Nejste přihlášen/a.
Samozřejmě, že můžete.
Konečný výsledek musí být zkompostován.
Tedy nelze zeleninu pohnojit výkalem přímo z kyblíku.
Půdy jsou všeobecně vyžilé a zničili jsme, co jsme mohli, když jsme se odvrátili od moudrosti předků.
Moderním způsobem hnojení se můžete inspirovat na stránkách, kompostovací toalety, ekotoalety, separační toalety, biowc, ekologické wc a podobně.
Výměšky jsou většinou zasypávány rašelinou, pilinami a nechány, aby bakterie v obalech pracovaly.
Jinak na kompostu /biozahrady/ musí lidské výkaly zrát myslím že 3 roky.
Velmi dobré pro zahradu, stromy keře je lidská moč.
Chemií se všechny látky sice do půdy také dodají, ale hnojivo od zvířat, či lidí je lepší.
Dříve vůz ze septiků - žump, tzv. hovnocuc, vypouštěl plnou nádrž také na pole a zaroalo se to. Za mého mládí zcela běžná věc.
www.ekozahrady.cz, www.bio.cz, www.ekowc.cz
Zcela přírodní lidé mají u kompostu rýč a vykálí se do rýhy, zasypou pilinami, slámou, zahrnou a po zaplnění vykopají rýhu o kousek dál. Mají samozřejmě okolo nějaký paravan, stěnu, který brání pohledům. V létě přirozený život v souladu s přírodou.
Však na tůře v přírodě, lese, horách ani jinak nejde.
Pokud se budete o takový život zajímat, lze dohledat na internetu. Není toho sice moc, ale dá se.
Dříve se tento způsob považoval za riskantní, hlavně kvůli parazitům, nakažlivým nemocem.
Kde byl statek, tam byste nad hnojištěm našli kadibudku.
Pokud zachováte správné postupy, tak se nemůže nic stát.
Kdysi tak "hnojili" naši sousedé z ulice. Vybírali ze žumpy a zalévali zahradu Například takhle pohnojené jahody, to musí být lahůdka
Faktem ovšem je, že se soused dožil devadesátky.
No ano, a používali tzv. šoufek.
Hnojené jahodiště bylo kdy? Předpoklad, že alespoň v zimě, ale po hygienické stránce to stejně nebylo dobře.
Já si pamatuji, že moje babička měla na vesnici suchý záchod, bez vody a jednou za čas děda šufánkem obsah vyndaval, dával do kýble a šup s tím na kompost.
Až se něco stane - blackout - tak uvidíme docela velký cvrkot ve velkých městech s paneláky. Nepoteče voda, kanalizace nefunkční, přetékající. Možná budou mít někteří zpovykovaní obyvatelé při dlouhodobém výpadku velký estetický problém se zajištěním běžného provozu domácnosti kyblíkem s víkem.
Vybírat žumpu je však jedna věc, vys*at se na zahradu - jak uvažuje ve svém dotazu tazatel - je však věc jiná. Ovšem myšlenka je to pozoruhodná, zejména její realizace v třeskutých marazech by mohla být zajímavá
Možná by se šlo inspirovat Leošem Šimánkem, který si postavil srub na Aljašce (?) a v opravdu silných mrazech vystřelovali ho*na prakem (nebo katapultem?). Samotný akt vyměšování proběhl v relativním teple. A pak...
Pokud se chcete do daného problému ponořit a vytěžit z něj maximum, doporučuji publikaci zahraničního specialisty, který tomuto zasvětil celý život. ekozahrady.com/...
Výkaly z člověka se příliš neliší na příklad od čuníka..Skutečně ale musí projít přírodní fermentací.Tedy kompostem.Je všeobecně známo,že dříve byla běžně kadibudka umístěná na hnojišti.kde se shromažďoval i hnůj od dobytka.Ve slámě se o vše postaraly bakterie a vše se vyvezlo na pole.ale posloužilo to hlavně pšenici a řípě.zelenině se dával hnůj až dvouletý.
Když někdy na zahradě musím do kýble,zahrabu to do jámy v kompostu až na dno,na to 10 lopat zeminy.Zmizí i papír,i když použiji noviny-.
JABRAKA
Pamatuju si z dětství, že u babičky a dědy jsme měli kadibudku na hnojišti. Mám za to, že to "nadělení" z kadibudky prarodiče normálně jednou za čas používali na hnojení zahrady. Ovšem to už je hromada let. Tehdy ta hov.. byla asi kvalitnější než dnes (vše jsme měli vlastní vypěstované na zahradě nebo ze zabijačky). Jestli se stravujete nějakými chemikáliemi a trvanlivými výrobky, tak je možné, že se vám ty vaše h... ani pořádně nerozloží a budou pro účely hnojení nepoužitelná.
Jsou země, jako např. Tibet či jiné nehostinné a odlehlé části, kde jsou lidé donuceni používat vlastní exkrementy k hnojení políček, aby měli přístup alespoň k nějakému hnojivu, ale v našich podmínkách bych to nepraktikoval už kvůli okolí, nebo nechal lidský výtvor vyzrát nějaký ten rok a pak použít na záhony a ještě raději před deštěm. V každém případě hnůj od bíložravců bude mít zcela jistě větší účinnost.
Kamarád jednou za čas septik na zahradě přečerpá pod živý plot a ten slušně prospívá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.