Nejste přihlášen/a.
Ahoj, jak si představujete nekonečnost vesmíru? Pokud je vesmír nekonečně prostorný, tak je přece i nekonečně velká pravděpodobnost, že tam někde v dáli je člověk, který se jmenuje stejně jako vy, dělá v tu danou chvíly to co vy atd. Pokud zajdeme do extrému, tak někde daleko musí být šimpans, který náhodným vytukáváním do psacího stroje napíše Babičku od Boženy Němcové. Pravděpodobnost, že se mu to povede je asi 1:9999999 na stou (odhadem ). Ale přece 1:9999999 na stou je pořád míň jak nekonečno. Dost děsivá představa. Jaký máte na to názor? Co si o tom myslíte?
"anzi", zkoukla jsem to video, díky, a vybavil se mi článek "Vesmír jako Hologram", je kratičký a dala jsem na něj odkaz, je zajímavý. - pt
Vase teorie ma logickou mezeru. Ze zacatku pocitate s pravdepodobnosti, ze se nekde vyskytuje stejny clovek se stejnym jmenem atd.
Existenci simpanze vsak pokladate za holy fakt (musí být šimpans), dale uz s jeho spisovatelskym umenim pocitate s pravdepodobnosti (na muj vkus dost optimisticka-treba s porovnanim hodu kostkou, ale budiz).
Pokud byste i u existence simpanze neopomel zapocitat pravdepodobnost vyskytu, tak tuto pravdepodobnost musite tou o psani knizky jeste NASOBIT...
Co si predstavit pod pojmem "nekonecna pravdepodobnost" je tez otazka.
To, že vesmír nemá konec, ještě neznamená, že je nekonečně velký. Analogie: povrch koule taky nemá nikde konec, přitom jeho plocha má určitou konečnou velikost.
No asi jih... Ale logicky, mám kouli, i když se rozpíná nebo nerozpíná, tak uvnitř koule něco musí být a vně koule taktéž.
Vesmír jako Hologram: silamyslenky.webgarden.cz/...
doplněno 06.09.13 12:44: 10. Viděl jsem zaměstnání, kteréž dal Bůh synům lidským, aby se jím trápili.
11. Sám všecko činí ušlechtile časem svým, nýbrž i žádost světa dal v srdce jejich, aby nestihal člověk díla toho, kteréž dělá Bůh, ani počátku ani konce. etf.cuni.cz/...
Koule o nekonečně velkém poloměru
může mít
nekonečně malý průměr.
Tedy v případě, když je vesmír zakřivený.
V neeuklidovském prostoru taky platí
že součet úhlů v trojúhelníku není 180 stupňů.
Zkuste si např představit trojúhelník na ploše koule.
Staré texty praví
co je nahoře
je i dole.
Studiem makrokosmu se můžeme ocitnout v mikrokosmu.
A již obligátně
černá díra dodává energii slunci v antiprostoru.
rychlost světla dokážeme zpomalit
např při průchodu diamantem.
Rozpínáním vesmíru se také rychlost světla snižuje.
Takže kde končí světlo,
A zhmotňuje se na konci světlo?
Normálně tedy je světlo vlnění.
Není koloběh světla uzavřený?
Vychází z planet a končí v černé díře?
V CERNu si hrají jako malí Jardové.
Posílají proti sobě angličáky co největšími rychlostmi.
Při srážkách odpadávají součástky, kolečka volanty apod.
A oni podle těchto dílků, se snaží odhadnout typ autíček.
Byl to mercedes? nebo ferari?
Navíc neznají všechny značky automobilek
a odpadlé součástky nemohou prozkoumat
znají jen dráhy letu
kam která součástka letěla.
a podle toho určují
byl to volant
Tohle co popisujete ještě vypadá logicky. Realita je daleko méně uvěřitelná. Ocituji z knihy Franka Wilczeka Lehkost bytí aneb bytí jako světlo, str. 45.:
"Donutíte-li dva protony k opravdu tvrdé srážce, zjistíte, že z místa srážky vyletí... více protonů, někdy i v doprovodu svých přibuzných! Jestliže napřiklad přinutíte dva protony ke srážce při velmi vysoké energii - z místa srážky vyletí 3 protony, 1 antineutron a několik mezonů pí. Úhrnná hmotnost vyletujících částic převýší úhrnnou hmotnost částic dopadajících."
Takže v duchu vašeho příkladu, když srazíte dva motory z autíček, vyletí 3 motory, 1 převodovka a několik sedadel.
Neuvěřitelné, že? A tohle jim u toho urychlovače nedá spát a tak staví větší a větší, protože si myslí, že tomu přijdou na kloub.
doplněno 06.09.13 13:57:Kdo je Frank Wilczek:
Vaše starosti na moji hlavu, já mám teď nějvětší problém, kdy mám přestat sbírat a sušit ty hříbky ...? Už máme nasušeno cca 5ks 4 litrových ( nebo 3?) sklenic hříbků, což je odhadem téměř 5 kg. Zamraženo na omáčky a pod. máme už taky dost. Chodím do lesa ve tvaru kruhu - jak podobné?... , vždycky se vrátím zpátky ( tedy zatím). Můj resp. náš nějvětší problém je - kdy skončit, kdy přestat chodit na houby, když rostou hřiby jeden jako druhej - černá, hnědá, bílá hlava...ajajaj
zpomalení světla udělá kdejaká lupa. Říká se tomu index lomu a je to důsledek různých rychlostí světla v různých prostředích.
Ne je to trochu o něčem jiném.
Jedná se o rychlost světla v různých materiálech.
Při odrazu a lomu zůstává rychlost stejná.
Hůl do vody ponořená, jeví se nám nalomená.
Po velkem tresku byl vesmir konecny a rozpinal se - zvetsoval svuj objem. Rozpina se stale a zrejme stale zvetsuje svuj objem. Proc by mel byt zrovna ted nekonecny, kdyz tehdy nebyl? Pripada mi to jako nesmyslna teorie. Je "jen" obrovsky. Myslim si, ze je konecny, ale nema hranici. Ze je uzavren sam do sebe.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.