Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám pár otázek na zkušené pejskaře.
1. Kdy si váš pejsek začal říkat, že chce jít ven?
2. Používáte klikr? Jak? :D A co používáte jako pamlsky?
3. Moje fenka má děti ráda, ale někdy je na ně pěkně ošklivá, jak ji naučit, že na ně nesmí vrčet, a někdy třeba po mé sestřence i chňapne( ne do krve). A taky si teď už moc nechce nechávat stříhat drápy, a koukat do pusy, chňape po mně. A taky se brání, když si kouše ucho, nožku, kost. Jak na to?
3. Umí zatím povely: Ke mně,sedni,lehni,kolečko,dej pac, popros. Když jí zavolám, přiběhne, ale někdy se začmuchá a přiběhně až na potřetí. A taky bych jí už chtěla naučit odvolání od psů. Jak na to? Nebo je na to ještě malá? A taky bych už chtěla začít cvičit agility, základy dog dancingu - co můžu cvičit?
Děkuju za odpovědi, fence bude za chvíli 5 měsíců.
Fenka jej moc pěkná
1. Pokud nenaznačuje, že chce jít ven, tak ji to zkuste naučit. Pokaždé když půjdete ven, tak udělejte "něco", fenka se naučí "něco"=jde se ven a časem bude to "něco" sama dělat a tím vám naznačí, že chce ven. Teď jen vymyslet to "něco". Já mám doma na klice pověšenou pískací hračku, a když pes potřebuje jít ven mimo plán, tak do ní několikrát praští tlapkou a já vím, že mám vstát a jít.
2. Vrčení na děti a chňapání - záleží kdy a proč tak reaguje. Pokud je ve svém pelíšku a někdo ji přijde otravovat, tak bych i to zavrčení chápal - pelech by mělo být nejbezpečnější místo, kam ji nikdo zbytečně nepoleze. Pokud je to při hře, tak hru okamžitě ukončit a fenku ignorovat. Stříhání drápků, prohlížení zubů atd. chce pomalu trénovat s odměnou. Začít od sahnutí na tlapku-odměna, pak podržení tlapky v ruce-odměna, prohlídnutí tlapky-odměna, sahnutí na drápky-odměna, až vám dovolí s tlapkou jakkoliv manipulovat. Pak to samé s tím, že máte v ruce nůžky na drápky. Tak se dopracujete k bezproblémovém stříhání. To samé s prohlížením a čištěním zubů. Pokud si brání třeba to ucho při okusování, zkuste ji ho nedat, ale držte ho v ruce a at si ho okusuje tak. Chvilku ji nechte at si ho okusuje, pak dejte povel "pust" a ucho dejte z jejího dosahu. Počkejte až se uklidní, dejte třeba povel "sedni" a pak znovu dejte ucho k okusování z vaší ruky. Až pochopí povel "pust", můžete jí zkusit dát ucho celé a po chvíli ji ho vzít přes povel "pust".
3. Pracujte hlavně na přivolání - když nemáte přivolání, nemáte nic. Zkuste používat stopovací šňůru. Připne se fence na obojek a ta ji tahá za sebou, druhý konec máte vy v ruce. Fenka je vlastně "navolno" ale vy ji máte pod kontrolou. Dáte ji povel "ke mně" a pokud nereaguje jemně ji přitahujete k sobě a povzbuzujete. Když je u vás, tak ohromná pochvala a odměna a opět povel volno. Nesmí si spojit povel "ke mmě" s připnutím na vodítko. Tzn. že ji přivolávejte i jen tak a zase pustte na volno. Až budete mít jistotu přivolání v klidném prostředí, tak ji to ztěžujte třeba přítomností jiného psa, lidí atd. Časem se dopracujete i k odvolání od jiného psa. S agility můžete klidně začít, najděte si v okolí nějaký agility klub a s chutí do toho. S Dogdancingem nemám zkušenosti, tam neporadím.
Nějak jsem se rozepsal, ale snad jsem odpověděl na otázky.
Ona je zvládá, ale vždyt jí je pět měsíců...
doplněno 25.03.14 15:46:Špatně jsem to napsala, neříkám že vždy přiběhne až na desáté přivolání, ale občas je pro ní něco důležitějšího. A jak ona miluje ostatní pejsky, tak musím vytipovat správnou chvíli kdy si mě všimne a zavolám ji a ona poslechne. No ale je to ještě štěně, jak jsem psala..
Také se pokusím odpovědět na vaše otázky, mám taktéž jack russell teriéra a vaše fenečka se opravdu povedla
Takže:
1, našemu bobanovi se sem tam podařilo udělat loužičku doma ještě ve čtyřech a půl až pětiměsících, pak již vše svědomitě vykonával venku, pokud vám ještě pořád občas čurá doma je potřeba se naučit její signál: chce se mi vem mě ven a okamžitě s ní vyběhnout
2. klikr jsme zkoušeli ale náš pes měl z něj srandu tak jsme zůstali u samotných pamlsků, pokud moc chci aby poslouchal bereme na prochajdu chrupavky či maso, to se pak u mě drží jako klíště jinak klasika piškoty a sušené maso
3. vaše fenečka zkouší co může, po vás by si NIKDY neměla dovolit chňapnout, ani to chňapnutí naznačit, stejné je to i u jiných lidí či dětí pokud u toho jste vy. Ale samozřejmě tady záleží na okolnostech, pokud třeba děti vašeho psa obtěžují na jeho místě (pelechu), v podstatě si jen brání své území. V tomto případě byste dítěti měla vysvětlit at teď pejska nechá v klidu. Co se týče stříhání drápků a koukání do tlamičky, fenka sice protestovat může ale kousnout vás nesmí, zkuste jí to důrazně vysvětlit a na drápky i do tlamky ji koukat častěji, třeba i každý den, at si zvykne
4. S těmito dotazy bych vám poradila navštívit cvičák. Naučíte se tam vše potřebné hlavně to, jak psa odvolat ze skupiny psů a jak si psa na sebe navázat aby poslechl napoprvé. Až budete mít zvládlou poslušnost na 100%, můžete začít uvažovat i o psích sportech (s těmi sporty bych počkala na pozdější věk i z důvodu, že pes v pěti měsících je ještě náchylnější k úrazům - ještě roste)
Sušenko, máš moc krásnou psinečku. Já si myslím, že když už tvůj mrňousek umí tolik věcí, které jsi ji naučila, tobě už ani není třeba příliš radit, protože si počínáš úplně správně ve všem. A co malá neumí, je ještě maličká, ty ji to se svou laskavou péčí naučíš. Jen k tomu koukání do pusy a uší a tak. Je potřeba psině o tom nejprve říci. Tedy: Jméno, Sedni! Zůstaň! Zuby! Uši! Tohle všechno řekni. Ona se naučí, že při povelu zuby! se jí budeš koukat do huby. Už víš, že všechno nelze za jeden den, že všechno chce čas a trpělivost, laskavou důslednost. Mějte se, obě, moc hezky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.