Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darování nemovitosti mezi manželi

Od: mek odpovědí: 27 změna:
Poraďte mi prosím ve věci darování nemovitosti manželce. Vlastníme domek, každý půlku, nikoliv SJM. Domek jsme si koupili když jsme ještě manželé nebyli. Chci tu svojí půlku darovat manželce. Důvod? Ona se o mne stará, má mě ráda a její děti a vnoučata mě vřele přijali. Moje vlastní děti mi nepošlou ani SMS k narozeninám, natož nějaká pomoc. Nechci, aby moje manželka v případě mé smrti s mými dětmi musela řešit dědictví. Ještě dotaz, musí to manželka vědět dopředu, že mám tento záměr? Děkuji.

 

 

27 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vili

4x
No, darovací smlouvu půjde podepisovat zřejmě střízlivá, takže těžko to před ní alespoň v této fázi utajíte. Jednání o sepsání smlouvy, údaje o účastnících převodu a návrh na vložení do katastru byste určitě zvládl i bez její účasti, ale podpis bude opravdu potřeba. Navíc netuším, jak by se zachovala opravdu milující manželka, kdybych jí bez předchozího upozornění dotáhl po nákupu v supermarketu do nějakého neznámého kanclu, zatímco ona má starost, jestli jí nerozmrzne filé, a tam by jí cizí lidé kontrolovali občanku a cpali jí k podpisu nějakou smlouvu na půl baráku, kterou si ani nemůže přečíst, protože nemá s sebou brýle na čtení.
Pokud možno, nevím, kolik je vám let, ale nějakou formu pojistky bych si být vámi nechal. Například sjednat si služebnost, neboli věcné břemeno užívání, ale může být smluvně ošetřena i podmínka, že se obdarovaný v nějakém rozsahu zavazuje se o dárce v případě potřeby postarat.
Být vámi, nedělám nějakou partyzánštinu, ale po nějakém dobrém obědě bych se v soukromí zeptal, jestli by přijala váš dar, a nechal bych jí si to promyslet. Protože co vy víte, třeba má jiný názor, třeba chtěla vždycky všechno prodat a procestovat svět, nebo si vysnila jinou možnost bydlení nebo nemá v plánu s vámi dožít, prostě cokoliv.

 

ben®

4x

Dobrý den, takové otázky se zde občas vyskytnou a jsou tam standardní odpovědi, aby to ta osoba nedělala, protože den před večerem a žena před (její) smrt se nemá chválit a v budoucnu na to může dárce šeredně doplatit. Myslím, že dar je nutné přijmout (podepsat darovací smlouvu), tak to těžko v rodině utajíte. Navíc, vyřizování dědictví není obtížná/neřešitelná tragedie a také se může stát, že manželka zemře dříve, než Vy. Za mě to není dobrý nápad. Zdravím!

P.S. Doufám, že ten nápad pochází skutečně z Vaší vlastní hlavy a nejste k tomu (nenápadně) někým nucen.

Každý nechce jen hrabat majetek do hrobu. Ja mám třeba s partnerkou děti a nový dům na půl a také mám v plánu ho přepsat na ní, protože vše děláme hlavně pro děti a ne pro sebe a i kdyby to nevyšlo tak vím jak naše děti miluje a jak se o ně postará. I kdyby snad měla oškubat mě do poslední koruny tak je mi to jedno, protože vím, že to vloží do budoucnosti dětí a to je i můj cíl. Tazatel našel novou rodinu a chce pro ně udělat maximum, tak proč ne.
km
"mám v plánu ho přepsat na ní" ok, a jaky pro to mate duvod? dekuji
Můj důvod je, proč ne? Můj smysl je postarat se o svou rodinu a je jedno kdo z nás co vlastní. Vždycky je lepší, když je nemovitost na jednu osobu, bohužel když jsme to řešili, museli jsme v té době jít každý na 1/2.

 


3x
Darovat lze,ale určitě si tam napsat břemeno,aby jste měl i nadále jistotu bydlení v domě.A kdyby zemřela vaše paní dřív než vy,tak pozor,aby nenastal problém ,že by chtěli její děti,aby jste je vyplatil.

 


0x

Asi bych se do toho neměla montovat, jen mi nedá přidat se k vám s otázkou, jak by to bylo, kdybyste prodal, za nějakou symbolickou častku. Třeba 50kč. Šlo by to? Jak by to vypadalo? Nebylo by to výhodnější? Jen rychlý nápad.


doplněno 08.06.25 10:44:

Nedávno jsme o podobné situaci diskutovali. Někdo nanesl podobný případ. Mi se líbilo, když někdo řekl, že až budou oba hodně bezmocní, domek prodají a najdou si luxusní domov důchdců s veškerou péčí a penězmi z domku by to ufinancovali. Jen úvaha: Člověk celý život pracoval na tom aby vychoval děti a pak, aby se zajistil na stáří a pak jde všechno do kopru! Pak má snahu se toho všeho zbavit, v předtuše strašných věcí.

ppp

Kupní smlouva, byt za např. 50,-Kč není dobrý nápad. Sice by to v případě nemovitosti mohlo být považováno spíše za dar, než za vážně myšlený prodej, ovšem pokud nemají manželé zúžené SJM notářským zápisem, tak nabývají za trvání manželství věci do SJM - manželovu 1/2 by tak nabyli oba manželé do SJM. Zůstaňte u darování.

Děkuji, byl to jen rychlý nápad.

Dům není součástí sjm.
ppp

to sice zatím není, ale pokud by prodal jeden ze spoluvlastníků-manžel svoji polovinu domu druhému spoluvlastníkovi-manželce a přitom by neměli své SJM zúžené (alespoň o předmětný dům resp. podíly na něm), tak manželka by podíl od manžela nabyla společně s manželem-prodávajícím do jejich SJM. Už si rozumíme?

Pokud by tu půlku koupila ze společných peněz, tak ta půlka by pak byla součástí sjm. Dar je jednodušší volba, tam už by do sjm nic nešlo. Nicméně nevýhody jsou,jak už jsem psal. Dar s podmínkou je asi nejlepší. V den smrti dům přejde na manželku. Pokud ona zemře dřív, darovací smlouva ztrácí platnost. Pak může darovat dětem a části zbytku dědictví se vzdát v jejich prospěch.

To mi vůbec nesošlo, že když jeden prodá a druhý koupí, je to jeho stále jejich majekem, tedy SJM a nic to neřeší.

Záleží z jakých peněz, zda ze společných nebo výlučně ze svých, které by získala například darem nebo dědictvím.

 

 

mek

Už jsem si něco o tom načetl. Manželka musí opravdu tu darovací smlouvu podepsat. Řekl jsem jí o tom teď ráno, byla překvapená a nechce to řešit. Řekla, že až nám začnou docházet síly, tak domek prodáme a dopřejeme si. Já to řešit chci, je mi 65, jí 62. Mám jenom ji a jeji rodinu. Můj syn je bezdomovec, má dluhy, alimenty neplatí, vnoučata ani neznám. Dcera žije v Austrálii, odešla tam s bývalou manželkou když jí bylo 5 let, její nezájem chápu. Každopádně už vím jak to udělám. Hodně jsem o tom v noci přemýšlel a četl a mám kamaráda, který by mi možná mohl smlouvu sepsat. Díky za Váš zájem

Syna podla vsetkeho mozete zakonne vydedit (bezdomovec, neplatic alimentov, neprejavuje zaujem u vas), u dcery je to otazne, ale neprejavovanei zaujmu tiez moze postacovat. Na vydedenie vam staci zajst k notarovi a spisat tam zavet. Tym obidete nutnost dom darovat.

Přesně jak píše rádce nade mnou. Zajděte za notářem a udělejte vydědění obou dětí. V tom případě jak to píšete to bude bez problémů. Pouze u syna doplňte že se vydědění týká i jeho potomků (které neznáte). Máme to s manželem udělané podobně.

Vydědění a dědění je něco jiného než darování. Za života clovek může darovat co chce a komu chce, a když zemře bez majetku, není pak co dědit.

 


0x
Obě děti máte zletilé, na dědictví je můžete zaříznout na 1/4 zákonného dílu. 1/3 z vaší poloviny je nárok manželky, 2/3 nárok dětí. Když ho 4x ponížíte, už to moc není. Tedy už dnes můžete vlastnoručně sepsanou a podepsanou závětí pojistit toto.
Je naprostá hloupost tímto způsobem rozsekat nemovitost na jednotlivé díly. Stanou se tak spoluvlastníky, i když budou podíly pokrácené. Zbytečná komplikace do budoucna.
Je to způsob, jak už v tomto okamžiku okamžitě a zadarmo alespoň pomenšit jejich podíl pro případ náhlé smrti, tedy třeba než vyřeší případné darování.

 


0x
Já v tom problém nevidim, mě to manžel taky daroval, aspoň nededila jeho dcera, která se s ním od rozvodu rodičů celých 26 let odmítala setkat přes všechny jeho pokusy. Ja ho opatrování po dobu těžké nemoci, a i tehdy nepřišla se rozloučit a dokonce ani na pohřeb.

 


0x
No záměr to je dobrý, ale když vaše paní zemře dřív, zdědíte to zpět. Alespoň malou část, záleží kolik má ona nebo společných máte dětí. Pozůstalý manžel a děti dědí rovným dílem, pak tedy budete muset darovat podruhé jejím či vašim společným dětem. Až poté nebudou dědit vaše vlastní děti z bývalého vztahu. Také se dá udělat darovací smlouva tak, že nabyde účinnosti den vaší smrti, pak do dědictví nic nejde. Pokud ale vaše žena zemře dřív, darovací smlouva ztrácí platnost. Vy s jejími dětmi zdědíte její půlku domu a tu pak darujete opět jejím dětem. Existují různé možnosti, jak se zbavit majetku.

No v tom případě dědictví odmítne, ale je to strašení situací, která nemusí nastat (statistika říká, že tazatele jeho mladší paní přežije). Mně se líbí ta rada o sepsání závěti, ve které sníží pro své děti dědictví na dovolené minimum. Závět může sepsat třeba hned zítra u notáře. To mu poskytne větší klid k dokončení svého záměru.

Statistika je pouze matematika. Denně chodím okolo partě, kde je každý týden několik úmrtí náhle, všech věkových kategorií. Třeba nedávno 38 žena naprosto zdravá si v práci odskočila na WC a tam ji i našli. Člověk nikdy neví kdy umře a statistika mu muze být houby platná. Samozřejmě tazatel si to může vyřešit hned jak chce, může sepsat závět stejně jako darovací smlouvu, obojí se platí, ale darovací smlouva zaručí, že dědit nebude nikdo nic. V případě dědění je složité a drahé někoho vydědit úplně, tak stejně by pozůstalé děti měli nárok alespoň na to minimum a ještě by mohly dědictví napadnout.

@stir - když vaše paní zemře dřív, zdědíte to zpět

Nemusí, na to stačí závět - manžel/ka není nepominutelný dědic.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]