Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Je to hlíva, ale jaká?

Od: babajaga® odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

ve čtvrtek jsme šli na výšlap do Železných hor. Horský potok, chladné sevřené údolí...a tam jsme našli na několika padlých kmenech spoustu hlív. Bylo to v chráněném území. Sbírat je tedy nechci, ale zajímalo by mě, co je to za druh. Hlív je poměrně dost druhů. A tak přemýšlím, zda je to PLICNÍ /jedlá, roste od května/, nebo ušatá /nejedlá, roste ale až od července/. A třetí možností je, že to nakonec bude ještě nějaká úplně jiná. Houbaři, poradíte mi? Děkuji - Jaga.


 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x
Hlíva plicní. Je výborná.

Tak to vidíte, @Totaku, jakou mám smůlu. Je jedlá a chutná, jak píšete, je jí tam spousta a přitom se v chráněném území nesmí sbírat. O pár set metrů dál jsme objevili i porosty medvědího česneku. Teď už sice přerostlý, ale byl tam. I ten by se zjara hodil.

Nedá se nic dělat, než to respektovat, kdyby to každý oškubal, brzy by tam nebylo nic. Potěším se aspoň fotkami. A uvidím, pokud budu živá a zdravá, zda tam houby budou i příští rok. Jaga.

Já jezdím na přelomu února a března do lázní Velichovky a tam taky na bukových pařezech rostla hned vedle cestičky na bukových nebo dubových pařezech a nikdo ji nesbíral. Kousek dál zase byly penízovky. Takže když jsem se vracel domů měli jsme smaženici.
V Jeseníku jsem medvědímu česneku neodolal. Oblast neoblast. Kořínky jsem nepoškodil, přírodě neublížil. Stejně listy zvadnou a uschnou hned jak je prvních pár teplých slunečných dnů ohřeje.

 


0x

No teda Jago, to teda kdybych našla já, tak bych tu hlívu určitě posbírala. Přece bych ji nevyrvala i s kořeny, ale uřízla, nebo vykroutila, takže by tam vyrostla znova a ani ten kmen bych přece nepoškodila. A takhle tam jenom bez užitku shnije. A to se nepovažuji za žádného magora, co urve všechno co vidí, ale takovou houbu bych tam určitě nenechala, i kdyby to bylo na chráněném území a klidně se k tomu přiznám. A pak, to by mne teda docela zajímalo, na co všechno se ta ochrana vlastně vztahuje a proč by si člověk nemohl sesbírat třeba tuhle houbu.


Suzi, je to kraj, který se musí obejít bez zásahu člověka. Tedy, když spadne strom, zůstane tam, postupně trouchniví, nesmí se těžit a odvážet dříví. Nesmí se trhat, řezat a vyrýpávat rostliny na tomto území. Nesmí se zde houbařit. Nesmí se ani přenášet zvířata. Kdybys třeba viděla krásného žlutočerného mloka a chtěla si ho vzít domů do terárka, nelze. A také tam jsou. Dále se zde nesmí rozdělávat ohně ani bivakovat. I to by přírodu poškodilo, kdyby bylo všude ohniště a podpapírák. Je zajímavé, že za tu cestu údolím /2,8 km/ jsem neviděla jediný odpadek, nikde plastová láhev, nikde celofán od tatranky...Lidé se buď už učí, jak se chovat, nebo tam dobrovolníci uklízejí. To nevím.

Proto to respektuji, i když houbařím moc ráda. Snad po nás ostatním generacím něco zbyde. Musíme doufat, že nezničíme všechno. Jaga.

Aha, tak tohle já neznám.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]