Nejste přihlášen/a.
Přeji hezký den,
Pokud by se našel náhodou rádce, který má s čikováním osobní zkušenost a ozval by se mi třeba do zpráv.
Potřeboval bych zodpovědět pár otázek nad nimiž krčí zdravotnící rameny.
Pozn pro admina: předmět otázky doplněn o "dotaz jen pro znalé" ačkoliv pro znalé bylo i jedno slovo dostatečné a pak bylo smazáno slovo dotaz...
Robine, co je to čikování? Já chci být taky znalá!
Toták, nikoliv nechtěl jsem zaperlit. Prostě hledám někoho kdo s tím má osobní zkušenost nic víc. Proč jsem doplnil dovětek jen pro znalé jsem se snažil objasnit v dotazu, prostě to po mně chtělo více slov.
Ronyx: onen rozdíl mezi čikováním a cévkováním v nemocnici je právě v tom, že při čikování se dotyčná osoba vyprazdňuje sama za pomocí jednorázových cévek třeba několikrát denně (interval určuje lékař dle indikace). Sestra v nemocnici dá pochopitelně návod, i zaškolí, v některých nemocnicích za tím účelem hospitalizují.
Ale už nemá praktické zkušenosti s výběrem velikosti cévek(jedná se o průměr), různými výrobci (zpravidla mají jednoho dodavatele), druhy zakončení (jsou dva) atd. To jsou zkušenosti, které mají pouze osoby, které se dlouhodobě čikují. A takového člověka já hledám. Dlužno doplnit, že třeba výsledný efekt jiného zakončení nepozná člověk za jeden den, ale spíše za několik týdnů, měsíců.
A protože jsem se chtěl vyhnout obecné diskuzi na téma co to je a co to není, a radám typu že to dělají jen v nemocnici atp, zkusil jsem položit dotaz takto. Prostě hledám někoho kdo to zná. Nic víc za tím není.
Zdravím,
po zveřejnění popisu už vím, o co se jedná, ale znám to pod názvem "cévkování". Osobní zkušenost s tím "naštěstí" zatím žádnou nemám, ale z vypravování vím, že u holek je to prý docela jednoduché, u kluků je to dost náročné vzhledem k dlouhé močové trubici a bezproblémový průběh prý vyžaduje hodně zkušenou zdravotní sestru. Takže bych doporučil hledat rady spíš u těch sester - praktiček.
Cévkování je něco jiného než katetr. Jsem sice žena ale s katetrem mám mnoho zkušeností, zavádí se obvykle když je nemocný upoutaný na lůžko nebo také když má problém s močením, špatná funkce ledvin a potřeba sledovat co do toho pytlíku vyteče. Není dobré mít katetr zavedený dlouho, močový měchýř zlenivý a také se dostavují různé záněty. Z doslechu vím, že zavedení katetru u žen je jednodušší než u mužů. Pokud jde o cévkování, znám jednu dívčinu co je ochrnutá od pasu dolů a cévkuje se sama.
Jo aha - už sem v obraze (díky @lidus) - katetr je lidově řečeno "pytlík s hadičkou" Tak to vím o co jde, to měl otec po operaci poměrně dlouho (přes rok v několika etapách). Něco málo tom vím, na další info bych se musel zeptat.
Aha, tak to už jsem zase mimo. Otec měl hadičku s pytlíkem, pak taky jeden čas jen hadičku zakončenou špuntem na vypouštění, ale obojí bylo zavedeno napevno. To se špuntem byl problém - když se mu to nepovedlo správně zavřít, špunt vypadl a byl problém.
Jo, tak nějak to bylo. Takže to není to, co hledáte a já bohužel tedy nepomůžu ani s radou, ani se zkušenostmi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.