Nejste přihlášen/a.
cfx: A to právě některé nesnáší. Nesmí být neustále mokré, vlhké. Zalít do misky. co nevsákne vylít z misky. Podruhé už méně vody.Přiměřenost k rostlině, velikosti nádoby, snad každý doma vypozoruje.
Jak napsala Jofa. Zemina nesmí být stále vlhká. Já mám doma pár takových rostlin, zalévám třeba jednou za měsíc a kytkám to svědčí. Zaleju tak, aby všechna zálivka zůstala poze v zemině.
Ale moje maminka měla tlustici, snad 30 let starou. A ta stále stála v misce s vodou . Přesto se jí dařilo...
Mám tlustici (minimálně 40 let starou) v květináči o průměru 25 cm. Zalévám náhodně, když zjistím, že je půda na povrchu pár dní totálně suchá. Teď je to tak 1x za týden, až 10 dní, v zimě třeba i měsíc. Množství vody jsem nikdy moc nehlídal, ale může to být tak 1,5 až 2 dl. Ale záleží na tom, kde kytka stojí (panelák, domek, cihlový byt, teplota a vlhkost v místnosti...) Tlustice roste, jak divá. Nedávno vyrostla tak, že z ničeho nic ztratila rovnováhu a i s květináčem přepadla ze štokrdlete na zem. Bohužel to mělo následky, zhruba 1/3 se odlomila . Ale i tak vypadá dobře.
"...pod sprchou proleju zeminu, nechám okapat aby mi nestála ve vodě a opět nechat 10,14 dní proschnout?..."
Tak to je ten nejjistější způsob, jak se takové kytka zbavit.
Zdravím. Vy jste asi četla návod na "zálivku" orchidejí typu falenopsis. Ty snesou prosprchovat, nemají hlínu. Všechny pokojovky vyžadují zacházení, jaké mají ve své domovině. A to se snažíme co nejvíc napodobit. Pokud prosprchujete kytku i se substrátem, napustíte zeminu množstvím chlóru a vápníku, což vítají pouze kaktusy. Skoro všechny ostatní kytky rády vodu měkkou, deštovou, nebo alespoň odstátou (ze které chlór vyprchal). A množství vody? V přírodě naprší (krom stepí, polopouští...) maximum, pak neprší tak dlouho, jak máte v návodu - vašich 10-14 dní - a pak se zase při dešti zem nasákne do maxima. Takže zalít tak, aby voda protekla do podmisky, nechat tak 5 minut a vodu z podmisky vylít. Od této chvíle zalévat podle omaku. Strčit prst do hlíny, a pokud máte kytku bahenní => musíte cítit mokro - když cítíte šušeji, zalít; když jde o kytku vlhkomilnou => jen vlhko; když suchomilnou => zalít až po úplném vyschnutí substrátu. Obecně platí: čím větší kytka a větší listy- tím více vody odpaří - tím více vody potřebuje. A je to. Ida
Některé potřebují před zalitím zcela vyschnout, jiné vyžadují neustále vlhkou zeminu. Záleží, co doma pěstujete.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.