Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřeboval bych poradit s tou situací na koho se obrátit.
Jedné kamarádce jsem pučil před rokem a pár měsíci částku 10 000kč. Z toho mi bylo vráceno 5000kč a 5000kč mi ještě nevrátila.
Peníze jsem jí pujčil a vypsal/podepsal smlouvu o půjčce. Je tam její jméno, adresa, rok narození, částka, datum splatnosti bylo minulej prosinec a podpisy.
Na koho se mam obrátit abych dostal peníze nazpět? Její chování=slibuje, neozývá se. Pokaždé jí musim psát kdy a co jak.
Obrátit se na exekutora nebo na ní podat (ted nevim jak se to jmenuje) u soudu myslim? Vydat na ní (taky nevim jak se to jmenuje ted) příkaz k zaplacení? Nebo jsou jiné volby ještě? O zaplacení tich 5000kč nemam žádne doklad/důkaz. Takže popř. kdybych šel za exekutorem/soudcem a mam jim říct, že mi splatila tich 5000kč ikdyž to nemam jak dokázat?
Děkuji.
At Vám kamarádka podepíše uznání dluhu, v němž bude určeno, jakým způsobem a do kdy má být dluh splacen, a rovnou aktualizujte částku i adresu.
U uznání dluhu je promlčecí lhůta 10 let, u půjčky se smlouvou jenom 3 roky.
Nabídnete-li kamarádce pár měsíců (třeba čtvrt roku) navíc, mohla by Vám uznání dluhu podepsat.
Po uplynutí lhůty ji písemně vyzvěte k okamžitému doplacení, nedoplatí-li, žalujte. (Žalovala bych samozřejmě jenom dlužnou částku.)
Dobrý den. Na exekutora se neobracejte, ten Vám v této fázi ještě nepomůže. Nejdříve byste musel podat žalobu na vydání platebního rozkazu. Ten potom musí nabýt právní moc a teprve poté se můžete svého práva dovolávat přes exekutora. Žalujte na částku, kterou dlužník opravdu neuhradil tj. 5.000,- Kč. Dokazovat to nebudete muset, protože předpokládám, že toto nebude sporné (protože dlužník určitě nebude tvrdit, že Vám nezaplatil nic a Vy byste nechtěl jen polovinu, kdyby Vám doposud dlužil částku celou). Než se obrátíte na soud, pošlete písemnou výzvu před podáním žaloby dlužníkovi. Se zněním, že ho vyzýváte k zaplacení zbylé částky 5.000,- Kč do tehdy a tehdy, tam a tam. V případě, že dlužnou částku neuhradí ani po této poslední výzvě, budete se nucen domáhat svého práva soudní cestou, čímž mu zbytečně navýšíte jeho výdaje. Lhůtu, že si znamenáte a že věříte, že celou věc zváží a dořešíte jí smírnou, mimosoudní cestou. Pošlete s doručenkou, kopii si pečlivě schovejte. Pokud dlužník nezaplatí, obratte se buď na advokáta a předejte mu všechny písemné dokumenty k věci, nebo si žalobní návrh na zaplacení dlužné částky napište sám a k soudu pošlete, kromě smlouvy i Vaši výzvu. Aby bylo vidět, že jste dlužníka upozornil a jednal s ním před podáním žal. návrhu.
doplněno 08.01.13 08:35:PS: To, že dlužník změnil adresu pobytu neznamená, že by svůj závazek nemusel splnit. Není to žádná překážka proto, abyste se nedovolával svého práva. Uvedete jeho současnou doručovací adresu, pokud jí znáte.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.