Nejste přihlášen/a.
Sedmikráska, sléz přehlížený /chebíčky/, smetánka lékařská /pampeliška/...a můžete vyrazit na pastvu.
Nyní hodně kopřivy žahavky, ty ale budete znát. Jetelové lístky můžete rozmixovat s jablkem, banánem na smoothie.
Jinak je v kurzu bršlice - kozí noha, šrucha zelná, tu si chci léta vypěstovat, ale nějak mi nejde a je to prý plevel velmi úporný, lístky od fialky vonné se používají do salátů, také lístky a květy sedmikrásky, česnáček lékařský.
Do špenátu mám vždycky základ lebedu /zahradní zelená a červená, na zahradě samovýsev/ a kopřivy a ještě se najdou listy medvědího česneku, používám i s květy.
Nejlepší je směs, od každého trošku, tedy můžete i pár listů ze žebříčku, jitrocel, mladé lístky jahodníků. Já dělám ze všech různých listků a plevelů špenát, nebo dávám do polévky místo kupované zeleniny, též některé vonné lze použít do směsi na čaj.
Krvavec menší - posypat salát za syrova. Foto najdete na internetu.
Štovík snad znáte.
Zadejte si na googlu jedlé plevele a ,,obrázky,,. Vyjedou desítky fotografií.
Jinak jsou na jedné straně jedlé plevele, které rostou samy a jsou bylinky co se dají pěstovat - šalvěj, oregáno, tymián atd..
I některé skalnička se dají jíst. Tuhle jsem zkusila netřesk, prý obsahuje hodně vitamínu C, ale nijak mě neoslovil.
Přikládám video, jenom takový základ, ale jsou tam dobré info ke sběru /neplenit co najdu/ - na konci háj s velkou plochou medvědího česneku, krása, tam to musí ,,vonět,,.
Jinak videa jsou jistě i další co sbírat a jak.
Nevím, jak krvavec menší, ale krvavec toten se dřív používal k vyvolání potratu, takže v tom směru bych radil opatrnost.
totak - Tak stačí se podívat třeba na Wikipedii = Tato rostlina se používala jako léčivka stavící krvácení, odtud rodové jméno "krvavec". Mladé listy se přidávaly jako zelenina do polévek (voní po okurkách) a kořen sloužil pro svou hořkost jako přísada do bylinkových vín a žaludečních likérů. Na loukách bývá krvavec menší vyséván jako dobrá pícní rostlina pro pastvu ovcí.[1][3][5]
I ten toten /slovensky lekársky/ staví krvácení, k léčbě hemoroidů, křečových žil a oddenek se vaří.
Za mě - bršlice kozí noha, třeba ty řapíky bez listů nakrájím na malé kousky a dávám do rizota, do polévek atd. Pak již zde zmíněný ptačinec žabinec, to jsem kdysi padala, když jsem v televizi viděla, jak to nějaký pěstitel dodává do vyhlášených restaurací a my jsme ho neustále vyhazovali, pak česnáček lékařský - listy do salátů a ještě květy brutnáku lékařského na dekoraci. To je moc pěkná bylina a když kvete, hmyz ji miluje. Ještě ten popenec břečtanovitý nebo břečtanolistý - ten je dost aromatický a je výborný i sušený a dodává dobrou chut čaji.
Ještě dodatek, nejsou to plevele, jsou to bylinky, jsou to ve své podstatě léčivky. Není na světě bylina, aby na nějakou nemoc nebyla.
Zdravím. Ještě doplním, že i dřeviny jsou jedlé. Např. Šeřík obecný (pozor, ne ty šlechtěné velkokvěté a plnokvěté), také počítaný mezi plevelné rostliny, má jedlé květy, které tlumí bolesti hlavy, migrény, uklidní žaludek, zrychlí metabolismus. A Bříza bělokorá - mladé, ještě lepkavé listy na proplachování kloubů, ledvin (na záněty močových cest), proti dně, slinivka, kožní problémy, je močopudná - pročištuje organismus, prospívá vlasům. + I listy Lípy malolisté např. do salátů..., je na videu od @lipanek. Ida
@lipanek, ty denivky jíme taky, ale počkám, až se odkvetlý květ zavře, a teprve pak jíme. Přijde mi škoda neužít si květy. I ty šlechtěné jsou jedlé... Ida
A výborně chutnají květy denivky - mám tu obyčejnou oranžovou, křupe jako salát a je nasládlá.
Jedlé květy - fialka, ibišek, chrpa, hvozdík, juka, lichořeřišnice, mučenka, měsíček, šalvěj, růže a desítky dalších.
Pokud myslíte vyobrazení slézu, tak opravdu je takový problém, zadat na googlu jen sléz a kliknout na obrázky?
Mě to nečiní žádné potíže, naopak mě to baví, tady jsem to udělala a je to záležitost 4 vteřin.
A rozpoznávací znaky jsou třeba zde - celysvet.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.