Nejste přihlášen/a.
Dělám si zálusk na čerpadlo z lidlu. Chtěl bych ho využít pro čerpání deštové vody z IBC nádrží - tzn. z nádrží mám zahradní kohout, na kterých bych našrouboval sací hadici k čerpadlu. Jelikož podle popisu čerpadla je sací hadice zakončena "sacím košem", budu moct tuto hadici našroubovat na ten zahradní kohout? Případně jestli půjde hadice se sacím košem nahradit jinou zahradní hadicí? Netušíte? Představuji si sací koš tak, že jej hodím např. do sudu s vodou, ale já to potřebuji našroubovat na kohout (zvrchu se do nádrží nedostanu, tam je napevno okapová roura). Je to momentálně v akci, takže psát do Lidlu a čekat na odpověď se asi nestíhá... Díky
Jestli čerpadlo potřebuješ, tak si je kup.
Podle popisu je to dodané jako komplet a tak to funguje.
Jestli ty dokážeš některé části demontovat a přizpůsobit je pro napojení na vypouštěcí kohout IBC kontejneru, to už je tvoje šikovnost. Ale rozmontovat jde skoro všechno.
A počítej s tím, že když připojíš sací hadici bez sacího filtru, tak se ti do čerpadla budou dostávat nečistoty ze dna kontejneru. Ten kontejner musíš stejně minimálně jednou za sezónu vyčistit a nečistoty ze dna odstranit.
Já bych řekl, že jednodušší než kupovat nové sání, tak je snažší do horní plochy kontejneru vykružovacím vrtákem udělat díru pro sací hadici s filtrem. Ale to je moje myšlenka a moje řešení.
A pokud bych vyvrtal otvor nahoře pro sací hadici, tak tam asi musí být nějaká těsnící sací průchodka? A jak tu průchodku utáhnu zevnitř, když se tam nedostanu? A ještě jedna technická - když není vhodné napojit na spodní výpust z nádrže, ale je lepší protáhnout vrchem, tak ten sací koš stejně přece musím nějak dostat ke dnu a tam to nasaje usazeniny tak jako tak...
Tak já předpokládám že budeš vrtat do horní plochy. Tam to nijak těsnit nemusíš, protože snad máš na IBC kontejneru přepad, kterým při plném kontejneru voda odtéká pryč a nenatlakuje se ti celá nádrž tak, aby ti voda vytékala otvorem pro sací koš.
Odpověď na tvou technickou otázku je sací filtr. Přece sací filtr je tam proto, aby zabránil nasátí nečistot do čerpadla.
Když chceš připojit sací hadici na vypouštěcí kohout na kontejneru, tak z té sací hadice musíš sací filtr nějak odstranit / uříznout a tu sací hadici pak bez filtru připojíš na vypouštěcí ventil kontejneru.
Tak to si kup čerpadlo a uprav si sací hadici tak, abys ji dokázal připojit na vypouštěcí ventil.
Než to nějak složitě bastlit, to je lepší upravit sací hadici a doufat, že nečistoty ti nebudou něco ucpávat.
Najjednoduchšie je savicu hodit do kontajneru cez horné víko. Čerpadlo ešte potrebujete doplnit o kohút na výtlaku, prípadne savicu po čerpaní vytiahnút, pretože ak necháte hadicu pohodenú voľne na zemi, cez efekt sifónu Vám môže vytiahnut celý objem vody z kontajnera.
Pokiaľ sa vo vode tvoria riasy, odporúčam doplnit čerpadlo ešte jemným filtrom na saní, prípadne na výtlaku. Samotnému čerpadlu to asi až tak nevadí, ale bude Vám to dost zanášat postrekovače.
Kôš je opatrený sitkom a za ním je spätná klapka. Tieto lacné savice majú čast so spätnou klapkou častokrát nalepenú do savice. Občas sa dá demontovat aj spätná klapka. V tom prípade ostane savica väčšinou zakončená vonkajším závitom 1". Samotné sitko býva väčšinou demontovateľné, ale tam nemusí byt štandardný závit. Samotná špirálová hadica savice máva v týchto setoch priemer 3/4".
Pokiaľ sa nepodarí kôš demontovat, môžete ho buď odstrihnút alebo kúpte kus špirálovej hadice a ideálne mosadzné bajonetové GK spojky. Choďte do priemeru 1". Pokiaľ bude čerpadlo pod hladinou v kontaneri, žiadnu spätnú klapku nebudete potrebovat. Na výstupe z kontajnera by som osadil T kus a dva plnoprietočné kohúty 1". Jeden pôjde do čerpadla. Druhý bude zakončený kolenom a kúskom hadice pre napúštanie konví.
Pred čerpadlo v tomto prípade osaďte ešte sací filter, pretože z dna budete tahat pomerne špinavú vodu a pokiaľ ho napojíte cez spodný výstup, nebudete tam mat ani to sitko sacieho koša.
Ešte existuje ďaľšia možnost. Vyrobit tzv. plávajúce sanie. Zamedzíte tým nasávaniu nečistôt zo spodnej časti kontanera. Sací kôš opatríte plavákom na povrázku a závažím. Dĺžku povrázku nastavte tak, aby bol kôš cca 15 cm pod hladinou. Čím vyššie, tým lepšie, ale kôš si nesmie prisávat vzduch skrz vír ako pri vypúštaní vane. Závažie potrebujete preto, že plastový kôš môže byt pomerne ľahký a môže mat tendenciu sa vynárat na hladinu.
Já jsem podobné čerpadlo, přesněji vodárnu napojil na výpustný kohout. Jediné jsem musel udělat, že na saní jsem dal zpetnou klapku, aby tlak po naplnění nádoby se nevracel do nádrže.
Několik let to takto chodilo, teď to předělávám do podzemní nádrže, kde bude toto čerpadlo již s košem.
tm,. nebudu radit, ale jen sdělím, jak bych to udělal.
Hadice dlouhá je těžká, navíječe sice jsou, ale...
zrovna o víkendu jsem to řešil se synkem, máme v zemi černou trubku na několik míst. Tam se udělá rychlospoky a tahá se jen krátká hadice
Nasávání je 1", hadice 3/4", ale na zalévání stačí 1/2".
Tak zkuste stříkat půcoulovou hadicí do země, jak s tím uděláte díry. Zvolíte správný rozprašovač, dostříknete několik metrů.
Pomerne dobré hadice má napodiv Mountfield. Gold / Diamond. Ak sú v akcii, bývali aj za pomerne priaznivú cenu. To sa ale už nedá povedat o bižutérii k ním. Spojky, postrekovače, atď. Na niečom sa potrebujú zahojit.
3/4" stačí. Ak by ste sa rozhodli rozvod zakopat, do zeme použite PE 32 mm.
Na pomalšie zalievanie je fajn "sprcha". Ručný postrekovač s dlhou tyčou. Dobrá je napr. od Gardeny, kde si môžete prepnút medzi režimom sprchy a perlátoru. Sprchou zalievate plošne, perlátorom ku koreňom. Viacpolohové systémy za mňa nemajú pri zalievaní príliš význam.
Aby ste sprchu nezanášali nečistotami, pridajte za čerpadlo filter (rozmer 1", jemnost okolo 100 mesh). Napr. Irritec FLC INOX 1". Prípadne predfilter na strane sania. Ten je ale drahší a vhodný je 25 cm vysoký - vzhľadom k jeho filtračnej kapacite. Je však vyšší ako samotné čerpadlo, ktoré buď musíte umiestnit na nejakú vyvýšenú plochu alebo ho namontovat zvlášt. Napr GÜDE 94462.
Hadice který se zalamujou/ překrucujou do vrtule jsou šunty se slabou stěnou... Dobrá hadice když zatáhneš smyčku, tak se nezalomí ale smyčka se rozmotá.. Na tohle čerpadlo je 1/2 hadička naprosto nevhodná, výstup tim hodně přiškrtíš a účinnost čerpadla sundáš tak na třetinu, o to víc stoupnou ztráty v čerpadle a vyrábíš teplo..
Kdo nevěří at si udělá pokus a nádrž přečerpá s 1, 3/4 a 1/2. Je to rozdíl jak prase..
Čerpadlo mi na zalévání zahrady připadá trochu předimenzované, ale proč ne, lepší než nějaká slabota, ovšem dát k němu půlcoulovou hadici způsobí výrazné omezení průtoku. Napojení spodem by pro šikovného kutila neměl být problém a čerpadlo nejspíš bude fungovat dobře, ovšem určeno je pro čerpání z hloubky, uvádějí sací výšku/hloubku 8 m, to by zvládlo i studnu. Sací hadici bych tedy hodil vrchem.
To v odkazu je nejlevnější sračka drahá i zadarmo..
Chce to vyzkoušet, uděláš smyčku, zatáhneš a když se místo převrácení/ narovnání zlomí tak nebrat.. Obecně ty dobrý mají hodně silnou stěnu.. Pozor je i rozdíl za studena v krámě OK, v teple se láme. Pak to tahat po zahradě je voser..
Co si od toho slibuješ?
Jestli zalívání hadicí, tak tohle čerpadlo je nevhodný, potřebuješ menší průtok a vyšší tlak než tohle.. 1/2 hadice na 30m pak stačí, případně 20m a 10m. 3x 10 je asi blbost.
Jestli rychle přečerpat větší množství do jiný nádoby, někam do sudu k záhonu, nebo rychle pokropit velký záhon, tak čerpadlo je OK, ale hadici dej 1 Slabá hadice tomuhle čerpadlu výrazně zvýší ztráty/ sníží výkon (a většinu příkonu vypatláš na ohřev vinutí motoru)
Připojení čerpadla na nádrž je nejpraktičtější přes bajonetovou rychlospojku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.