Nejste přihlášen/a.
Zdravím rádce a prosila bych někoho, kdo se vyzná ve financích: Dcera žije s přítelem,který je OSVČ a mají možnost odkoupit od města městský byt.Částku, kterou město požaduje bychom mohli dát dohromady tím, že dcera a já( její matka),bychom prodaly byt v OV, který vlastníme napůl. a z toho část kupní ceny zaplatily,zbytek by přítel financoval formou půjčky.Dekret na byt, který chtějí odkoupit je psaný na přítele a při odkupu by figuroval on.Jde mi o to, jak postupovat.Každopádně bychom vše chtěli mít mezi sebou vzájemně právně a smluvně ošetřeno, ale nevím, jak,protože pokud příteli poskytnu půjčku,bude on platit nějakou daň,když mu pošleme peníze na účet?Existuje nějaká jiná možnost?Prosím o odpověď pouze ty. kteří o tom něco vědí...Děkuji.
Z půjčky se daň neplatí - tolik k dotazu.
Nějak nechápu. Vy s dcerou zaplatíte třeba půlku bytu a ten bude psán na přítele. V případě rozchodu mladých máte smůlu obě dvě.
Své úsory dejte dceři, buď je darujte a nebo sepište s ní smlouvu o půjčce. Pokud je vám vrátí nebo ne, tak to bude v rodině. Dejte dohromady s dcerou polovinu částky bytu, na druhou polovinu si přítel vezme úvěr nebo hypotéku a podmínkou by bylo, že vlastníci bytu budou oba dva. Je nelogické, že chcete vztupovat do tohoto procesu vy a mít nějakou smlouvu s přítelem.
Jinak bych to neřešila.
doplněno 15.03.15 17:33:Proč vy byste si brali hypotéku?. Tu si vezme na sebe přítel, ale v katastru budou majitelé dva - on a vaše dcera.
Děkuji za radu,také bych to řešila podobným způsobem jak píšete.Jde o to, že nám přijde zbytečné si brát hypotéku,když dáme prodejem stávajícího bytu částku zcela bez problému dohromady,pořídiliyjsme ho z mých peněz,ale dceru jsem uvedla v KN jako spoluvlastnici.Zítra se chci objednat k právníkovi, zda by případná smlouva o půjčce mezi mnou a dcerou a přítelem měla právní váhu v případě rozchodu.S tou podmínkou , že budou spoluvlastníci, počítáme.Díky...
Což právní váhu bude mít, ale tu si budeš (v případě problémů) muset bránit třeba u soudu.A to nebude zadarmo.
Další problém může nastat, pokuď by ten přítel šel do osobního bankrotu. Bez zástav jsi nahraná a dostaneš jen malou část peněz zpět. A nebo se na splácení úplně vyprdne...
Proto radím. Dnes jsou hypotéky natolik levné, že nemá smysl chtít být levnější a lepší než banky. Osobní půjčování vysokých částek je cesta do pekel.
Než začnete utrácet peníze za právníka, doporučila bych vám aby si dceřin přítel nejprve dobře zjistil, zda jako OSVČ má vůbec šanci dostat někde půjčku. Banky počítají příjmy z daňového přiznání poměrně nelogicky, a pokud nevydělává a nepřiznává velké sumy, a k tomu uplatňuje vyšší paušál, nemusí splnit požadavky na prokázaný příjem.
Řešili jsme něco podobného loni a ukázalo se to býti neprůstřelné; nakonec se dotyčný nechal zaměstnat, jakmile měl na účtu 3x výplatu, nebyl s hypotékou problém.
jde to, mam hypoteku na skoro 2mil, ale musi udelat normalni priznani bez pausalu, pokud uz podal, tak musi rychle podat opravne priznani + duvod (nejaky logický, smysleny). Dalsi vec je, ze bude mit tak vysoke zalohy, ze ho to docela polozi... precejen platit cely rok pres 10tisic mesicne jen soc+zdrav je fakt masakr... mel jsem sice barak, ale na uctu nic a brutalni vydaje, sprchoval jsem se pulroku v igelitu a plastove vanicce
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.