Nejste přihlášen/a.
Podívejte se třeba sem:
Jinak čočka, pokud vím, má poměrně malé výnosy a spíš se ji vyplatí dovážet ze zemí, kde jsou obrovské plochy polí.
Hned jsem se šla kouknout. Mám doma červenou čočku...a ta je taky z Canady.
Přitom se zpívalo: Na horách sejou hrách, na dolině čočku...A šlo o naši zemi..
Ano, čočka se k nám dováží hl. z Kanady, toho jsem si také všimla. Pokud byste ji chtěla pěstovat pro osobní potřebu, mějte hlavně na paměti, že pozemek musíte každoročně střídat (a opakovaně osít čočkou ho lze až min. po 4 letech). Během těch 4 let tam musí růst něco jiného než luskoviny -což se vlastně píše i v tom odkazu. Navíc je čočka, stejně jako ostatní luskoviny, citlivá na houbové choroby česneku. Na pozemku po česneku tedy také být nesmí, nic by z ní nebylo (po tom česneku se doporučuje přestávka snad až 8 let).
Teď ještě v jakém smyslu je GM? Jestli kvůli odolnosti vůči plísním, pak by aspoň neobsahovala mykotoxiny. Jestli jde o výnosy a vyšší bílkovinný obsah, tak by nám to taky nemělo škodit. Vadí asi jen ten pocit, že semínka prošla nějakým nepřirozeným procesem. Ale jed v tom není. Už proto, že se GM pícninami živí dobytek chovaný na maso a mléko, a žije a prosperuje.
V EU se může pěstovat jen jedna GMO rostlina a to kukuřice, a té se tady ani moc nepěstuje, myslím že něco málo pod 1% ze všech kukuřic. Na poli to stejně nepoznáte. EU má dobré klima a peníze, takže si to může dovolit zakazovat GMO. Ale jinde ve světě je to svkělá možnost jak nasytit vzrůstající počty lidí a dobytku, zvlášt tam kde jsou špatné zemědělské podmínky, tak tam aspoň něco vypěstují. Ano, mohou nastat ve výmečných situacích s GMO problémy, když se to pořádně vše neprověří, ale ani výzkumníci nemohou myslet na vše.
Jajko, chápu Vás, ta doprava zbytečností ničí planetu. Taky nepotřebuji borůvky z jižní Ameriky. Jen musím podotknout, že zdaleka nejsme soběstační v potravinách. A ani nepomůže, když budeme všichni makat na poli. Snad jen v některých plodinách a produktech by to šlo napravit. Snad.
Ten převoz potravin má navíc výhodu v tom, že lidé přirozeně přijímají různé minerální látky, včetně těch, které v té určité oblasti nejsou. Tím se omezily některé (dříve rozšířené) choroby; mám dojem, že např. i psotník u dětí. Jinak ale souhlasím s tím, že určitě není nutné vozit potraviny přes půl zeměkoule.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.