Nejste přihlášen/a.
Vyučila jsem se chovatel hospodářských zvířat, SŠ zemědělská ovšem obor ekonomika mlékárenství. Jako dojička jsem pracovala na kruhovém a čtyřřadém kravíně v JZD. Nástup na 03h, směna 8,5h, no podojilo se a učesaly se kravky a šlo se domů. Týden ranní a víkend volno, týden odpolední a víkend pracovní, hlídalo se běhání a telení. O mléko které šlo do friger potrubím se starala mlékařka, umývala i dojící stroje. Krmil krmič, krmným vozem, dojička krmila jen šrot podle toho jak která kráva dojila, shrnula hrablem na pás pokálenou slámu a jeden určený člověk podestlal. Tehdy to v JZD byla velmi slušně placená práce s mnoha benefity. Při práci jsem dělala VŠ zemědělskou a měla rodinu. Dnes je asi vše jinak než v r. 1980-89. Kráva mě kopla jednou, dík mé vlastní nepozornosti, ano smrděla jsem ale převlékla sa a umyla a bylo po smradu, rozhodně to stálo za ty peníze. Zootechnika jsem dělala chvíli, za méně peněz se věčně hádala s lidmi,chvíli jsem učila na SZTŠ-zlaté krávy. Kdo to dělá nyní, odpoví lépe ale za mě to byl zlatý důl.
Nechtěl jsem tazatelku odradit, pouze naznačit, co může čekat, aby si to nemalovala na růžovo. Bydlím asi 300m od kdysi největšího kravína v republice a kamarádka tam dělala takže jsem tam za ní i občas chodil. Projektant tam vymyslel ustájení na roštech aby se usnadnilo kydání hnoje, jenže to se v praxi nosvědčilo a tak to ženské často musely dělat ručně.
A co se týče toho, jak člověk v takovém prostředí načichne, tak horší je snad akorát práce ve slepičárně. Tam vám sirovodík tak spálí čich, že už necítíte vůbec nic. Kdo tvrdí, že to ve sprše spláchne a jde domů voňavý, ten se prostě už jen necítí.
Mě stačí, když jednou za čas kastrujeme s veterinářem kanečky a člověk si pak drhne ruce 100x za den protože to furt z kůže cítí.
No nevím jestli si opravdu pobrečí nad výplatní páskou. Okolní kravíny nabízejí 25-33 tisíc hrubého, což je pro člověka bydlícího na vesnici ve vlastním ekvivalent tak 50 tisíc hrubého v Praze v nájmu či hypotéce. Navíc se pracuje jen 3 a 4 dny v týdnu, viděl jsem ale i systém 1 den práce 2 dny volna, což pracovat 2 a 3 dny (krátký, dlouhý týden) za 33 tisíc hrubého není špatné.
Nevýhody - práce v noci, prý zima na ruce v zimních měsících.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.