Nejste přihlášen/a.
Kdyz uz jsme u toho balikovani slamy - co se pouziva vice? Baleni do rolí nebo do hranatých balíků? Na čem to závisí? Proč do rolí, když válec zjevně špatně vyplňuje daný prostor při uskladňování v porovnání s hranatým balíkem?
Četl jsem i něco o běžném tlakování slámy do (hranatých) balíků a pak o balících s vyšší hustotou, do kterých se to tlakuje (cpe) při balení více.
Má dané družstvo/zemedělec vždy jen jeden typ balíkovače (např. hranatý běžné hustoty) nebo se dá ten typ nastavit přímo na balíkovači?
doplněno 23.08.15 19:16:V anketě "stejj"mělo být "stejně rolí jako hranatých balíků".
čekejte prosím, probíhá přenos dat...
kulaté balíky není třeba nikam uklízet pod střechu, klasika co bývalo ty hranaté balíky už má málokdo je s tím dřina a většinou se rovnaly do stohů a nebo uklízely pod střechu...
nejsem zemědělec ,ale rozhodně jsou to dva různé balíkovače - nelze to nastavit... viděla jsem ,když nedávno u nás na poli balíkoval kuláče...tam by nic nenastavil na hranaté balíky
Roíi myslíte kulatý balík, asi jo. U nás již balíkovače na hranaté balíky nejsou vůbec vidět. Na balíkovači je přímo možnost nastavit hustotu i velikost balíků, píši o kulatých, u hranatých nevím.
Proč kulaté? Málokterý zemědělec má možnost skladovat balíky pod střechou. Hranaté balíky se špatně stohují a více napijí vodou z deště. Kulatý balík, pokud je stohován na zpevněné betonové ploše, tak minimálně namokne. Voda z něj krásně steče .
Důvod může být úplně jiný, to nechám na odbornících.
Záleží na tom, jaký typ balikovače si pořídí.
Kulaté balíky se zrovna u nás vyskytují více (podle mého vizuálního poznatku - východní Čechy)
My máme starší lis Unibal, kulaté - do provázku. Modernější balí do sítě.
Je to podle mého samozřejmě skladnější než klasické stohy, nejsou takové ztráty /déšt (balíky tolik neproprší.)Dříve
jsme si nechávali dělat malé hranaté balíky, ale myši rozkousaly provázky a balíky se rozpadly.Na kulaté balíky ale jistě i na hranaté jsou pak "rozdružovače", které balík na místě určení "rozcupují", prostě vše moderní ulehčuje práci, většinou.Když si vzpomenu na stojany se senem, sebrat horalem a foukat na půdu, brrr...
doplněno 23.08.15 19:31:Myslím si, že i velké hranaté balíky neproprší, sláma je hodně "nahuštěná".
Opravdu asi záleží na "vkusu" zemědělce...
Mám za plotem poměrně velkou louku (cca 12ha podle nájemce). Před ještě cca 4 lety to posekali (3 traktory celý den), usušili (1 traktor celý den jezdil a obracel), pak udělali řádky a horalem posbírali. Práce na 2 dny pro tuším 5-6 lidí. Pak nastala změna - přijede s John Deerem, za 3 hodiny to celý poseče, odpoledne přijede ten samý traktor s balikovačem a druhý traktor s velkým vlekem a k tomu nejdříve Hon, letos už manipulátor. Za jeden den posečeno, sbalíkováno, odvezeno, to celé ve 3 lidech.
Na balíkovač jsem se ptal zemědělce - nájemce, co to obhospodařuje. Vysvětlil mi, že balíkovač potřebuje výkonný traktor, slabší že to nezvládne řezat, takže někteří zemědělci z toho balíkovače vyndávají nože, aby to mohli používat se slabšimi traktory, ale že pak ty balíky prý nejsou tak kvalitní (tak zhutněné).
Jednoznačně převládá balení do velkých kulatých balíků. Uklidit pod střechu je lepší všechno, akorát senáž ve fólii může zůstat venku. Proprší a shnije po roce i kulatý balík. Sláma tolik ne, seno jo. Rozdíl je v manipulaci. Kulatý balík sena váží podle velikosti okolo 250kg, sláma o něco méně. I bez mechanizace se dá odkutálet na místo určení pár desítek metrů. S hranatým balíkem ručně nehnete. Malochovateli jsou žádané malé hranaté balíky, sena i slámy, bohužel se tyhle balíky už moc nedělají. Lisy jsou prý poruchové, navíc se to musí ihned odklidit z pole, jinak by to lidi rozkradli. Malý hranatý balík sena hodí do kufru auta každý, kdo má doma králíčka nebo morčátko. Pro kulatý balík je třeba přijet s vozíkm, náklaďákem, dodávkou a mít buď hydraulické čelo nebo prkna na nakulení. Ty se tak snadno nekradou.
Co mě dojímá nejvíc, je že zemědělec má povinnost louku posekat, ale nikoliv už odklidit a využít seno. Takže je běžné vidět balíky krásného sena, které zarůstají a moknou na louce. Zemědělec shrábnul dotace za posekání a krmivo nechá shnít, v lepším případě dá do bioplynky. Třeba letos zemědělci pláčou, že bylo sucho, trávy málo, otavy nenarostly, hovězí dobytek bude muset na jatka, protože je málo sena na celou zimu a já pořád jezdím už 2 měsíce kolem té samé louky, kde jsou stovky balíků neodklizeného sena. Je to příšerné plýtvání a zemědělec nechce prodat ani aby se mu zaplatila nafta a sít. A ti nejvyčůranější se ještě holedbají tím, že si nechají "špatnou" úrodu zaplatit od pojištovny. Takový je systém báječných dotací.
doplněno 24.08.15 18:40:Odvozuji podle toho, co je vidět na polích, v inzerci a co mají blízcí známí (celkem 3), kteří mají stáje o 20ti a více koních. Bud´ velké kulaté, nebo v malém množství malé hranaté. Domů jsme pro kobyly také vezli přes 30kulatých balíků. Velké hranaté balíky sena jsem snad ještě neviděla a slámy jen občas. Ne ve Středních Čechách, spíš na Moravě.
U nás tedy jednoznačně převládají hranaté balíky a lisy
Velké kulaté balíky se používaly v JZD u krav a býků, celý balík se rozbalil na stání pro 60 dojnic které zatím byly v kruhové dojírně. Velké hranaté se používaly stejně jako ty malé kostky, navezly se pod přístřešek a na vidlích nosily kusy na stání dobytka (tyto krávy, nechodily nikam na dojení ale dojily se přímo na stání do potrubí. Prasata u nás měly rošty, nestlalo se. Družstvo mívá jedn.dva balíkovače.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.