Nejste přihlášen/a.
Paní Kamila 88,ten "černooranžový škůdce " v detailu na druhém fotu je larva slunéčka sedmitečného, která je predátorem proti mšicím, které jsou viditelné na třetím fotu.Ty 3 světle hnědé shluky, jestli to jsou hálky-je to špatně vidět, tak jsou z loňska, protože teď na jaře, kdy raší nové přírustky ,se začnou objevovat čerstvé hálky zelené (to jsou ty šištičky vámi popisované), ale dospělé mšice z nich vylézají až v červenci, kdy hálky začnou hnědnout a otvírat se. Smrky napadá mšice korovnice. Použijte vhodné insekticidy, které jsou na trhu k dostání.Z nejznámějších to jsou Pirimor 25WG, Mospilan,Decis, Fury,Karate Zeon atd.Do postřiku je vhodné přidat smáčedlo Sylwet nebo alespoň JARovou vodu.Nestříkat před deštěm. Jestli máte možnost, ja bych v prvé řadě zkusila celý strom pořádně prostříkat hadicí silným proudem vody,snížíte tím populační hustotu mšic. No, podle prvního obrázku je strom už silně poškozen,tak nevím, jestli budete úspěšná při jeho záchraně. Každopádně vám to přeji.
Za pokus nic nedáte, popadalo by i již uschlé jehličí a hned bych to spálila. Ale jestli je strom napadený sypavkou, kterou způsobuje houba štěrbinatka smrková(Lirula macrospora), nemusí být ještě jehličí suché i když se tak jeví. Jestliže následně použijete postřik, tak cyklus Lirula macrospora trvá dva až tři roky, proto byste musela fungicid použít ve třech po sobě jdoucích letech, aby byl efekt účinný.
Za toto nemůže mšice. Spíš si myslím, že nějaká houbová choroba, např. sypavka. Mšice je jen doprovodný jev. Odpovídá tomu i to, že napadnuté jsou staré jehlice. Mšice by šli po těch nových, které mají tenkou a měkkou slupku k napíchnutí. Podle mě je to spojené s nízký úhrnem srážek v posledních letech. Stromy jsou dost oslabené. Pokud je takhle napadená větší část stromu, tak to je stejnak jeho konec. Můžou to být ale jen spodní patra (z fotky to není patrné). Jestli má ale 20 metrů, postřik těžko provedete. To na té třetí fotce nejsou hálky, ale opadnuté obaly pupenů.
Floro, to by jste se divila(divil), co dokáže výskyt mšicí na jehličnanech ! Samozřejmě, že dospělé mšice si pochutnávají na čerstvém - zeleném, ale i jejich larvy , které jsou v kůře i v pupenech.Bohužel to vše způsobuje postupné chátrání a usychání stromu.Strom chřadne a jestli se s tím nic nedělá, dospělé mšice přelétají na další a další stromy a stromy úplně zajdou. Určitě to není jenom doprovodný jev. Mšice napadají jinak zdravé stromy.
doplněno 19.05.15 09:33:Na 3.fotu, po přiblížení , je jasně vidět,že to jsou mšice
Paní kamila88, přiznám se, že tohle slyším poprvé . Jak správně napsal/a floro, mšice sají štávu pouze na zelených příruscích. Proč by se vrhaly na takhle poškozený strom,když tak rychle schne, kde těch zelených větviček je minimum. No, nic to je pouze moje polemika. Píši vám proto,že si s ním ještě užijete a stejně výsledek bude zřejmě nulový, když je celý smrk tak silně poškozený. Domnívám se,že v Praze 4 bydlíte a jestli je tam kalamitní situace, mohli byste se vy obyvatelé, kterých se týká ten samý problém, obrátit na nějakou odbornou firmu, která by provedla společný postřik.Jistě v Praze taková firma existuje.
Dobrý den,
máme stejný problém. Zjistila jsem, že v Ústí a v podstatě celé republice napadly smrky mšice, které se přemnožily kvůli mírným zimám. Záchrana by byla možná pouze v případě ochlazení a pořádného deště, a to i v případě, že strom ztratí až 80 % jehličí. Velké ochlazení nyní asi nebude a smrky jsou tedy odsouzeny k záhubě. Postřik insekticidy by možná pomohl, ale u vzrostlého stromu je to velmi složité, ne-li nemožné. I nám je našeho cca 40-letého smrku líto, ale už jsme se domluvily, že ho porazíme. Asi jsem Vás moc nepotěšila. Info máme od lesníka a před chvílí jsem na něj narazila i na netu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.