Nejste přihlášen/a.
Diskutoval jsem s umělou inteligencí o možnosti chovu asi 4 slepic. Měl jsem za samozřejmé, že vejce budou zadarmo. Inteligent mě šokoval informací, že to teda rozhodně zadarmo není - viz obrázek.
Tak, kdo zde chováte slépky, jaká je přibližně cena jednoho vejce v malém chovu?
Je to jak téměř se vším. Hromadná produkce (výroba) dává konečný produkt levněji než samo-domo příštipkářství. Proto je levnější koupit si boty, košili, svetr a nesnažit se to vyrobit doma. Obdobně brambory, biftek, jitrnice. A obdobně i domácí vajíčka.
Člověk se může "klamat" a nezapočítat řadu nákladů. Například čas, který stráví starostí o slepice. Obvykle ráno + večer, občas čištění, příprava (výroba) potravy, ...
Prostě i na domácí chov slepic si člověk musí vydělat jinde a toto pokládat za hobby. Přesto slepice máme stále a nejvíc jsme jich měli přes 30.
Pokud do nákladů započítáš pořizovací cenu kurníku, kupovat nějaké lepší krmení, a ještě snad veterináře, tak asi jo. Ale veterináře můžeš rovnou škrtnout (starší slepice (velkochovy se jich zbavují už po 1 roce snášení) koupíš za pár desetikorun), pokud máš dost velký a vhodný výběh kde se můžou pást a kurník sboucháš sám tak hlavní náklad bude "jen" tvůj čas a práce
pěkně Vám to tu naservírovali-bohužel mají pravdu-takže koupíte mladé slípky kus tak okolo 250Kč slípky by měli být někde na noc zavřené -kurník-máme tu kuny-a měly by mít místo ke snášení-já mám teď slepiček osm -hnízda mají dvě takže někdy je i fronta nebo sedí i dvě vedle sebe-slepičky potřebují obilí takže 350 za pytel-jenže samozřejmě nechcete krmit vrabce v okolí -ti vletí i do kurníku-takže jsem si pořídil dvě nášlapné krmítka-slepice potřebujíi přísun vápníku-takže sušit skořápky a dát jim to do nějaké misky at můžou ďobat...mám koupené taky takové granulované krmivo pro nosnice pytlík-60 kilo...má to krom vápníku i nějaké vitamíny...dále přísun vody která se teď v té výhni musí měnit a doplňovat a čistit nádobu-těch mám vice po výběhu protože po pár dnech to zezelená-v zimě a během dne jim dávám vlažnou vodu...a samozřejmě uklid kurníku alespoň 1x za týden-no a ten kyblík trusu po dvou ůklidech taky musíte mít kde dávat...loni jsem válčil se čmelíky-moc velká sranda...potřebujete také i seno do těch hnízd...slepice potřebují i zelené a hrabat takže je nemůžete zavřít na beton 2x2 metry...i v zimě potřebují něco rostliného takže mám záhon krmné řepya suším kopřivy kterépak dostávají v zimě třeba do vařených brambor...jojo pak se řekne -domácí vajíčko ...no a určitě jsem na něco zapomněl ale na to už přijdete sám...pěkný den...jo a ještě-teď v tom horku mám od 8 slepic 2 vyjíčka denně...
"koupíte mladé slípky kus tak okolo 250Kč" Já jsem letos koupil 14 týdenní slepičky za 180 Kč jedna což považuji za dobrou cenu, ale chápu, že běžně se prodávají za těch okolo 250 Kč.
"obilí takže 350 za pytel" Záleží jak velký pytel a kolik kg. Za těch 350 předpokládám, že asi Kč to bude spíše nějaký menší pytlík.
"jo a ještě-teď v tom horku mám od 8 slepic 2 vyjíčka denně" Tak to musí být asi nějaké už staré slepice, že až tak málo snášejí. Já od dvou mladých letošních slepiček mám i v horku 2 vajíčka denně.
Zapomíná se na zimu. Pokud klesnou teploty, tak mít slípky zaopatřené, aby nezmrzly, nebyly na sněhu a měli krytou hrabárnu i s napáječkou. Též je nutné osvětlení (brzy se šeří a pozdě rozednívá).
V zimě i méně nesou.
Slepicum nechovám a umělákům nevěřím, protože neví co mluví a příšerně kecají.
Ale pokud bys chtěl chovat slepice na vejce, tak t samozřejmě nese ssebou náklady
- musíš je nějak krmit, pokud chceš vejce, musíš je krmit dobře, aby nesly
- musíš jim zajištovat i vodu
- musíš do toho něco vrazit na začátku - kurník, výběh (z toho platíš daně z pozemku a musíš ho kupovat/pronajmout) ,podestýlka, slepice ...
- musíš jim zajistit hygienu - vymetat co poslepičinčí, chránit je před kočkama, krysama, ... čmelíkama a jiným hmyzem ... nemocema ... to všechno taky leze do peněz
- slepice má omezenou životnost, takže snese omezené množství vajec a do toho musíš rozpočítat i ty jednorázové náklady, takže se to docela nasčítá.
Zase pokud máš třeba statek, tak ty prostory platíš stejně, pokud vaříš nejen pro sebe, ale i hospodáře a chasu (čeledíny, děvečky, ...), tak zbytky zkrmíš, pokud sklízíte obilí, tak jim zrní nekupuješ, ale dáváš ze stodoly (takže ti nejde peníze z peněženky ven, ale jde ti míň dovnitř) a tak, takže to tolik nevypadá jako výdaje, ale jako ztracené příležitosti (chovat králíky, prase, mít místo slepic dílnu, ... prodávat víc obilí, ...)
Těžko počítat cenu a taky záleží, jak si ceníš svého času, své práce a svého pohodlí, protože to vše těm slepicím musíš taky do jisté míry obětovat.
" Měl jsem za samozřejmé, že vejce budou zadarmo."Odkud jste, že bych od vás ta vejce zadarmo odebíral. Zadarmo budou, leda byste si vše ukradnul, nebo dostal a nepočítal svoji práci. A pokud si tedy neukradnete oplodněné vejce a sám "zadarmo"nevysedíte, tak můžeme začít tím, že nosnice se prodávají za 200..300 Kč:
Pytel obilí stojí 350 Kč..
My jim třeba pěstujeme i řepu, denně,nebo obden se jim chodí na zelené, tchán jim strouhá kopřivy, v kotlíku vaří brambory..
Nějaké zbytky z kuchyně mají spíš jen na zpestření (chodíme do práce, vaříme jen o víkendu).
Pokud byste chtěl, aby se "pásly", musí mít velmi slušný výběh, nebo musíte vyrobit přemístitelnou klec, slepice mají tendenci na menší ploše vyzobat vše do mrtě.
Kdybych to měl opravdu vše počítat, tak to bude spíš přes 8 Kč. Ale člověk to počítat nemůže, to by s tím seknul.
Vodu budete pro slepice odebírat od souseda přes plot?
Slepice na trhu ukradnete?
Pes barák taky nehlídá zadarmo.
Když je budete krmit pouze granulemi pro nosnice, tak se na těch 6-8.-Kč/ks dostanete. Jestli si myslíte, že jim budete házet jen zbytky z kuchyně, tam vám neponesou. Mě vychází jedno vejce na 3-4.-Kč, šrot si dělám sám a míchám si své krmivo (šrot je základ, ale zdaleka ne vše). Zbytky z kuchyně samozřejmě využívám také, ale je to tak 10% toho co jim dávám.
Vejce zásadně neprodávám, protože pokud bych měl započíst i svoji práci, stálo by vejce 8-10.-Kč a to by mě měl každý za zloděje, ale kvalita je nesrovnatelná. Kupované vejce se nedá jíst. Ale je to jako s vínem, kdo pije krabicák, ten kvalitní víno neocení.
Kupované vejce se nedá jíst.****co se s nimi tedy dělá, když se prodávají? . Že by se stavěl někde most?
Stejně jako s krabicákem i vejce v obchodě se dají jíst. Jen to nejsou ty podřadných kvalit.
Není vejce jako vejce, není víno jako víno.
Já sám nemám pro svou osobní potřebu jíst taková kvanta vajec, tak se mi vyplatí kupovat vejce za 10-11 kč po 6ks na měsíc. A chut mají dobrou.
Stejně tak k vůli vínu nemám vinohrad a na kvalitní flašku vydělám peníze v oboru, který mě baví.
Pokud někdo cche dělat vlastního otroka v domácnosti a mít dobytek pro vlastní potřebu, aby dokázal, že je to dnes nutnost, tak je to každého jeho volba.
Ale pokud je takový člověk spokojený, tak proč ne
milancukrar Pokud někdo je zvyklý na domácí vejce tak z marketu mu nechutnají. Domácí kravské mléko je chutnější než zmarketu krabicové. Domácí kuřata také jinak chutnají než z velkochovu.
Hlavně je u kupovanýc vajec (velkochov, obchodní řetězce) jistota, že nebudou nakažená salmonelosou. Domácí to často chovaj v naprosto otřesných hygienických podmínkách + nemají nad sebou žádný dozor.
Nikomu domácí vejce nenutím, ale já kupované nevezmu do huby. Ale kdysi jsem mluvil jako vy, obhájci kupovaných. Ten rozdíl poznáte až když si zvyknete na domácí. No jak jsem psal, krabicák také spousta lidí pije a znalec řekne, že to nemá s vínem nic společného.
Hotová krmná směs pro nosnice stojí cca 360 Kč / 25 kg.
Denní spotřeba slepice na 1 vejce je 100 g.
Cena za 100 g směsi je 1,44 Kč.
Připočítejte cenu slepice 280 Kč na 3 roky, tj. 0,26 Kč za den.
Snáška je min. 300 ks/rok, většinou to u plemene Isa Brown bývá i více.
Se vším všudy, včetně zimního svícení, se pohodlně vejdete do ceny 3 Kč/ks
Krmná směs nezabere čas na přípravu krmiva, stačí doplnit do jídelníčku nějaké zelenisko, např. sekanou vojtěšku, ptačinec, pampeliškový list atp.
A kde je můj čas a jeho cena?
Jako nudící důchodce, asi OK. Ale podnikatel?
To mám chodit sypat zrní, měnit vodu a vymetat kurník?
Nebo ty slepičince po zahradě slípky uklízí sami?
A dovezou mi je každé 3 roky PPLkem nebo TopTransem? Asi ne, takže auto, pár km, opět čas, palivo, nějaký bedny nebo přívěs, protože si je nedám na kožený sedačky (jako kozy ve filmu Slavnosti sněženek v Buicku ).
A co ohláška na obci (ok, do 100ks nemusí většinou)? Veterina - čmelíci?
3kč za kus těžko. Není to autonomní záležitost.
Myslel jsem to tak, že podnikám v jiném oboru a nemám čas a ani náladu na investice do chovu jen k vůli tomu, že budu mít domácí vejce. Tak si přece koupím vejce za 10kč a nemám problém.
Nechápu, že někdo řeší, jestli vejce stojí 4kč nebo 10kč. Argument, že domácí chov je levnější mě nesedí.
Naopak domácí chov by měl být dražší. Už jenom ta vidina kvality, jako se zde prezentuje.
Levnější by měla být fabrická kvantita.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.