na to naučil, jsem ten e-obojek málem vyhodil-prodal, protože jsem byl netrpělivý.

No upřímně, já když vidím, jak spousta lidí venčí svoje miláčky na šňůře i v přírodě, kde se mohou v klidu vyběhat chudáci psi..ti prostě ten pohyb potřebují. Ale jo chápu, i dobře cvičení psi když uvidí srnku-zajíce, tak páníček nepáníček, peláší za něma..nebo hárající fenu apod. Takové nervičky a starosti už bych fakt nechtěl mít

Ale samozřejmě, kdybych bydlel ve městě a psa z 90% venčil jen ve městě, tak je e-obojek asi k ničemu..to je lepší jen obyč vodítko, max flexi.

Když jsem slyšela el. obojek, tak jsem s osypala. Až jednou jsem ho viděla v akci. Taková malá rozjívená psinečka se hnala do pískoviště. Před ním se zastavila a běžela k paní.Dostala kousek piškotku a pohlazení. Stála jsem s paní a ani jsem si nevšimla, že drží v ruce ovladač. Tak se mi dostalo vysvětlení a školení. Totiž ta paní vychovala 2 asistenční psy ze psů, kteří byli na odpis, na uspání. Toho třetího měla u sebe a on ji hlásil změnu cukru v krvi. Ona je silná diabetička a pes ji hlídá. Tu malou psinu si vzala, protože šla také na odpis. Díky el.obojku si mohla polítat a nechodit pomaloučku s paní, která měla pohyb omezený. Píšu tohle všechno proto, aby ji nikdo nepodezříval ze surovosti. Elektrický obojek, to je o velkém nácviku, výchově. Když se mu věnuje takové úsilí jako při nácviku poslušnosti, pak funguje na tichounké pípnutí, které říká "zpět!" Všechno co od psa chceme, je o trpělivosti, laskavé důslednosti ve výchově. Proto si každý volíme rasu, která vyhovuje našim možnostem a schopnostem. A všechno, co psovi neubližuje a je přínosem v komunikaci s ním, by mělo bý vítáno a nevysmíváno. At je to flexa nebo el. obojek.

72mona3*
02.06.18 16:07

 


2x

Nikdy jsem žádnou stopavačku neměla, měla jsem tři psy z útulku, vždy jen samonavíjecí vodítko, na kterém jsem pejska vodila zpočátku stále a poté ho začala pouštět tam, kde bylo bezpečno, ,pamlsky, ,pamlsy a pamlsky a ,pochvaly a vždy se to naučili.

 

72mona3*

0x

Stopovačka je klasika, nic lepšího není. Ale její používání je problematické právě v zarostlém terénu. Vždy jsem ji proto používala na louce, poli. Nechápu vaši poznámku, že u flexi dlouho trvá, než se navine. Nic rychlejšího neznám


doplněno 02.06.18 00:01:

No, já nevím... mám malé plemeno, stopovačku jsme používali velkou a nikde se do trávy nemotala Nemá to být to nejpohodlnější, je to hlavně pojistka. Flexi používám jen ve městě, navíjí rychle, ale v případě krize stopnu a přitáhnu jak kapra.

sandrah

Mám masivní flexi, robustní, je to široká páska a masivní navíječ, navíjí se tedy relativně pomalu a jsou případy,kdy potřebuji psa k sobě přitáhnout rychleji. Navíc na vyběhání je 5 m málo.Stopovačka se mu zaplete pod nohy i na louce,poli,zadrhne se o hroudu na poli atd.Jedině snad koupit lehčí flexi a delší...Přesto děkuji

 

an*

0x

Nejlepší zkušenosti mám s flexi páskovým vodítkem 5 metrů. Stopovačka se zamotává a zkoušela jsem i flexi 8 metrů, ale na tom už byl pes na dálku neovladatelný.


doplněno 02.06.18 09:57:

Namotávat stopovačku obalenou blátem, když není suché počasí, to také není žádná sláva.


doplněno 02.06.18 16:19:

Kdo to se psy umí, dálkové ovládání na psa nepotřebuje. Elektrický obojek patří do rukou jen výcvikářům a zkušeným chovatelům. Já už jsem bohužel viděla pár psů řvát bolestí .... a stejně neposlechli. Ono to není jen nasadit obojek a myslet si, že pes bude poslouchat.

Každý nezkušený majitel pejska by si měl napřed ten obojek nasadit a vyzkoušet sám na sobě, aby si nevychoval nerváka, který místo těšení se na procházku bude po nasazení obojku vibrovat strachy.

an, pes řval bolestí, ale stejně neposlechnul? Ale to bylo špatným nácvikem. On by rád poslechnul, ale nevěděl, co se po něm chce. Majitel totiž předpokládá, že pes má logické uvažování. Dostane ránu, mlátí ho novinami, máčí mu čumák do čuránek, protože předpokládá, že pes si vydedukuje, co má dělat. Ale to tak přece vůbec není.

72mona3*

Takže výcvikáři a zkušení chovatelé to se psy neumí?

an*

Babkazov, právě proto píšu, že el. obojek nepatří do rukou každému. Pes je v dnešní době bohužel módní záležitost, má ho kdekdo. Ale základní informace jak se o něj starat a jak jej vychovat už si nezjistí.

Aspoň tady u nás to vidím na každém kroku.

an*

Mono - umí to s obojkem a to je důležité. Proto ho na výchovu mohou použít.

72mona3*

Kdo to se psy umí, dálkové ovládání na psa nepotřebuje.

Mně to prostě nedá

an*

Vy jste nenaučila svého psa přivolání bez elektrického obojku? Já to zvládla bez problémů a to mám lovecké plemeno.

72mona3*

@an - (Bohužel) mám tibetského španěla, ti jsou pověstní vlastní hlavou. Takže je skvěle vycvičen, ovšem věřit mi to nikdo nebude V začátcích byla stopovačka to jediné, co ho brzdilo. Zavoláte "ke mně!"a on se šel prvně napít (k potoku o 50 m dál) a pak se s výrazem pracovního psa přiřítil, posadil se a čekal na pochvalu. On je celkově trochu jiný (už jsme meli podezření na autismus ), nefungovaly pamlsky, pochvaly...dokonce ani cvičitelka! Ve vedlejší ulici má holčina dvě borderky a také tibetáka. Zatimco borderky reagují na sebemenší signál, tibeták také funguje pouze na vodítku. Tímto se alespon uklidňuji, že chyba není ve mně. Poslechne ve většině případů (a to diky stopovačce, která ho donutila k okamžité reakci a mé vytrvalosti, když jsem trvala na splnění všech povelů), ale věřit mu nemohu (má prostě vlastní hlavu). Kdysi jsem uvažovala o elektrickém obojku, ale vzhledem k tomu, že výše popisované "nepříjemnosti" jsou povahovým rysem plemene, zůstalo jen u úvah.

Co jsme si s ním užili by vydalo na knihu...

Ale bavíme se úplně jinde, než debata směřovala. Já jsem nikdy el.obojek nepoužila a to jsem byla asistentka a pak výcvikářka pro svéhlavé knírače. Já jen říkám, že tento obojek vyžaduje speciální výcvik. A kdo se to naučí, stejně tak jako s flexou, má on i jeho pes snadnější život.

Pro An. Je zajímavé, že pes i přes bolest neběžel k pánovi. Každý pes, který si s pánikem rozumí, se mu snaží vyhovět a když se bojí, běží se za něho schovat a když má bolest, běží za ním pro pomoc. Tomu se říká důvěra. A tu ten člověk neměl.

 


0x

Já si myslím, že problém je v tom, že s flexou většina lidí neumí pracovat. Jakoby k tomu potřebovali několik rukou a ne pouze palec jedné ruky. Kdo s flexou umí, ví, že je neocenitelná. Je však potřeba koupit podle váhy psa. Ne podle délky. Je v ní péro a malému psovi urve hlavu a na velkého nestačí nebo to trvá dlouho. Stopovačka je dobrá na zákldní výcvik. Bez výcviku to nepůjde, to vy víte naprosto dobře.


doplněno 03.06.18 06:59:

Flexa s pásovým vodítkem je mnohem pomalejší při navíjení, než ta s lankem.

 

 

sandrah

dik moc vsem,jste moc fajn!

 


0x

Dobrý den,na louku nebo pole bych psa pouštěla bez vodítka a přivolávala ho pamlsky. Pokud se bojíte,že Vám zdrhne,zkuste nejprve cvičák. Na cvičáku je pozemek oplocen a tam můžete přivolání trénovat. Dobré je domluvit se s výcvikáři i na tom,aby vypustili na plac dalšího psa a Vy si budete toho svého odvolávat. Protože venku také může potkat partáka a bude si s ním chtít hrát,tak aby byl i v takové situaci odvolatelný. Dobré je cvičit přivolání nejprve na zabezpečeném(oploceném) pozemku. Když bude pes poslouchat,můžete to zkusit i na louce. Když mu nakrájíte kousky párku,věřte,že se rád nechá přivolat.

Na chození s vodítkem rozhodně doporučuji látkové vodítko. Na flexině pes tahá,to Vám řeknou i na cvičáku.

an*

Kousky slaného a kořeněného párku pro psa? To snad ne.

 

jakoola*

0x

Nenapsala jste aktuální věk psa . Pro psa , který nemá zvládlou chůzi u nohy a přivolání je flexi nevhodné . Chápu , že ho chcete nechat vyběhat , ale zakládáte si na budoucí problém . Štěně si musí zvyknout , že jeho místo je u levé nohy . Vodění u nohy psa navyknete , že si v budoucnu bude sám hlídat kde má být . Pamlsek do levé ruky , ruku ke kolenu a chodit . Časem se budete moci i narovnat . Na stopovařčce a na flexině ho nemůžete korigovat . Přivolání je delší proces podpořený kily pamlsků ( doporučuji tý nejžádanějjší např. granule ovoněné makrelou , vařená srdce , prostě něco zvláště mimořádného ). Privolání začína doma , pak na zahradě , pak před domem a nakonec venku . Ideální je cvičák . Sepnete ruce nad koleny ( nebo ve výši čumáku ) a pes si předsedne před vás a dostane pamlsek, uděláte krok , dva dozadu a pes si přijde pro pamlsek ( musí si sednout). Vždy s povelem ke mě. Pokus se to nezačne dělat už od brzkého dětství , tak je to delší proces ,. Ale vyplatí se.A až má pes pefektné zvládlou chůzi u nohy a přivolání , tak pak je možné používat flexinu . Flexinu mám pro staršího psa a pro moje 5 ti měsíční štěně mám lovecké přepínací vodítko .


doplněno 04.06.18 22:38:

doplním jen malou radu . Vzhedem k tomu , že štěně bylo u matky velmi krátkou dobu je docela důležité aby se setkávalo co nejvíce s klidnými vyrovnanými psy a mohlo si s nimi v klidu pohrát . Nemělo prostor se naučit chovat psímu chování a řeči a tahle absence by mohla být v budoucnu problémová při setkávání s jinými psy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]