Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod a vystěhování

Od: sim76 odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, měl bych dotaz přítelkyně žije v manželství 20 let a bydli u rodiču manžela v této době se rozvádi a dostala navrh at se zbalí a odejde s dcerou dělali po 20 let rekonstrukci domu který jim nepatřil otázka má na něco nárok?

děkuji

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Pokud bude přítelkyně požadovat vyplacení části nákladů, které manželé vynaložili na rekonstrukci domu, měla by si opatřit důkazy, které by výši nákladů potvrzovaly. Zkopírovat faktury, paragony, výdajové doklady, výpisy z účtů a pod., případně zajistit svědectví o tom, jak se vlastními silami na rekonstrukci podíleli. Bez těchto dokladů by těžko prokazovala svůj podíl na rekonstrukci domu. Poté písemně požádat majitele domu o vyplacení svého podílu. Pokud nebude úspěšná, obrátit se na advokáta.

0rion

Myslím si, že paní svůj podíl dokazovat nemusí. Tedy pokud se rekonstrukce dělala ze společných prostředků SJM. V takovém případě je její podíl 50% a měla by tedy mít nárok na vyplacení poloviny investovaných prostředků.

Ano, a právě výši vynaložených prostředků je nutné doložit. Z čeho byste pak vypočítal 50%?

 


2x

V době manželství, pokud tedy neexistuje nějaká smlouva, kterou zmiňují předchozí, byl majetek manželů společný, takže každý polovinu. Z toho by mělo vyplývat, že polovina vynaložených nákladů na rekonstrukci byla z jejího majetku. Advokát by si s tím měl poradit. Dohoda s manželem? To tedy pochybuji.

 

judrsokol

0x
Váš dotaz je příliš obecný a nic neříkající. Může být předmanželská smlouva nebo jiná smlouva a nemusíte nic dostat. Vyhledejte si advokáta/tku který nebude daleko a at se vám na to podívá a dohodněte si fixní odměnu nebo % odměnu, lze se dohodnout na odměně jenom z toho co vysoudí, více jak mega a může mít sto tisíc a více, atd. Na něco určitě nárok máte ale sama a bez pomoci nevíte kolik přesně a jestli vůbec to uvidíte. A hlavně můžete se domluvit že tu odměnu zaplatíte až po vyplacení na to jsou taky smlouvy ale samozřejmě odměna + DPH 21% + peníze za práci = vítejte v ČR v právním státu.

 

vili

0x
Předpokládám, že pokud neprokáže, že rekonstrukci provedla jako nějakou formu půjčky z peněz výlučně jí patřících, nedostane nic ani s pomocí právníků. A to ani v případě, že má na všechno účtenky.
Pokud totiž rekonstruovali s manželem dům jeho rodičů, ti mohou oprávněně namítat, že to bylo v rámci užívání bytu místo nájmu.
Ono je to poměrně složité řízení i v případě, že by paní měla svoje peníze před svatbou nebo třeba z dědictví. Tak, jak předpokládám, že se platily stavební úpravy ze společného majetku nabytého v manželství, se nedomůže téměř ničeho. Konzultaci s právníkem bych možná v jejím případě zaplatil, ale spíš i tak jde o vyhozené peníze.
Jako nejlepší možnou variantu bych spíše doporučil, aby se s manželem pokusila dohodnout nějakou kompenzaci že společných úspor, ale šlo by jen o dobrou vůli, právní nárok na to nemá.

 

0rion

0x

Paní dělala společně s manželem rekonstrukci domu jeho rodičů? Podle mého názoru v takovém případě manžel nebo jeho rodiče ji musí vyplatit polovinu vynaložených prostředků a je jedno, že jí dům nepatří. Předpokládám, že se vše hradilo ze společných prostředků, tedy z SJM, má tedy nárok na vyplacení 50% toho co stála rekonstrukce. Bude třeba vyhledat právní pomoc, nebo se rovnou obrátit na advokáta.

petrr

A důvod vyplacení? Ani nevíte jestli po dobu 20 let platili nájem. Pokud ne, tak to je to samé, jako kdyby ty rodiče požadovali doplatit nájem.

Otázka zní jinak, kdežto vy komentujete nějaké kdyby.

0rion

A důvod vyplacení?
Neznáme podrobnosti, nejspíš to bude muset posoudit soud. Pokud nemají písemnou smlouvu ohledně rekonstrukce, tak podle mého názoru na to bude soud nahlížet tímto směrem: Dům paní nepochybně opravovala z toho důvodu, aby se jí s manželem lépe žilo, čili z její strany se nejednalo o dar manželovi či jeho rodičům, bylo to něco za něco, já budu souhlasit s tím, že ze společných prostředků zrekonstruujeme dům, vy (rodiče se synem) mě na oplátku v něm necháte bydlet. Tuto nepsanou dohodu manžel porušil, nedlouho po rekonstrukci ji vyhání a výhody společné rekonstrukce chce užívat sám. Zdá se vám to spravedlivé?

 


0x

Má nárok na polovinu výdajů na rekonstrukci, rodiče mají nárok na nájemné. Záleží na tom, na co existují smlouvy a doklady. Pokud neexistují, je vymahatelnost prakticky nulová. Představa, že to dá advokátovi a dostane peníze, je mimo realitu. Soudní jednání se mohou tánhout mnoho let a nikde není jistota, že soud přisoudí náklady řízení. Nárok tak může prosoudit. Smysluplnou cestou je dohoda a zachování dobrých vztahů dcery a otce.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]