Nejste přihlášen/a.
Ako maly investor si mozete hadzat kockou, vysledok bude rovnaky, vlastne este horsi, na 1 cloveka, ktory zarobi miliony su dalsi desiati, ktori prerobia a su na tom horsie, ako keby mali peniaze vo vankusi.
Ak sa musite pytat na poradni, budete v strate. Aka taka stavka na istotu v dlhodobom horizonte je pravidelny nakup akcii / indexov / fondov.
"naučit se porozumět grafům a pak již na základě technické analýzy provádět obchody"
Trh sa neda predvidat, preto je to trh ...
Důležité je mít nejlépe několik nekorelujících a kvalitních strategií s co nejnižšími propady a co nejvyšším ziskem. Poté můžete mít zhodnocení okolo 15 až 20% ročně s podobně vysokými drawdowny (maximálními propady). Výsledky jedné ze swingových strategií vidíte například zde: poradte.cz/... - na obr. 4 jsou výnosy za jednotlivé roky. Reálné výsledky je třeba vynásobit 0.7 nebo lépe 0.5. Pak už jsou čísla v rámci živých trhů velmi realistická. Výsledky i velmi dobré swingové strategie je nutné vyhodnocovat (pokud vykazuje průměrné výsledky) v rámci periody 3-5 let. Naprosto nelze posoudit kvalitu strategie z pohledu jednoho roku nebo dokonce kratších period (měsíce, týdny apod.).
O náhodě to určitě není. Strategie jsou vyvíjeny poměrně specifickým způsobem a před nasazením do živých trhů musí projít řadou různých testů. Jsou součástí mnoha kurzů obchodování, ale ve skutečnosti musí každý obchodník strategii nejprve pochopit a přijmout "za svoji", jinak je možné že její obchodování neustojí a přestane.
Všechny obchody se dějí čistě v pravděpodobnostech. Vstoupím do trhu podle předem daných pravidel a výsledek je zisk nebo ztráta. A tak stále dokola. Odhadovat vývoj směru trhů příliš nejde, ale stačí pokud bude po odečtení ztrát výsledek zisk. Pravděpodobnost ziskového obchodu je u některých strategií třeba 75% a 25% jsou obchody ztrátové. Pak stačí mít menší zisky a občas vyšší ztrátu a stejně vyděláte. Ale jsou jiné strategie (často trendové), co mají jen 30% zisků a 70% ztrát a přesto vydělávají, protože jsou ztráty velmi malé a zisky vysoké.
Několik let strategii testovat není třeba, stačí když projde všemi testy a druhý den může jít do živých trhů. Periodou 3-5 let je spíše myšleno že může strategie vypadat jako nefunkční třeba i 2 nebo 3 roky a teprve čtvrtý rok vytvoří vysoký zisk který dorovná průměr.
Kromě kurzů obchodování máte ještě jinou možnost - dobrou strategii si pronajmout od zkušených obchodníků. Tam můžete vydělat i desítky procent - ponížené o cenu za pronájem. Ale vyplatí se to. Viz například www.striker.com - firma z USA která je zároveň broker a toto umožňuje. Pracuje v ní i pan Martin Lembák, takže se lze domluvit česky. Výkonnosti běžných strategií pak můžete zdarma sledovat třeba na www.collective2.com a vlastně si i tam strategii pronajmout. Podobně funguje etoro.com. Osobně bych šel jedině do striker.com, ale záleží na každém.
Většina (cca 85% obchodníků - prodělávajících) vidí za burzou nadšení a zábavu. Jenže skutečně bezpečné, stabilně vydělávající a udržitelné obchodování je vždy velice nudné. Tak hledají jiné cesty - mění rychlost obchodování, z intradenního jdou přes swingové do pozičního, obchodují opce apod. Ale vždy když prodělají, přestanou a jdou zkoušet něco jiného. Říká se tomu hledání svatého grálu a je to rozšířený omyl tradingu. Nejlepší strategie pochopitelně obchodníci nikomu nedají, ale dejte 10 nováčkům kvalitní strategii a za rok ji bude obchodovat pravděpodobně jen jeden. Nebo nikdo. Vyvinout novou strategii není tak složité (pokud už víte jak na to a máte funkční nápad), daleko, daleko obtížnější je ji skutečně správně dlouhodobě obchodovat. Většina to jednoduše neustojí, neumí se vyrovnávat s nejistotou, neumí vyhodnotit zda je strategie stále v platných mezích, neumí přečkat její přirozené poklesy, jsou netrpěliví, nebo mají nerealistická očekávání. Většinou více věcí. Trading je disciplína ve které musíte úspěšně skloubit řadu rozdílných činností které všechny musíte dělat správně. Nezdá se to, ale tohle skoro nikdo nedokáže. Nicméně trading se nijak neliší od běžného podnikání - okolo 80% nově vzniklých firem do roka zaniká (a vznikají další). A toto procento se dlouhodobě drží. Tedy jde o přirozený proces, jen u obchodování na burze je to více vidět.
Nejlépe absolvujte nějaký online kurz, nebo více kurzů. Sice se lze učit samostatně a zdarma (sám jsem před prvním obchodem studoval trading 1-2h denně po dobu 5 let), ale placené kurzy (řádově tisíce až desetitisíce) jsou podle mě lepší, hodnotnější a rychle se tam posunete dál. Školné se platí za dobré informace všude. Konkrétně ale nevím, kurzy které jsem absolvoval já již neexistují. Osobně používám Amibroker kde mám strategie naskriptovány (lze to i když nejste programátor) a ten mi denně ukazuje jen které trhy mám otevřít a které zavřít. Jinak swingovou strategii je dobré obchodovat alespoň s kapitálem 10 000 USD (=malý účet) a to rovnou, nemá moc smysl se zdržovat papertradingem. Při 20k pak přidat třeba druhou strategii a tak postupovat k diverzifikaci. Protože účelem swingových strategií je překonávat indexy (vydělat více než držením indexu), a nyní je zvláštní doba kdy mnoho swingových strategií indexy nepřekonává (jsou taková období), bylo by dobré abyste si celkový kapitál se kterým chcete obchodovat rozdělil třeba na 3 díly (a 10% rezervu navíc), jedním dílem držel kopii indexu Nasdaq100 (třeba SXRV), druhým dílem kopii S&P500 (např. SXR8) a třetí díl věnoval na obchodování právě swingové strategie. Pokud totiž strategie zrovna nebude vydělávat více než indexy, budete v klidu protože vám vydělává zbytek kapitálu i tak (ročně zhruba 10% s historickým max. propadem zhruba 40%). Učte se takové strategie, které v testech dávají zhodnocení cca 30% ročně (reálně to totiž bude méně - např. 17-20%) s maximálním drawdownem (propadem) taky okolo 30% (ten se reálně může vyšplhat na 35-40%).
Indexy je nutné samozřejmě nakoupit v okamžiku kdy jsou alespoň 15-20% v poklesu, nebo se dotknou MA300 a podobně. Vždy je třeba si počkat. Na další otázky odpověď neznám, obecně jsem popsal jak bych to udělal já. Pokud chcete jít jinou cestou, je třeba se zeptat/podívat jinde. Především nepodceňte stránku risku - stále je třeba brát v úvahu, že naprostá většina obchodníků na burze prodělává.
Klasická chyba - je třeba nakupovat když jsou trhy dole, prodávat když jsou na vrcholech. Ale to se naučíte. Však pokud se nechcete spálit, možnost je jediná: neinvestovat ani neobchodovat protože vše vyžaduje svoji dávku risku. Včera jsem dělal rychlý test držení výše uvedených tickerů (kopie Nasdaq100 a S&P500) půl na půl od 2010 dodnes a průměrný roční výnos je okolo 12,5%. Myslím, že není nad čím uvažovat. Ano 2000-2010 byl na SP zisk asi -1% po propadech zhruba 55% a může se to vrátit. Ale pokud si počkáte na dostatečný propad, ani to nebude zas takový problém.
Garáže nevím, běžné nemovitosti (byty) se pohybují v návratonsti okolo 2%, což je opravdu málo, do toho bych nešel. Mám-li nemovitost v hodnotě 3M, prodám ji a koupím index, budu mít měsíční průměrný výnos (pokud jen 10%) celkem 25000. To vám žádný nájemník nikdy nezaplatí. Tzn. nemovitosti jsem škrtnul.
Nebo to udělejte tak jak radím každému druhému začátečníkovi: vezmi alespoň pár set tisíc, za 45% nakup kopii Nasdaq, za dalších 45% kopii SP500 (v poklesu - třeba po doteku na SMA200) a drž pět let (10% rezerva). Mezi tím se uč obchodovat (swingově, opce, intradenně, jakkoliv) na papíře (bez reálných peněz - jen si počítám co bych reálně vydělal/ztratil) a pokud za 5 let bude výsledek obchodování lepší než držení těchto dvou trhů, obchodujte. Jinak držte dál a přikupujte.
p.s. automobilky obecně nedržím, ale držet jen tyto tituly je podle mě docela vysoký risk (jako držení čehokoliv jiného úzkoprofilového). Samotné, diverzifikované technologie jsou právě Nasdaq a SP zase drží pětistovku největších firem, které se občas mění (ty co začínají ztrácet vypadnou a zařadí se silnější). Tedy u SP je diverzifikace velmi dobrá a překonat jeho výkon obecně obchodováním, byt o jediné procento, je veliký úspěch.
SMA200 = Simple Moving Average (klouzavý průměr) s periodou 200. Ale můžeme použít třeba periodu 300, 500, záleží i na tom jak dlouho chceme čekat na vstup, nebo zda kombinujeme s jiným typem technické analýzy.
Rozdíl v obchodování strategií je zejména v tom, že to není investování - je to práce a je potřeba započítat i čas strávený obchodováním - aby se výnos vůbec vyplatil. Dále, při obchodování je daleko vyšší psychická náročnost ohledně neustálého se vyrovnávání s nejistotou, zda strategie spolehlivě funguje. Což se v případě selhávající strategie dá zjistit až za nějaký čas. Podle parametrů pak musí každý sám rozhodnout, zda má smysl čekat na nové high a nebo ji vypnout okamžitě a zařadit místo ní jinou.
Jednu strategii zadávám do platformy zhruba 5 minut denně, jak kdy. Někdy je potřeba zavřít třeba 4 trhy a otevřít 3, jindy nic. Třeba za minulý rok jsem dal na celém portfoliu "jen" 15% (ano, proti indexu jsem tentokrát žabař) ač nejvýkonnější strategie dala nějakých 31%. Je to vždy dobrá otázka. Nicméně třeba za kovidu byly propady 30 a víc procent a já jsem měl nejvyšší propad portfolia kolem 21%. Už jen proto mi obchodování vyhovuje...ale naštěstí ten swing. Učil jsem se strašně dlouho i intradenní abych dal 100% ročně...no, když to vidím zpětně, ještě že jsem do toho nakonec nešel...to by bylo ale školné
No tak rok 2022 byl špatný, já mínus 26% ale to byla virtuální ztráta, nic jsem neprodával, naopak se dobře nakupovalo. Loni se to tedy srovnalo, skoro 30% do plusu včetně dividend a ty reinvestované.
Netrvalo dlouho a opět máme nové max na Sp500. Stačilo jen prohlášení fedu o možném budoucím snížení sazeb později letos...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.