Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Mrzne, až praští, proč se to říká?

Od: maky® odpovědí: 39 změna:

Od dětství to slýchávám: "Mrzne, až praští". Protože se zde ledacos pitvá, uvědomila jsem si, že nevím, jak toto vzniklo. Víte to někdo?

 

 

39 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

milos*

2x

Dnes jsem byl v tech mrazech fotit u nas ve meste a to je takovy mraz, ze mate pocit, ze vas nekdo prastil po obliceji, opravdu takovy pocit, tak to chce zazit, tak uz vim, jak vypada ze "mrzne, az prasti" A proc se tomu tak rika...

 

fero*

2x

Dobrý den,trochu blízko byl b e n .Toto úsloví pochází skutečně z Ruska ,konkrétně ze Sibiře,která je známá velkými

mrazy,zde "praští" = praskání.

Takže, když psí zpřežení začnou v zatáčce praskat v důsledku mrazu,říkají sibiřané,že mrzne až praští.

S pozdravem,at již nemrzne fero

04.03.18 18:11

fero

 

ben®

0x

Dobrý den, ono to nebude ve významu slova uhodit, ale snad ve významu slova praskat. A když je velký mráz, tak např. sníh pod nohama praská. Zdravím!


doplněno 21.01.17 10:10:

Tak, já i @jofa v tom máme jasno. Na oknech se dělá námraza, ale o okenním praští jsem zatím neslyšel .

 

jofa*

0x

To jste nikdy nezažila jak to pěkněkně křupe, vrže, praská, když jdete po přemrzlém sněhu? Nezkoumal jsem jiné možnosti, ale tuto pokládám léta letoucí k vysvětlení zmíněné otázky.

doplněno 21.01.17 10:01:

Tak ben mne předstihl.

 

72mona3*

0x

Nevím, jestli kvůli křupajícímu sněhu, ale voda v těchto dnech rychle mrzne a v nádobách se rozpíná - praská (praští)... Ale naštěstí to není takové, že když si odplivnete, dopadne led M.

 

bomba*

0x

Mrzne až praští a to znamená, že se na oknech dělají ty krásné ledové obrazce a to je praští.

S podstatným jménem praští (připomíná mi to roští, vzor stavení) jsem se nikdy nesetkala. Nenanašla jsem ho teď ve slovníku synonym ani ve slovníku nespisovné češtiny. Netvrdím, že skutečně neexistuje, ale ve rčení o mrazech jde zcela určitě o sloveso.


bimbam, beru to jako příslovce způsobu...jak mrzne? mrzne až praští .

sebod*

My už jsme takové zimy nezažili, ale dříve velkým mrazem praskaly ledy na vodních plochách. Domnívám se, že je to odvozeno od tohoto úkazu.

jofa*

sebod: Docela bych s Vámi souhlasil a přidal k tomu vlastně veškeré zvukové projevy následkem extrémně silného mrazu. Taky ve starších barácích, při silných dlouhotrvajících mrazech, "praská" v krovech, ale to jen pro doplnění dalšího projevu silných mrazů.


doplněno 21.01.17 10:57:

Tak sebod: Teď jsem se zeptal 95 leté matky a jednoznačně mi odpověděla praskají ledy. Máte ode mne pomyslný bod.

bomba*

A co říkáte například praskání v kamnech při velkém žáru :D

jofa*

bomba: Když tomu nerozumite, tak se zdržte hloupých připomínek.

Maky, "praští" je každopádně sloveso (já tento tvar normálně používám), ale ta celá druhá věta "až praští" je vedlejší příslovečná způsobová.


ildiko, děkuji za vysvětlení, no jo, vlastně

 

sametka

0x

když jsou velké mrazy,tak v kmenech živých stromů dochází k pnutí a je slyšet praskot ( můj otec,pamětník největších mrazů v roce 1929, mi to popisoval

nikdo*

Nejen ve velkých, ale spíš po déletrvajících mrazech. Lyžaři běžkaři by to mohli znát. Pokud se občas zastaví a zaposlouchají do zvuků lesa. Promrzlé stromy, hlavně jehličnaté, při pohybu ve větru vydávají takové zvláštní praskání, které v létě slyšet není.

 

bomba*

0x

Je to pouho pouhé pořekadlo a v různých oblastech si to každý vysvětluje po svém. Mohli bychom ten mráz přirovnat i k praskání kostí. Například: mrzne až kosti praští. Důležité je, že víme o co jde. Já mám svá okna a přesto vlak nejede.

jofa*

Tak to už si opracdu vymýšlíte po svém.

 


0x

Mrzne, až praští, znamená že je takové mráz že v lese mrazem praskají stromy. Ten kmen se podélně roztrhne a ozve se obrovská rána.Praskají hlavně lesní stromy

 


Děkuji, praskání ledů a lesních stromů, to bude ono

 


0x

Nejsem zadny jazykovedec, rikam jak to chapu ja. Kdyz tu bylo v pulce prosince -27C v noci a kazdou hodinu se o stupen ochlazovalo tak jsem v noci za hlavou slysela jak prasti drevena konstrukce domu. Taky mi praskla kuze na ruce, kdyz jsem minutku cistila auto bez rukavice. Ale to je asi uz jine praskani

Jak zde již bylo řečeno, ledy praští.

 

ovczaak*

0x

trochu mimo téma - dnes jsem narazil na článek,kde bylo napsáno ..."staré české přísloví říká - kam Rus nemůže,strčí mráz!"... hm,toto staré přísloví jsem četl poprvé,přítelkyně ho také nezná,ptal jsem se i psa a také nic. znáte to přísloví? je fakt staré?


Toto přísloví slyším prvně v životě a to jsem docela stará a přísloví mne celkem zajímají, dost si je proto pamatuji

 

ben®

0x

Dobrý den, nevíte náhodou někdo, proč se normálně u destrukce materiálu (nebo třeba o zvuku v repro) říká, že praská (nebo v něm praská či je slyšet praskání), ale jen mráz praští? Může praštět i něco jiného? Zdravím!


doplněno 22.01.17 10:46:

Jo jo, děkuji za osvětu - to zní uvěřitelně .


bene, nejsem žádný jazykozpyt, ale tak mne napadá, že "praštění" je zesílení výrazu "praskání" a asi to bude už takový zastaralý výraz, ale na češtinu jsou zde jiní odborníci, já mám jen takový pocit, že by to třeba tak mohlo být.

Stejně jako Maky si myslím, že praštění, praštěti jsou starší výrazy. Docela si umím představit staroslověnské slovo praščje (praští) . A protože mrazy jsou mnohem starší než sledování destrukce materiálů , máme ve starém rčení starý výraz.

 


0x

Já se s dovolením ještě přidám, protože historie jazyka je můj koníček.

Nevím, zda je takové slovo zafixováno ve staroslověnských textech; slovník nemám po ruce. V infinitivu by mělo tvar (*)praštiti, ve 3. os. j.č. přít. času: (*)praštitъ.

V praslovanštině by podle areálu znělo *praštiti/ *praščiti (inf.), *praštitъ/ *praščitъ (3. os. j.č. přít. času). Tedy jak už tu psali nade mnou, je to opravdu sloveso utvořené od citoslovce "prásk" s tím, že v souhláskovém spojení sk proběhla svého času (v praslovanské době) změna sk>št (šč) před měkkými samohláskami, tedy i před i. Podobných změn probíhalo v praslovanštině v rámci palatalizací více (nebudu je zde rozepisovat). V češtině se jejich výsledky zpravidla uchovaly dodnes, ale neplatí to na 100%. Jinak až do 15. stol. to slovo v češtině znělo praščiti, potom ve většině nářečí přešlo v praštiti. A koneckonců, my přece takové slovo máme dodnes, akorát se ((ve spis. č.) významově diferencovalo: praštit (někoho).

 


Už vím, proč se říká "mrzne, až praští". Při těchto mrazech se nám na střeše ozývají hrozné rány. Nejdřív mne to strašilo, ale pak jsme zjistili, že to plechová střecha dělá, možná ne jenom plechová, stává se vám to?

liduli

Maky, myslím, že tohle je to správné vysvětlení

 


liduli, jenže když se tohle začalo říkat, tak byly střechy pouze doškové

ben®

maky - řekl bych, že změnou teploty spíše praská ve dřevě - tedy krov a nikoliv krytina.

 


bene je fakt, že to nejsou kovové rány, ale takové duté, nebo jak to říci.

ben®

maky - je to zde již vysvětleno výše. Je to fyzika - změna teploty ovlivňuje pnutí v materiálu.

 

 


Ano, zmrzlý pes se v zatáčce zlomí, to je známá věc.

 

pohanka*

0x

Miloš to napsal dříve, souhlasím s ním - když otevřete z tepla venkovní dveře do silného mrazu, tak Vás to prostě praští do obličeje.

 

janbarta

0x
Všechny předešlé odpovědi byly bohužel mylné. Dříve byly střechy šindelové, čili z dřevěných prkének sesazených do drážek. Ty se přibíjeli k sobě hřebíky, dřevěnými,později kovovými. Vlivem silného mrazu docházelo k pnutí těchto spojů, přičemž se ozývalo praskání. Říkalo se mrzne až praští šindele.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]