Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ošetřování člena rodiny

Od: ivabkavv odpovědí: 8 změna:

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně ošetřování člena rodiny ve třech situacích:

Zajímalo by mě, jak dlouho můžu být celkem na ošetřování člena rodiny a jestli se dá OČR ukončit a pak znovu začít nové, když dítě znovu onemocní?
Mohla bych čerpat ošetřovačku v nutném případě i na péči o svoji maminku? Je jí 85. Momentálně bydlí v mém bytě, ale já mám trvalé bydliště jinde než ona. Někde jsem četla, že musíme mít bydliště stejné - je to pravda? Prý od roku 22 to neplatí? Dá se to nějak řešit?
A ještě poslední dotaz - kdyby maminka měla trvalé zdravotní potíže a já se chtěla věnovat péči o ni naplno (odejít z práce), jak mám postupovat? Jaké jsou konkrétní kroky?

Děkuji moc za odpovědi a rady!Řeším chronické onemocnění děcka i zdr.obtíže maminky, jsem na to sama. Něco jsem vygooglila,ale mám v tom zmatek.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


9x

Ošetřování člena rodiny (OČR) se běžně proplácí max. 9 dnů. Pokud jste ale osamělá (svobodná, rozvedená, vdova) a nežijete s druhem, a máte současně v péči dítě do 16 let věku, které dosud neukončilo povinnou školní docházku, což všechno "čestně prohlásíte" v tiskopisu žádosti o ošetřovné, proplatí Vám OSSZ na jeden případ OČR až 16 kalendářních dnů. Můžete střídavě čerpat OČR na dítě a na maminku a pak zase na dítě a tak dokola. Ovšem ošetřovačku v případě Vaší maminky by musel vystavit její ošetřující lékař (v případě ošetřování dítěte vystavuje dětský lékař). I v případě maminky byste mohla dostat proplaceno až 16 KD, pokud by lékař vystavil OČR na tak dlouhou dobu a pokud splňujete výše uvedené podmínky. Podmínka společné domácnosti neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Takovéto střídavé čerpání nebude zřejmě akceptovatelné pro vašeho zaměstnavatele, protože jako zaměstnanec mu nebudete nic platná. Není to dlouhodobě udržitelné. Situaci musíte řešit jinak, systémově. Zorientovat se v možnostech by Vám mohla pomoci sociální pracovnice v nemocnici spádové k Vašemu bydlišti. Záleží také na Vaší ekonomické situaci a na tom, co byste potřebovala vyřešit. Nastíní Vám možnosti a pomůže Vám je realizovat. Mezi příklady konkrétní pomoci patří například sepsání příspěvku na péči, mobilitu, ZTP, zajištění terénních sociálních a zdravotních služeb, domácí zdravotní a ošetřovatelská péče, pečovatelská služba, osobní asistence, poradenství a pomoc při zajištění kompenzačních pomůcek, sociální dávky, sociální služby, nemocenské a důchodové pojištění, hmotná nouze, pomoc při vyřizování žádostí do zařízení pobytových sociálních služeb, domovy pro seniory, domy s pečovatelskou službou nebo zvláštním režimem, atd. Sociální pracovnice mají velké zkušenosti a dokážou účinně rozklíčovat potřeby klientů.

Pokud budete mít přiznaný příspěvek na péči, záleží na jeho výši. Dokonce ani nemusíte úplně opustit zaměstnání, záleží na tom, co konkrétně děláte, jestli je možná práce z domu, nebo třeba na částečný úvazek.

ivabkavv

děkuji mockrát,jste úžasná a skvělá,jste opora této poradny

@ivabkavv děkuji

km
26.12.24 22:28

 


2x

To ošetřování dětí si už nepamatuji, jsou už dávno velké.

Ale byla jsem nucena odejít ze zaměstnání, když se tchyně začala silně horšit tělesně i duševně. Bydlela s námi, ano, bydliště muselo být totéž, na stejné adrese. Odešla jsem tedy z práce, na mou žádost jsem ukončila zaměstnání hned, vyhověli mi, babička to potřebovala.

Přihlásila jsem se na ÚP, aby za mě bylo placeno zdrav. pojištění. Ale současně jsem nahlásila, at mi neposílají žádné pracovní nabídky, že budu pečovat o babičku.

Nebyla to ale vůbec legrace, chyběly peníze. Já nebrala vůbec nic, moje funkce nebyla placená, vůbec, manžel s oběma umělými kyčlemi pracoval jako vrátný, tudíž výplata nevelká. A babička měla jen 2. stupeň příspěvku, což nebylo mnoho. Přes naše žádosti o zvýšení jí nikdy nevyhověli.

Nerada na tu dobu vzpomínám, bylo hodně práce, hodně péče a peníze žádné. Často přemýšlím, jak jsme to vůbec mohli všechno zvládnout. Jaga.

Věřte, i když jsem měla tchyni ráda a dobře s ní vycházela, dnes bych to asi už neudělala. Byla to řehole. Raději bych koukala zajistit pro paní nějaký domov pro seniory. Já vím, je to těžké, ale...

ben®
babajaga - to, jako užitečná a jasná rada, která by tazatelce opravdu pomohla, nezní (a příběh ji nepomůže).

 


2x

Ještě se mrkněte do odkazu, odpovídala jsem na podobnou otázku, tak at to nepíšu znovu.

poradte.cz/...

 

riva

1x

Pokud matka nebude schopna se o sebe starat, je optimální ji zajistit příspěvek na péči. Přijde sociální pracovnice a posoudí, co zvládá a dle toho se navrhne stupeň 1-4. Vy pak třeba ukončíte zaměstnání, budete se o ni starat a od stupně II za vás bude platit zdravotní pojištění stát.

spmpcr.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]