Nejste přihlášen/a.
Pamatujete si význačné světové události a co jste v tu dobu dělali?
Pamatuji si dobře 2 události:
1/ 12. dubna 1961 - J. A. Gagarin. Ještě jsem nechodila do školy a byla jsem si hrát o 2 domy dál u kamarádky Jarušky. Měli tam puštěnou televizi. Takovou ohromnou bednu s maličkou obrazovkou. A tam lidé černobíle jásali a objímali Gagarina. Moc mě to zaujalo a začala jsem prosit rodiče, at také televizi koupí. Nebylo to hned, ale časem koupili. Takže za ni vděčím panu Gagarinovi.
2/ 21. srpna 1968. To mi bylo 13 let, po prázdninách jsem měla jít do osmičky. Vstávala jsem ráno, v kuchyni pláč. Rodiče nebyli v práci. Mamka s babičkou se objímaly a brečely, že nás prý přepadli Rusáci. A hned se staraly, aby byly doma nějaké zásoby. Daly mi tašky, peníze a poslaly mě do obchodu v naší vsi. Obchod byl plný lidí, ale zboží už žádné. Prodalo se všechno. Mamka mě proto poslala na kole do sousední vsi, tam byl taky obchod. Bylo to asi 2 km od nás, ovšem hlavní silnice Praha - Pardubice. Nic bezpečného. Ale dojela jsem tam bez nehody, měli dokonce ještě nějakou mouku i cukr, tak jsem nakoupila, co šlo a vracela se domů. Tanky nikde nebyly. Doma jsem byla pochválena, že jsem něco dovezla.
Z 21. 8. 68 si pamatuji ještě jednu věc, soukromou, budete se mi smát. Ten den ráno jsem si poprvé v životě oblékla podprsenku. Mamka mi ji předchozí večer ušila. Byla růžová s bílými puntíky, vyztužená molitanem. Byla jsem možná poslední ze spolužaček, kdo ji ještě neměl. Měla jsem z ní proto hroznou radost. Pamatuji si to dodnes. Málokdo asi dostal svou první podprdu právě 21. 8. 1968. Jaga.
Pamatuji se na událost u nás v roce 1968. Chystala jsem se ráno do školy a mamka vypadala dost vyděšeně, hlásila mi, že nás obsadily ruské tanky.
Maky, byli jsme obsazeni v noci z 20. na 21. 8. 1968. Přece jste se v srpnu nechystala do školy. Snad leda že byste bez ní nemohla být ani o prázdninách. Jaga
aha, nemohla jsem si vzpomenout na datum, měla jsem brigádu, prodávala jsem v cukrárně. Jago, díky za upozornění.
Tak třeba rok 1968 mě dost zasáhl, a to i když jsem byla ještě dítě. Viděli jsme ty projíždějící obrovské burácející tanky, Také si pamatuji, jak jsem měla představy když jsem usínala, že třeba v noci budou sirény a my budeme utíkat do krytu. Neuvěřitelný dětský strach. Potom jak jsme s rodiči sledovali přistání na měsíci. Ale také mám v paměti i nesvětové události, třeba když kamarádce v 10 letech umřel tatínek, tehdy jsem poprvé viděla pohřeb a začala prvně přemýšlet o smrti. Nebo když jsem za své první vydělané peníze jela konečně k vysněnému moři. Bylo mi 20 a já brečela. že tam také mohu jet.
Jak jsme se neučili, když vyletěl Gagarin a poslouchali z krystalky to pípání a přerývaný hlas z kosmu.
Nádhernej 1.máj 1968, kde jsme na náměstí házeli do sudu prsteny a řetízky na národní poklad.
Probuzení krátce po usnutí, šok a pláč 21.8.1968 a cesta proti tankům z Č.Budějic do Chomutova.
Když vyletěl Vlad.Remek, zrovna jsem rodila a doktoři nikde. Byli u televize!
Když bouchl Černobyl, to jsme šli brzo na to prvomájovou hřebenovku přes Jeseníky. Zatajili nám, že je to právě tam nebezpečné. Postupně jsme se z Rakouského radia dozvídali pravdu.
Nagáno, jak mi skočila radostí uklizečka do náručí v tělocvičně...
Dvojčata mi hlásil kolega na schodech. To byla hrůza to opakovaně sledovat a vžívat se do obětí.
Padly tu zmínky o Černobylu - v ten moment jsme byli ve vzduchu, skákali jsme kousek od ukrajinsko - běloruských hranic, elektrárna co by atomem dohodil... o co šlo nám řekli o dost později, jen nás narychlo stáhli do republiky. Dále pád dvojčat - volala mi "kamarádka",že se ve státech něco stalo, absolutně jsem nechápal, proč mi to říká, o co jde? A pamatuji si plyšák, byl jsem v práci, u armády a měl jsem strašný vítr z toho, že nás zvednou a pošlou do ulic, nevěděl jsem, co bych s těma děckama, co měli být vojáci, dělal... Asi by naházeli samopaly do kanálů a utekli k maminkám.
Jo! Chudák Leo popleta, se z toho fiaska nakonec uchlastal.
Zajímavý je, že takovej kryp.. kterého ani nechtěli do armády, sejme bez míření 2 top lidi, a dva trénovaní zabijáci nedokážou zreprodukovat to, co půl roku trénovali (třeba že se auto zastavuje granátem a ne že se stoupne se stengunem před auto), nepoužili ani pistole, nic. Nakonec #3 Říše zemře pouhou shodou náhod na embolii nebo sepsi, dosud se neví
Jeho šofér na rozdíl od všech filmů ani jednou nevystřelil, bo měl vysunutý zásobník. Dva historické kontrasty.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.