Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nároky na nemovitý majetek

Od: zahradkar odpovědí: 32 změna:
Chtěl bych se zeptat. Rodina A vlastní dům (v průběhu let si dům prodávají mezi sebou v rodině A,probíhá jeho rekonstrukce,připojení kanalizace...).Sousedí s pozemkem patřící rodině B. Rodina A pozemek užívá několik let jelikož tvrdí že žili v domění že patří k jejich domu.
Dá se něčím dokázat(vyvrátit) že rodina A věděla že na zahradu má nárok rodina B? V katastru jako majitel pozemku rodina A není. Rodina B o nároku také nevěděla ovšem na místě nežila.

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

id

6x

Kdo z pozemku platí daň z nemovitosti?

 


1x
"V katastru je společný předek rodiny A i B. Žádná listina o prodeji není."
No tak pokud je pozemek stále ještě napsán na zesnulého a formálně ho nikdo jiný nenabyl, musí se znovu obnovit dědické řízení, tedy o novém majiteli, či podílech se teprve rozhodne.
Pokud ho ale někdo 40 let užíval (a těžko dokážete, že ne v dobré víře), má slušnou šanci pozemek u soudu vydržet.
doplněno 08.02.24 09:07: Tedy zatím pouze znovu otevřeli dědické řízení. To je správný postup. S tím zatím nemá možné vydržení co dělat. Jste účastníkem tohoto řízení?
doplněno 08.02.24 10:21:

Jednak to zvás postupně leze jak z chlupaté deky, druhak jste tu rodinu A stavěl do role jakýchsi podvodníků, kteří se chtějí zmocnit pozemku, o kterémm věděli, že jejich není, ale vlastně to vypadá, že oni i vy jste si celou dobu mysleli, že jejich je, ale až při té kontrole se zjistilo, že není přepsaný a rodina B vycítila příležitost. (Je mi to jedno, nikoho neodsuzuji.) Což je do budoucna dost dobrý argument A pro vydržení. Stejně ale, pokud nenají doklad o jeho nabytí, tak zřejmě proběhne dědické řízení, které pozemek rozdělí dědicům. Pak může následovat další "boj".

zahradkar

Dědické řízení je již otevřené a stále je majitel zesnulý.Otevřela ho rodina A jelikož jinak by připadl pozemek státu.
Jde mi o to, že rodina A pozemek užívala a sousedila s ním. Ovšem přece není možné vydržení formou toho, že druhé straně zatajím její nárok a řeknu že jsem nevěděl čí je.Navíc jestliže někdo pozemek užívá a považuje za svůj v jak píšete v dobré víře tak by např. pozemek nechal přepsat na sebe.Dobrá víra není to, že se nezajímám o to kdo je v katastru vlastníkem pozemku který užívám a to souvisí s tím, že pokud by pozemek užívali v dobré víře museli by tedy kontaktovat dědice jenž mají nárok.
re4zon
Takze prisli za notarem s tim, ze existuje pozemek, ktery jim nepatri a chteji ho zdedit? Tak to fakt tezko budou prokazovat dobrou viru, ze je pozemek jejich, coz je nezbytna podminka vydrzeni.
Nechal pozemek přepsat na sebe? To jako jak? Přijde na katastr a poví, tahle louka vedle mé louky se mi líbí, tak mě to přepište.
zahradkar

Ano, jsem účastník řízení.
zahradkar

Jenyk...jestliže rodina A tvrdí, že se chová k pozemku jako řádný majitel tak ano,měl by je mít zapsané protože přesně tak se řádný majitel chová.Stejně tak by řádný majitel věděl čí jsou pozemky které užívá.
At se chová jako řádný či neřádný majitel, v katastru je zapsaný nějaký majitel a katastr to jen tak, pro krásný modrý oči majitele A na něj nepřepíše. Jak by k tomu skutečný majitel, zapsaný na katastru přišel.
zahradkar

Jenyk...v tom, je právě ten rozpor. Rodina A ani B v katastru jako majitelé nejsou jelikož si zemrelý nechal pozemek "na sebe" a nikomu ho za života nedal.Je tedy majitel pozemku veden zesnulý a katastr nikoho jiného bez řízení jako majitele přirozeně nezapíše.
Nyní přichazí rodina A která od něj za života koupila dům a tvrdí, že predmětem prodeje byl tenkrát i onen pozemek ačkoliv o něm nikde není žádná zmínka. Tvrdí, že došlo pouze k omylu...Předmětem prodeje byl prý tenkrát mimo dům i onen pozemek, který ovšem nepovažovali za nutné přepsat jelikož ho prý prodejce (zemřelý) automaticky bral jako celek s jejich domem (jejich dům na něm nestojí).A tím pádem si mysleli si že jsou majitelé všeho a proto se sami nezajímali o zapsání na katastru.
Takže je buď blbě napsaná tehdejší kupní smlouva a nebo notář nějak nezvládl dědické řízení a na pozemek se nějak zapomnělo.
V každém případě to asi bude muset vyřešit soud. Ale jak, bůh suď.
zahradkar

Jenyk...Mě právě štve ten přístup. Za mnou přichází notář který mi oznámí,že mám nárok na určitý podíl z dědictví jelikož bylo otevřené dědické řízení.Toto řízení se otevřelo jen proto, že by protistraně majetek vzal stát, že má protistrana bordel v dokumentech a že používají zahradu kterou nevlastní. Protistrana okamžitě pošle přes advokáta oznamení, že semnou osobně komunikovat absolutně nehodlají,že jediná varianta kterou nabízí je vzdání se nároku v jejich prospěch a že pokud tak neučiním do 10-ti dnů bude proti mému nároku podniknuto právních kroků.A to formou soudu kde se celé řízení vyšplhá do obrovských částek a hradit to budu já jakožto ten kdo soud prohraje.
zahradkar

Tak to není.Jasně uvádím, že naše strana o tom,že zesnulý vlastnil pozemek nevěděla...nežila tam-nikdo se nezmínil-v dědictví nic nebylo.Žili jsme v domnění, že pozemek je někoho jiného.
To, že o nároku protistrana musela vědět a zatajila ho usuzuji z toho, že ačkoliv ho považovali za svůj majetek tak ho na sebe nepřepsali a ponechali ho na původním majiteli ačkoliv věděli že zemřel a že jsou další dědici.Dědické řízení otevřeli až když jim stát pohrozil že pozemek případne státu.Navic je divné že ačkoliv 40 let pozemek užívají nezajímá je majitel.
Jak jsem již psal, nemohli ho na sebe přepsat, i kdyby chtěli.
Na to přepsání jaksi musí být dva. A když ten druhý není, nejde nic přepsat.
Ale v každém případě, najdi si právníka a prohovoř to s ním a ne někde na anonymní poradně.
zahradkar

Jenyk...já chápu že ho nemohli převést na sebe když patřil zesnulému. Co nechápu je to, že na jednu stranu pozemek chtěli přepsat na sebe,ale nešlo to protože patřil někomu jinému (zemřelému) a na druhou že ho považovali za vlastní takže nebylo třeba ho přepisovat a ve finále vlastně ani nevěděli o tom, že zemřelý vůbec nějaký pozemek vlastnil.
re4zon
Podle toho co pisete z vas zkousi delat blbce a mysli si, ze si sednete na prdel z blabolu o soudech, adokatech a obrovskych castkach. A ono to casto funguje, proto jim to advokat poradil. Vas predpokladam oslovil notar ze jste dedicem, nebo vasi pribuzni, to je jedno. Pokud tvrdi, ze pozemek koupili jako soucast neceho, budou to muset prokazat. A notar o tom pak rozhodne. Pokud to dokazat nemuzou, budou se muset skutecne domahat vydrzeni u soudu. Ani jedno z toho neznamena, ze se vy mate cehokoliv povinnost vzdavat. Od toho je ten notar, aby zjistil stav a rozhodnul..
uc

Pokud se o to 40 let nestarali, tak teď se toho domáhat je trošku vtipný nemyslíte? Kfo otevřel dědictví?

Kdo teda platil daně?

Nejsem si jistý, jestli s vydržením uspějí. Stejně tak byste totiž vy mohli žalovat je, že zatajili část dědictví. Až díky tomuto došlo k tomu, že jste svůj díl nedědili, tedy jste k němu ani nemohli vykonávat vlastnickè právo a neměla by tedy běžet lhůta nutná pro vydržení. Zdědíte ho až nyní, kdy už o něj zájem jevíte a rodina A už ví, že pozemek její není. To může být zajímavý a dlouhý soud.
zahradkar

Uc...mě oslovil první advokát protistrany.Uvedl, že jeho klient se dozvěděl že je nejasný vlastník pozemku a tak přejde pozemek pod stát.Aby se tak nestalo otevřela protistrana dědické řízeni,kde jsem uveden jako dědic.Do té doby jsem o pozemku nevěděl a tak jsem se přirozeně o něj nemohl starat.
re4zon
Advokata druhe strany bych ignoroval. Snad necekate, ze bude prezentovat realnou situaci. Je jasne, ze strasi a vyhrozuje. Druha strana neco chce, tak at se stara. Jestli kdysi neco koupili, at dolozi, ze k tomu patril i ten neprepsany pozemek. A to notari, ne vam. Na zadne jejich pozadavky bych nereagoval.

 


0x

Závazné je, co je v katastru. Pokud má rodina A nějakou starou listinu, kde by bylo napsáno, že rodina B prodává rodině A parcelu, pak se dá hovořit o tom, že rodina B má důvod si myslet, že vlastní předmětný pozemek a je možné nárokovat tzv. vydržení, které by musel rozhodnout soud.

zahradkar

V katastru je společný předek rodiny A i B. Žádná listina o prodeji není. Rodina B o dědictví vůbec netušila a stejné tvrdí rodina A ačkoliv zmíněný pozemek rodina A užívala,sousedila s ním a považovala ho za svůj.

Sorry, v dotazu jste neuvedl naprosto klíčové okolnosti, které z Vás postupně lezou jak z chlupaté deky.

Z toho, co čtu dál, má rodina A na vydržení poměrně velkou šanci. Vykašlete se na to.

 

vlastnik

0x

V katastru žádná rodina není, v katastru je uveden vlastník.

Definuj: užívá několik let

Pokud užíváš ten cizí pozemek víc než 20 let, Aniž by se rodina B o to starala, tak ano, máš páky ho zabrat. Otázka je jestli rodina A nebude (nebyla) rychlejší A ne posekala to dřív, než jsi stihnul podat žalobu

zahradkar

Užívá 40 let.Jde o to,že rodina B se nemohla o pozemek starat jelikož o svém dědictví nevěděla.Rodina A tvrdí že o nároku rodiny B také nevěděla ačkoliv na místě žila,sousedila s ním,pozemek užívala a považovala ho za svůj.

Jinými slovy rodina A přesně naplnila to, co se předpokládá v tom paragrafu o vydržení. Přepokládám, že původní dědictví od společného předka bylo nějakým způsobem převedeno na větev A a větev B byla vyplacena. Kdyby se na tento pozemek nezapomnělo, byl by převeden taky.

Sorry, rodina B má na vydržení poměrně dost velkou šanci, možná vyjednáte nějaké symbolické mimosoudní odstupné.

 

 


0x

Občanský zákoník definuje vydržení v § 1089 - 1098. K vydržení vlastnického práva k nemovité věci je potřebná nepřerušená držba trvající deset let. Přečtěte si to raději v originále. S velkou pravděpodobností se ale soudu nevyhnete.

zahradkar

Jde mi o to, že člověk z rodiny A užíval pozemek s vědomím že je vlastníkem ale ve skutečnosti nebyl.Tvrdí že o tom nevěděl a proto neiformoval rodinu B která měla na tento pozemek nárok. Rodina B nevěděla o žádném dědictví jelikož o něm nebyla informována. Jak je možné vydržení jestliže dojde k zatajení dědictví?

V původním dotazu jste ale o dědickém řízení nepsal. Jestli bylo zahájeno, tak tím bude vlastnictví vyřízeno.

 


0x

Podle mě motáte dohromady 2 věci. Vydržení a dědictví. Pokud je otevřeno dědické řízení, lze nabýt vlastnického práva dědictvím. Potom není možné krátit některé dědice z důvodu držby. To je, jako by někdo bydlel v bytě u dědečka a prohlásil, že jeho sourozenec nemá na dědictví bytu právo, protože "já tam přece bydlím".

zahradkar

Jde o to,že zemřelý vlastnil nemovitost (dům s pozemkem) o které se vědělo, ale nikomu neřekl o tom, že vlastní ještě pozemek sousední o který jde nyní.
Zemřelý prodal za života nemovitost (dům) rodině A (to je ta co ho užívala).
Dotyčný zemřel a jelikož nikdo stále netušil že vlastní pozemek o který jde nyní, bylo v dědictví uvedeno, že žádný majetek neměl ačkoliv byl nadále veden v katastru a rodina A pozemek užívala ačkoliv nebyla majitel.
Nyní přišel stát s tím, že je majitel pozemku nejasný(je zemřelý) a tak pozemek případně státu.
Aby rodina A o pozemek nepřišla byla nucena otevřít řízení ve kterém je i rodina B.
Rodina B o pozemku 40let nevěděla a dozvěděla se to až nyní a rodina A napadá legitimitu nároku rodiny B.
Rodina A se domnívá, že kdysi kupovala od zesnulého zmiňovaný dům i s předmětným pozemkem (to ovšem není nikde uvedeno) a navíc ho vyrdžila tím, že ho užívala 40 let bez námitek rodiny B která o něm nevěděla.
ucho

Však ano, soud rozhodne! Tak co tady řešíš a za koho vlastně kopes?

Nároky se měly uplatňovat do loňska!

zahradkar

ucho...přečtěte si předchozí mé komentáře.Jasně jsem napsal, že řízení již probíhá.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]