Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Meditace- pozorování dechu

Od: zlata* odpovědí: 9 změna:

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně meditace. Již cca 2 měsíce každé ráno zkouším meditovat.

Bohužel se mi nedaří základní věc , pozorovat svůj dech bez jeho ovlivnění.

Většinou se chviličku daří a potom pozoruju , že se snažím dýchat velmi zhluboka do bránice nebo

že naopak přestávám dýchat uplně . Můžeme mi prosím někdo zkušenejší poradit co s tím?

Děkuji Zlata

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Zkoušej to dále. Nemysli na nic jiného, jen na svůj dech. Nauč se dýchat do břicha. To půjde, neboj. Chce to jen cvik. Nemyslím si, že ráno je vhodné na meditace. Jsi vyspaná, odpočatá, čeká tě den se spoustou zajímavých činností a také povinnosti. Meditace mají být na soustředění, zklidnění.A ráno tohle vůbec nelze! Meditace vyzkoušej navečer.

 

janm*

0x

Dobrý den

Když Vás to "svádí" k tomu "vědomě řízenému dýchání" pak na něj můžete zkusit přejít s tím, že tu pozornost budete věnovat tomu, aby to dýchání bylo pravidelné a zároveň nenásilné dle vaší konstituce. V literatuře se uvádí jako "správné a přirozené dýchání" cca toto "schéma" :

nádech pauza výdech pauza a tak dále, přičemž se může a má prodýchat pěkně od spodu až nahoru tzn. nabíráte postupně "do břicha" "hrudi" až po "nadzvednutí klíčků" (ale nemusíte dýchat vyloženě "hluboce" působilo-li by to "potíže", nepohodlí a tím roztěkanost apod., je to jen "doporučení")

Další možností je meditovat bez jakékoliv pozornosti na dech a tím se vyhnout onomu "rozptýlení" o němž píšete, tady lze užít třeba zapálenou svíčku v určité vzdálenosti od vás a "fixovat" pohled na plamínek, jakmile se mysl "zatoulá" vrátíme ji hned zpátky na plamínek, lze to pochopitelně i jinak těch možností je víc,já zkoušel třeba právě toto, není to lehké


doplněno 21.04.16 18:59:

Jinak mám i takový přístup že když se dech mění at samovolně nebo vůlí "přijmu to", zkrátka to "neřeším" at to probíhá samo jak probíhá...

zlata*

Ano máte pravdu několikrát jsem zkoušela i meditaci na plamen svíce nebo květ rostliny , a je to to něco malinko jiného a rozhodně né zcela jednoduchého. Mám doma 2 knihy od Erica Harrisona : Rychlé meditace pro zklidněnní a Jak jednoduše meditovat každý den a autor v nich uvádí několik podobných cvičení pro trenink koncentrace. Největší důraz ale klade na ono pozorování dechu.Uvádí zde také že pokud si nezvolíme žádný předmět meditace , který působí jako kotva a vrácí nás zpět když se necháme lapit do toku myšlenek, nejedná se o meditaci , ale pouze o relaxaci

janm*

Tak pro mně byla meditace spíš doplněk nějakého duchovního směřování dnes spíš určitá "psychohygiena" byt ten "přesah" "pod běžné myšlení" je pro mně stále velmi důležitý.

 


0x

Pustte si do sluchátek nějakou řízenou meditaci se slovem a hudbou a jen poslouchejte. Např.Petra Chobota, Evy Puklové, na Youtub je jich nepočítaně. Pokud se zpočátku i tak nesoustředíte, tak každou myšlenku, která připluje nechte vědomě odplout a tak atále do kola, až Vám to půjde.

 


0x

Jojojo, ale ne ráno! Ráno je start, ne zklidnění a uvolnění!

majsterjoe*

Kdo umí, tak ráno je nejlepší meditace, ještě před svítáním. Samozřejmně to chce klid a nemyslet na čas a na povinnosti.

janm*

Uvádí se a dle zkušeností mohu potvrdit že nejlepší okamžiky pro meditaci jsou 2. Jeden je ráno "kdy jsme po spánku JEŠTĚ klidní" a druhý je večer kdy jsme před spánkem JIŽ klidnější nebo se sklidňujeme. Jistě lze i během dne je-li na to čas. Dobré je dodržovat jistou "pravidelnost" tzn. např. každý den ve stejnou hodinu lze-li to, protože se to zapíše do podvědomí a cvičení pak bude snazší a úspěšnější. Jinak ta "hodina kdy" je i dost individuální záleží jak máme každý nastaven ten svůj "biorytmus". Četl jsem také že "klid na meditaci" souvisí může souviset i s tím že v určitou dobu je "celý svět" zkrátka "klidnější" je to zejména ráno, kdy se ještě většinou nepracuje proto se doporučuje "před východem slunce" a pak zase večer, kdy se většinou už nepracuje, zkrátka až na výjimky je celý svět klidnější tím pádem je prostor naplněn menším množstvím té aktivní energie jak lidské a zvířecí tak také té "technické" (méně pracujících strojů a zařízení, menší tele aktivita, tím pádem i nižší elektrosmog apod.- rušivé elementy)

coco

Jeden muj známý nazýval svou oblibenou meditaci hezky lidove "hnípání" - nejlepe v pohodlnem kresle s kočkou na klině

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]