Nejste přihlášen/a.
Jakým způsobem postupovat při odstranění v příloze uvedené choroby a o jakou chorobu se jedná. Děkuji Opletal
Souhlas s benem. Je to lišejník. Roste tam, kde je čistý vzduch, nejsou kyselé deště. V tomto množství stromu nevadí, je to pouze kosmetická vada. Jestli přesto chcete jej dostat dolů, stačí odrhnout šetrně kartáčem nebo provést postřik 5% roztokem zelené skalice mimo vegetační období.
Bene, určitě to tak bude, protože to psali na internetu.
Lišejník.
Lišejník je povrchová záležitost, nijak nevstupuje do hloubky kůry. Spíš slouží jako zimní úkryt hmyzu a to jak toho "škodlivého" tak stejně i toho užitečného.
Claymen: Větve na švestkách a jiných peckovinách usychají z důvodu moniliozy, která však přezimuje ve formě spor mezi šupinami pupenů. Tam totiž přezimuje většina houbových chorob, i např. kadeřavost broskvoní. Monilioza se dostává do dřeva řeznými ranami, prasklinami a jiným hlubším poraněním kůry do dřeva. Lišejník rozhodně nemůže proniknout tak hluboko neporušenou kůrou. To už se hlouběji dostanete tím drátěným kartáčem při jeho odstraňování. Navíc lišejník může naopak sloužit jako ucpávka, může menší ranku překrýt a znemožnit tak průniku choroby. A také se vyskytuje až na starších větvích, zcela porostlý trom je ten, který již nemá žádné nové přírůstky a pak je jím porostlý celý strom i s koncovými větvemi. Monilioza také způsobuje usychání letorostů průnikem přes květy, tomu se říká moniliový úžeh (to pak vypadá podobně jako spála), ale rozhodně za to nemůže lišejník.
Horší přírůstky a spousta vlků je výsledkem špatného řezu nebo prostředí, ne lišejníků
Dobrý den, neřekl bych, že se jedná o chorobu stromu, ale je to "jen" povrchový (asi) lišejník. Na starších kmenech to je běžné a pokud vím, tak to stromům nevadí. Zdravím!
Vzhledem k tomu, že mám na zahradě lišejník jen na starších kmenech a neodstraňuji ho (svým způsobem se mně i líbí pro svou barevnost a rozmanitost tvarů), tak nedovedu posoudit, jestli by se starý strom choval jinak bez lišejníku, resp. jestli by to pomohlo k jeho lepší kondici. Zda tazatel lišejník odstraní nebo nikoliv je už na něm.
Lišejníky stromům bohužel škodí - dříve umírají, mají horší přírůstky a více vlků. Ale je pravda, že se to většinou neřeší. Až strom umře nasadí se prostě nový. poradte.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.